piątek, 3 czerwca 2011

Aby cyrkulacja c.w.u. działała sprawnie i energooszczędnie

Aby cyrkulacja c.w.u. działała sprawnie i energooszczędnie.

Ponieważ stałe podgrzewanie wody krążącej w instalacji powoduje zwiększenie zużycia energii, warto zainwestować w urządzenia, które zoptymalizują działanie instalacji. Sprawnie działająca instalacja recyrkulacyjna znacząco zmniejsza zużycia wody, a co za tym idzie ogranicza ilości powstających ścieków. Zmniejsza także zapotrzebowanie na energię do podgrzania c.w.u.

Warto rozważyć montaż, niezbyt wciąż popularnych, zaworów termostatycznych do równoważenia instalacji c.w.u. Zadaniem ich jest utrzymanie minimalnego przepływu cyrkulującej wody, tak aby miała cały czas żądaną temperaturę. Kiedy woda wystygnie, zawór automatycznie się otwiera, zwiększając przepływ. Gdy temperatura wzrośnie, zawór się przymyka, ograniczając strumień wody.



Zawory te są doskonałą alternatywą dla stosowanych dotychczas kryz dławiących lub zaworów z nastawą wstępną, które ustawiano raz po zmontowaniu instalacji i rozdział wody na poszczególne obiegi pozostawał stały.



Zawory termostatyczne mają tą przewagę nad starym rozwiązaniem, że zmieniają rozdział wody zależnie od warunków w danej chwili (czyli na przykład od tego, które krany są odkręcone). Dzięki temu przepływ ciepłej wody jest zawsze optymalny i można zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody nawet o kilkanaście procent.



Dzięki zastosowaniu zaworów termostatycznych uzyskujemy dodatkowo możliwość zróżnicowania temperatury wody w poszczególnych obiegach, np. innej dla kuchni czy łazienki.



Znaczne oszczędności energii na podgrzanie c.w.u. uzyskuje się dzięki zastosowaniu pomp cyrkulacyjnych sterowanych zegarem. Zegar uruchamia pompę tylko w zadanym czasie, kiedy wiadomo, że instalacja c.w.u. będzie wykorzystywana, oraz wyłączał, kiedy cyrkulacja nie będzie potrzebna, na przykład w nocy.



Doskonałym rozwiązaniem są także pompy cyrkulacyjne sterowane termostatem, który wyłącza pompę po osiągnięciu przez krążącą w rurach wodę zadanej temperatury w przedziale od 35 do 65°C. Po obniżeniu się temperatury wody o kilka stopni termostat ponownie uruchamia pompę cyrkulacyjną.(KM)



Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyazcja.pl

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyazcja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz