czwartek, 31 marca 2011

Jeszcze więcej zieleni.

Autorem artykułu jest Fotolukassso.pl

Jeszcze wiecej zieleni

Kreacja ogrodów przydomowych jeszcze do niedawna była domeną mieszkańców miast, którzy zagospodarowując domki jednorodzinne na obrzeżach metropolii starali się nadać swoim terenom zielonym niecodzienny wygląd.


Kreacja ogrodów przydomowych jeszcze do niedawna była domeną mieszkańców miast, którzy zagospodarowując domki jednorodzinne na obrzeżach metropolii starali się nadać swoim terenom zielonym niecodzienny wygląd. Dziś architektura zieleni to kierunek, który swoje projekty przekłada na rzeczywistość również na terenach wiejskich. Projektowanie ogrodów dociera szybkimi krokami na wieś i co raz mocniej się tam zakorzenia.
Dzieje się tak z kilku czynników. Po pierwsze migracje mieszkańców miast na tereny wiejskie. Infrastruktura lokalna pozawala mieszkańcom większych metropolii na dojechanie do pracy z położonego na wsi domku. W niektórych przypadkach kilkadziesiąt kilometrów pokonują szybciej niż kilkanaście jadąc z drugiego końca miasta.
Druga sprawa to poprawa warunków materialnych mieszkańców wsi. Pojawiają się sie zamożne rodziny, które często nie chcą pozostawać w tyle za swoimi sąsiadami z miasta i poddają się nowym trendom. Mieszkańcy wsi mają często przewagę nad ludźmi dopiero kupującymi działki na wsi. Ich posesje są zwykle dużo większe a to pozostawia projektantom dużo większe możliwości.
I wreszcie ostatnia sprawa, która wpływa bezpośrednio na obydwie grupy to przepływ informacji. Mieszkańcy wsi zazdroszczą swoim znajomym z miasta zielonego wypoczynku który jest zlokalizowany według jakiś reguł a nie wynika z przypadkowych elementów. Wielokrotnie na wsiach organizuje się lokalne konkursy, które mają za zadanie pobudzanie zainteresowanie społeczności w tym zakresie. Emitowane są liczne programy tematyczne w telewizji a biura projektowe docierają już bezpośrednio do zainteresowanych klientów.
Wszystko to sprawia, że projektowanie ogrodów jest co raz powrzechniej praktukowanie równiez na wsi a wokół nas powoli zaczyna robić się, co raz bardziej zielono a to dobra tendencja, którą trzeba chwalić.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Oczka wodne w ogrodach -odpoczynek i relaks każdego dnia.

Autorem artykułu jest Ogrody

Oczka wodne w ogrodach - odpoczynek i relaks każdego dnia

Urlop nad wodą to marzenie, które możemy spełniać zaledwie przez kilka tygodni w roku, o ile w ogóle takie wakacje są możliwe. Stwórz swój własny wodny świat.


Urlop nad wodą to marzenie, które możemy spełniać zaledwie przez kilka tygodni w roku, o ile w ogóle takie wakacje są możliwe. Ale i wtedy musimy dzielić się plażą i brzegiem z innymi, zgodnie ze znaną regułą: im piękniejsza pogoda, im bardziej słoneczne niebo, tym więcej ludzi na plaży i w wodzie.

Można jednak we własnym ogrodzie wyczarować prywatną wodną oazę i zafundować sobie wypoczynek na łonie natury. Dzięki Gordo Studio urlopowa radość zawita do Twojego domu - będzie tuż obok ciebie i Twojej rodziny. Inni poświęcają dużo czasu i pieniędzy na wycieczki do miejsc, które mają przynieść im spokój i odskocznię od zaganianej codzienności - nie mając nigdy pewności czy otrzymają to, czego oczekują. Zamiast cierpieć godzinami katusze podczas stania w korkach, tracić resztki cierpliwości na lotniskach i w przepełnionych kurortach, zmień najbliższe otoczenie Twojego domu - swój ogród.

Woda w ogrodzie, oczka wodne pozwolą Ci delektować się kontaktem z naturą, kiedy tylko będziesz miał na to ochotę. Woda da Ci komfort przebywania na własnym, prywatnym terenie, gdzie możesz zawsze pozostać sobą. Z dala od tłumów cieszyć się wypoczynkiem z rodziną lub przyjaciółmi. Ogrody uzupełnione o elementy wodne będą dawały Ci znakomity relaks i odprężenie. Poza gorącymi tygodniami wakacji staw kąpielowy, oczko wodne, sadzawka lub strumyk także pozostanie cennym elementem podnoszącym jakość życia.

Sezon na ogrody wodne trwa cały rok. Nawet w zimie nie woda nie jest z nich opróżniana, dlatego przez 12 miesięcy w roku stanowią naturalne elementy dekoracyjne, których zmieniający się wygląd możesz obserwować wraz ze zmianą pór roku. Oczko wodne budzi się do życia w pierwszych promieniach wiosennego słońca, oferuje leniwie spędzone godziny w jego pobliżu latem, jesienią odbija ciepłe kolory roślin, a zimą można podziwiać jego odmienne, mroźne oblicze. Zaprojektuj razem z nami swój wodny zakątek. Teraz dzięki nam możesz stworzyć w swoim ogrodzie absolutnie niepowtarzalny wodny zakątek. Po prostu daj się ponieść marzeniom.

Weronika Gładka - architekt krajobrazu
Gordo Studio z Warszawy - Projektowanie ogrodów

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Jak samemu wykonać orginalne meble do altanki ogrodowej?

Autorem artykułu jest Radziowi

Jak samemu wykonać oryginalne meble do altanki ogrodowej?

Jeżeli nie potrafimy zdecydować się, jakie meble zakupić, a chcemy by zachowały swoją oryginalność i niepowtarzalny wygląd, możemy wykonać je sami. Nowatorskie altanki ogrodowe są wykonalne z niebanalnego materiału.


Altanka ogrodowaJeżeli nie potrafimy zdecydować się, jakie meble zakupić, a chcemy by zachowały swoją oryginalność i niepowtarzalny wygląd, możemy wykonać je sami.

Nowatorskie altanki ogrodowe są wykonalne z niebanalnego materiału, jakim jest drewno morskie, wyrzucone przez morskie fale na brzeg. Drewno takie ma kolor wybielały od soli morskiej, powierzchnię spękaną, ale jednocześnie gładką, dzięki działaniu fal morskich. Przechadzając się po plaży, możemy zwrócić uwagę, czy takie drewno, właśnie, nie zostało wyrzucone przez morze. Jednak należy pamiętać, by owe drewno, było dostatecznie twarde i niezepsute. Altanki ogrodowe, wykonane z takiego właśnie materiału, będą cieszyły się niepowtarzalnym wyglądem. Osobom, które jednak mają daleko nad morze, doradzamy kupno desek w tartaku i następnie postarzyć je.

Podstarzały wygląd osiągniemy, wykorzystując nierówności i pęknięcia. Efekt można osiągnąć, dokonując tarcia drucianą szczotką do momentu, gdy usuniemy drewno na głębokość około jednego mm spomiędzy słojów. Następnie wygładzamy powierzchnię papierem ściernym, szczotką ryżową dokonujemy czyszczenia, odkurzamy, tak, by usunąć pozostałości drewnianego pyłu. Jeżeli chcemy, jeszcze bardziej, postarzyć nasze drewno, kupujemy nadmanganian potasu, z którego wykonujemy roztwór, a następnie, przecieramy nim powierzchnię. Na koniec, pokrywamy drewno, matowym lakierem. Budowa altanki ogrodowej, o takim wyglądzie, na pewno przyciągną uwagę zazdrosnych sąsiadów. Podsumowując, z potrzebnych nam materiałów, przycinamy drewno, według naszego uznania, wyznaczamy miejsce złączeń elementów i przy pomocy wiertarki, tworzymy otwory, ale o zmniejszonej średnicy, w stosunku do naszych wkrętów.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Jak dobierać rośliny ogrodowe?

Autorem artykułu jest Sebastian Wrzesionek

Jak dobierać rośliny ogrodowe?

Kończąc budowę domu skupiamy się przede wszystkim na odpowiednim wykończeniu jego wnętrza, tak aby było ono miłe i przytulne. Nie zapominajmy jednak o przydomowym ogródku gdyż tak jak w przypadku samego domu jest on naszą wizytówką i ma za zadanie umilać nam codzienne życie.


Szczególnie ważnym aspektem każdego z przydomowych ogrodów są drzewka ogrodowe. To dzięki nim wygląd ogrodu nabiera określonego charakteru i wyrazu. Niewiele osób jednak potrafi odpowiednio dobrać rośliny ogrodowe.

Na czym się skupić?

Jest jedna niezwykle prosta zasada, dzięki której możemy mieć niemalże pewność prawidłowego wyglądu ogrodu, a jest nią dbałość o zachowanie odpowiednich proporcji. Oczywiście istnieje cała masa przeróżnych drzewek ogrodowych. W zależności od rodzaju mają one listki, inne tylko igły, a jeszcze inne zwijają ku ziemi niczym wierzba. Niezależnie od tego jakiego rodzaju drzewka wybierzemy do naszego ogrodu należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy - nic tak nie psuje wyglądu ogrodu jak źle dobrane wysokości roślin. Dlatego też wybierając rośliny ogrodowe powinniśmy pomyśleć również o tym jak wyglądać będą one za kilka lat i czy będą one wówczas do siebie pasowały, stanowiąc spójną i estetyczną całość.

I tak oto, jeśli mamy do dyspozycji drzewka ogrodowe, które przypominają wierzbę i tak jak ona ciągną się ku dołowi to nie umieszczajmy w ich okolicy wysokich kwiatów. W tym przypadku znacznie bardziej na miejscu byłyby rośliny niższe i drobniejsze. Tak aby optycznie jeszcze bardziej wydłużyć nasze drzewko.

Jeżeli bardzo zależy nam na kilku rodzajach drzewek, powinniśmy dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie w ogrodzie. Starajmy się sadzić je w odpowiednich odległościach od siebie, pamiętając o tym, że w przyszłości będą one znacznie większe i zajmować będą znacznie większą powierzchnię.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Aranzacja ogrodu.

Autorem artykułu jest Feng Shui

Aranżacja ogrodu

Obecnie wiele architektów terenów zielonych współpracuje z konsultantami w trakcie aranżacji ogrodu. Niektórzy jednak uważają sztukę feng shui za zabobon i to w dodatku pochodzący z odległego kraju a inni wolą jednak czerpać naukę z tej starej wiedzy.


aranżacja ogroduZgoła dziwne podejście reprezentują ludzie do jakiejkolwiek dziedziny wiedzy która odstaje od typowej naukowej lub racjonalnej nauki lecz w chwili zagrożenia chętnie po nią sięgają. Tak samo jest i z aranżacją ogrodów z wykorzystaniem sztuki feng shui gdzie sztuka projektowania na zabobonach nie jest oparta lecz na racjonalnym podejściu. Umiejętne nasadzenie roślin w odpowiednich miejscach nasłonecznionych lub zacienionych biorąc pod uwagę ich charakter oraz możliwości rozrostu trudno jest brać za jakikolwiek zabobon tym bardziej że każdy typowy architekt terenów zielonych taką wiedzę posiada. Tak samo adaptacja posesji pod nowy ogród lub renowację starego jest normalną pracą konserwatorko-adaptacyjną którą wykonuje każdy z architektów przed podjęciem nasadzeń. Jedyna różnica polega jedynie na tym że aranżacja ogrodu pod względem feng shui opiera się na pewnych zasadach które są mało zrozumiane chociaż nie oznacza to że jest ona pilnie strzeżona. Wprost przeciwnie. Jest na wyciagnięcie ręki a jedynie to co pozostaje, należy po nią sięgnąć. Projektowanie ogrodów według zasad feng shui wymaga między innymi drobiazgowej oceny warunków na działce, przeanalizowania daty budowy domu oraz określenia wpływu otoczenia na miejsce w którym dom się znajduje. Tutaj należy podkreślić jedną bardzo ważną rzecz a mianowicie aranżacja ogrodu jest podyktowana przede wszystkim zdrowiem mieszkańców oraz umiejętnym wkomponowaniem go w otoczenie. Przebywając w ogrodzie mieszkańcy powinni się czuć swobodnie i bezpiecznie a kwestia szczęścia bądź powodzenia jest drugorzędna. Oczywiście to co znajduje się w bezpośredniej bliskości domu ma wpływ na jego mieszkańców lecz nie oznacza to ze na każdej posesji musi być oczko wodne, staw czy nawet kaskada wodna. Oczywistym jest że jeśli ktoś sobie tego nie życzy to nie można na siłę zmuszać go do podjęcia decyzji jakiej nie akceptuje. Charakter ogrodu w styli chińskim to przestrzeń w której znajduje się niewielki akcent małej architektury oraz roślin ponieważ zbytni przesyt burzyć może jakoś energetyczną dlatego lansowane ogrody o dużej ilości roślin, krzewów czy drzew to kombinacja różnych trendów architektury ogrodu. Czy mowa jest wówczas o ogrodzie feng shui? Ogrodem feng shui może być każdy teren zieleni gdy spełnia pewne zasady kreowania przestrzeni.
W sztuce feng shui wyrastającej swoimi korzeniami z taoizmu jednym z zasad jest wzajemna wymiana energetyczną pomiędzy żywiołami rozumiana jako harmoniczna lecz nie jest to tak zwana harmonia pomiędzy pierwiastkami jin i jang lecz wzajemna wymiana energetyczna. Gdyby doszło do harmonii jaką niektórzy rozumieją cały układ wzajemnej wymiany, przenikania uległby zniszczeniu ponieważ tam gdzie jest taki sam ładunek energetyczny dochodzi do stagnacji i zaniechania działań. Tak samo podczas aranżacji ogrodu jedna energia (kształt rośliny, kwiatostan) wpływa na inną dzięki czemu cały układ żyje i rozwija się. Harmonia postrzegana przez wschodnią kulturę różni się od pojęcia zachodniego gdzie wszystko powinno być poukładane, pod jedną linijkę i równych odstępach. Przeprowadzając aranżację ogrodu równowagę, harmonię uzyskujemy poprzez dodanie elementu równoważącego żywioł dominujący reprezentowany przez kształt, kolor, odpowiedni gatunek roślin lub drzew w odpowiednim miejscu. Typowy teren zieleni płaski jak stół uważany przez ludzi zachodu jako odpowiedni nie jest tym który można uznać jako ogrody feng shui. Teren ogrodu zgodnego z filozofią feng shui powinien przedstawiać wycinek naturalnego krajobrazu na którym występują wzniesienia, różnice terenu, część "dzikiego" ogrodu oraz meandry ścieżek które reprezentują przepływ i wodę. Mała architektura ogrodu jest tylko dodatkiem który powinien komponować się z resztą aranżacji.

Biuro projektów feng shui to odpowiednia aranżacja wnętrz przy ścisłej współpracy a architektem wnętrz, dekoratorem. Tworzymy wnętrza zdrowe o nowoczesnej architekturze.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Swiatło w ogrodzie.

Autorem artykułu jest Feng Shui

Światło w ogrodzie

Aby korzystać z ogrodu poza godzinami, gdy panuje naturalne światło dzienne, potrzebne jest sztuczne oświetlenie. Oświetlone powinny być wszystkie drogi, które są uczęszczane nocą.


Lampy na noc mogą być włączane za pomocą zainstalowanego czujnika. Ważne jest dobre oświetlenie na obszarze wejściowym ogrodu a szczególnie przy pojedyn­czych stopniach gdy mamy do czynienia z kilkoma poziomami. Światło jest też potrzebne obok drzwi do domu i wyjścia do ogrodu oraz aby czytelny był numer domu. Potrzebne są ponadto źródła światła na tarasie lub przy miejscu do siedzenia, gdzie w ciepłe wieczory moglibyśmy jeszcze usiąść ze znajomymi lub sami w ciszy i spokoju odpoczywać. Oczywistym jest aby zachować umiar w oświetleniu. Nie powinno być ono za słabe i nie powinno oślepiać, ani być zbyt monotonne. Oprócz oświetlenia czysto użytkowego w ogrodach zakłada się ponadto efektowne oświetlenie dekoracyjne. Daje ono zawsze świa­tło przytłumione oświetlająca daną część ścieżki lub wysepki kwiatowej a są to najczęściej źródła światła umieszczone tuż nad ziemia. Wszystko zależy od tego jaki zamysł nam przyświeca podczas aranżowania ogrodu. Oświetlenie może uwypuklać najważniejsze miejsca w ogrodzie lub skupiać światło na widoczne oczko wodne lub kaskadę gdy taki widok lubimy oglądać z okna lub tarasu. Z pomocą światła można również pobudzić przepływ energii w ogrodzie lub wypełnić miejsce którego nam brakuje w kształcie posesji. Właściwa iluminacja nie jest sztuką samą dla siebie. Może ona zmienić zwyczajne przedmioty w prawdziwe dzieła sztuki. Dajmy na to zwykła owalna gliniana donica z posadzonym w nim kwiatem nabierze innego charakteru, uroku gdy zostanie odpowiednio oświetlona. Szczególnie efektownie wygląda ogród, gdy oświetlone poszczególne jego elementy ogrodu są widoczne z wnętrza domu. Powinieneś wiedzieć wykonując projekt ogrodu że światło przyciąga wzrok na zewnątrz dlatego szczególnie zimą widok oświetlonego ogrodu z widocznymi krzewami zielonolistnymi będzie zapierał dech w piersiach i pobudzał do działania.

Kierunek wiatru w ogrodzie

Kierunek wiatru jest bardzo ważny szczególnie zimą ponieważ niektóre rośliny w ogrodzie będą potrzebowały ochrony przed nim w postaci płotu lub innej osłony. W Chinach idealnym rozwiązaniem było zwracanie się frontem na południe dlatego ogród który powinien być z tyłu domu był na północy. Na Zachodzie przyjęło się ustawiać dom frontem na północ dlatego ogród jest w sezonie letnim najbardziej wystawiony na operację słoneczną. Niektóre rośliny które potrzebują mniej światła i gorących podmuchów wiatru powinny być zacienione przez odpowiednie nasadzenia drzew lub większych krzewów albo osłonięte przegrodami. Ważne jest również zapewnienie roślinom osłony przed głów­nymi kierunkami wiatru. I tak na półkuli północnej z kierunku północno-wschodniego wieją wiatry zimne i suche, oraz południowo-zachodni, przyno­szący wiatr ciepły i wilgotny. Na półkuli południo­wej zimne wiatry wieją z południowego wschodu, a ciepłe i wilgotne - z północnego zachodu. Jest to bardzo ważne ponieważ feng shui to wpływ wiatru i wody w środowisku w którym żyje człowiek. Wiatry mają wpływ nie tylko na rośliny w ogrodzie ale również na nasze zdrowie.

Biuro projektów feng shui to odpowiednia aranżacja wnętrz przy ścisłej współpracy a architektem wnętrz, dekoratorem. Tworzymy wnętrza zdrowe o nowoczesnej architekturze.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Aranżacja i projekt ogrodu.

Autorem artykułu jest Feng Shui

Aranżacja i projekt ogrodu

Wyobrażając sobie ogród feng shui mamy na myśli teren zielony z usytuowanymi w jego wnętrzu elementami architektury wschodniej. Tak jednak nie jest ponieważ ogród feng shui to dowolna przestrzeń ogrodu zaaranżowana zgodnie z zasadami filozofii wschodniej.


Nie oznacza to rezygnacji z własnych wyobrażeń na rzecz odmiennej architektury niż tej która jest obecnie modna lub stylu w jakim ktoś chce zaprojektować ogród. Tutaj w grę wchodzą pewne zasady kreacji przestrzeni ogrodu oraz umiejętne wkomponowanie poszczególnych elementów wystroju lub nasadzeń roślin o odpowiedniej energii w danym miejscu. Projektowanie ogrodu według wschodniej filozofii opierają się na żywiołach, których jest pięć: Ogień - Ziemia - Metal - Woda - Drzewo. Przedstawione żywioły posiadamy w swoim organizmie, przestrzeni mieszkalnej, ogrodzie. Są wszędzie lecz każdy żywioł posiada swoje przypisane do danego miejsca właściwości i odmienne od żywiołu jaki reprezentuje. Przykładem może być obecnie modny w ogrodach skalniak który jest żywiołem ziemi lecz dany żywioł nie określa tylko materiał z jakiego jest zrobiony lecz również i kształt jaki sobą reprezentuje. Dlatego właśnie i rośliny mimo wszystko mogą reprezentować żywioł odmienny niż ten za który go uważamy. Dajmy na to typowe iglaki które posiadają kształt piramidki są już żywiołem ognia ze względu na swój kształt i powinny się znajdować w przestrzeni o takiej samym charakterystyce energetycznej.
projekt ogroduJak widać nie jest to takie proste jakby można sobie to wyobrażać co więcej opracowując odpowiedni projekt ogrodu należy umiejętnie połączyć wszystkie elementy (rośliny, architektura ogrodu oraz układ ogrodu i osadzenie budynku) aby stworzyć układ harmonijny. Na uwagę zasługuje woda w ogrodzie która skupia i rozprzestrzenia energię w ogrodzie. Projekt nowoczesnego ogrodu nie musi zawierać typowego wodnego elementu jakim jest skalniak lub inny zbiornik wodny który posiada wschodni charakter. To nie o to chodzi. Zamiast takiego elementu wystroju ogrodu można zastosować nowoczesne rozwiązania okrągłych lub kwadratowych stopni wodnych w których będzie znajdowała się woda lub leniwie będzie spływała w dół od najmniejszego do największego. Czasem można przeczytać, że oczko wodne, stawek, powinien przypominać w kształcie nerkę ponieważ ten kształt jest odzwierciedleniem organu ludzkiego. Ramiona takiego oczka powinny być zwrócone w kierunku domu aby obejmowały swoimi ramionami dom. Oczywiście jak ktoś marzy o takim oczku to czemu nie lecz nie jest to zasadą i jeśli ktoś takiego kształtu nie lubi spokojnie może zastąpić innym. Ważniejsze jest raczej aby woda w oczku lub innym zbiorniku była czysta a zapewni nam to swobodne krążenie wody i zastosowanie odpowiednich filtrów. Ważniejszy jest podczas sporządzenia projektu układ ścieżek. ciągów pieszych poprzez które płynie energia tak jak woda. Zasady feng shui kreacji przestrzeni pomagają w wyborze najlepszej lokalizacji domu, właściwego usytuowania w stosunku do działki i stron świata oraz pozwala stworzyć ogród w którym będzie można odpocząć i nabrać siły. Jest podstawą do zagospodarowaniu indywidualnej przestrzeni każdego z domowników i rozkładzie pomieszczeń wewnątrz domu.

Biuro projektów feng shui to odpowiednia aranżacja wnętrz przy ścisłej współpracy a architektem wnętrz, dekoratorem. Tworzymy wnętrza zdrowe o nowoczesnej architekturze.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

HJak zaprojektować samemu ogród?

Autorem artykułu jest Mrafal

Jak zaprojektować samemu ogród?

Czy byliście w ogrodzie w Powsinie? Albo w Przelewicach? A może w ogrodzie w Gołubiu na Kaszubach? Jeśli nie to na pewno warto zaplanować tam wycieczkę bo to jedne z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. W jaki sposób można zaplanować nasadzenia w swoim ogrodzie by uzyskać równie piękny efekt?


Jak zaplanować nasadzenia w ogrodzie?Czy byliście w ogrodzie w Powsinie? Albo w Przelewicach? A może w ogrodzie w Gołubiu na Kaszubach? Jeśli nie to na pewno warto zaplanować tam wycieczkę bo to jedne z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Jeśli byliście, być może zwróciliście jednak uwagę na pewien zadziwiający fakt: mianowicie w ogrodach tych występują takie same rośliny, jakie rosną na każdym większym osiedlu domków jednorodzinnych i kupić w pobliskim sklepie. To dobra wiadomość!

Jednak jak przejdziemy się przez wspomniane dowolne osiedle domków jednorodzinnych, to akurat aż takich ładnych ogrodów nie znajdziemy. Dlaczego? Dlaczego pomimo wkładania wysiłku i serca efekt często wychodzi hmm... niezupełnie udany? Różnica jest tylko w jednym: odpowiednim doborze i rozłożeniu roślin. A to jest trudne, głównie z dwóch powodów:
  1. trzeba doskonale znać rośliny, by móc przewidzieć jak będą wyglądały jak dorosną: jaki będą miały pokrój, jakie będą duże, jak będą wyglądały gdy zakwitną a jak gdy zgubią zimą liście itp.
  2. trzeba mieć fantastyczną wyobraźnię, by patrząc na pusty teren i na małe sadzonki móc wyobrazić sobie jak będzie wyglądała całość, gdy rośliny dorosną.
Co gorsza, mamy tylko jedną próbę! Zanim rośliny się rozrosną i zobaczymy finalny efekt minie wiele lat i wtedy na zmiany jest już za późno!

Metody "konwencjonalne"
W efekcie sięgamy po jedną z poniższych metod:
  1. wzorujemy się na istniejących projektach (rozwiązanie bezpieczne, ale musimy pogodzić się z tym, że nasz ogród nie będzie "jedyny w swoim rodzaju")
  2. sięgamy po pomoc profesjonalnych projektantów i architektów krajobrazu (skuteczne, ale niestety kosztowne)
  3. sami rysujemy plan (rozwiązanie nie dla wszystkich, bo trzeba znać świetnie rośliny i umieć rysować)
  4. idziemy na żywioł (odradzamy!)

Wadą wszystkich tych rozwiązań jest to, że nie bardzo możemy "poeksperymentować" by znaleźć ten najlepszy układ, wciąż mamy tylko jedną próbę.

Nowoczesne technologie
Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Na rynku jest kilka programów komputerowych, które pozwalają zaprojektować ogród i zobaczyć zawczasu jak będzie wyglądał. Decydując się na jeden z nich warto zwrócić uwagę na łatwość obsługi, cenę i dostosowanie do polskich warunków, bo często są to słabe punkty tych programów.Jeszcze nowocześniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanych serwisów internetowych. Opracowany w Polsce serwis GardenPuzzle próbuje rozwiązać ten problem w zupełnie nowy sposób. Zamiast skomplikowanego narzędzia mamy zdjęcie naszego ogrodu, na tle którego "sadzimy" rośliny. System automatycznie podpowiada rośliny odpowiednie do naszej gleby i klimatu. Wyszukiwarka pozwala filtrować rośliny według wielkości, charakteru (np. iglaki, rośliny zimozielone, pnącza itp), koloru (liści lub kwiatów) oraz wymagań (na miejsca nasłonecznione i zacienione). Możemy więc na przykład:
  1. najpierw w tle posadzić wyższe rośliny zimozielone, które będą stanowiły barierę wizualną przez cały rok (tu ustawiamy filtr "rośliny wysokie" i "iglaki" lub "zimozielone")
  2. na nasadzenia bliższe dobrać ładne krzewy liściaste, które zmieniając swój wygląd w różnych porach roku będą urozmaicać widok ("rośliny średnie", "krzewy")
  3. najbliżej posadzić kwiaty i byliny

Serwis pozwala uzupełnić wizualizację detalami typu ławki, kamienie, altanki, tarasy, donice i inne elementy typowo wystepujące w ogrodach. Na koniec możemy wydrukować wizualizację wraz z listą roślin i planu nasadzeń.
Nowością w stosunku do dotychczasowych programów jest to, że GardenPuzzle jest dostępny bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Nie trzeba niczego ściągać ani instalować, wystarczy jedno kliknięcie i już możemy projektować. Co więcej projektami możemy dzielić się od razu w sieci i możemy dzięki temu uzyskać inne propozycje naszych nasadzeń od innych użytkowników.

Sstworzenie projektu w takim programie zajmuje raptem kilka minut. Dzięki temu można stworzyć kilka lub kilkanaście wariantów, po to by wybrać ten najlepszy, który potem zostanie zrealizowany. A nawet jeśli nasz ogród ma zostać tylko wirtualny, to przyjemność z tworzenia projektów jest fantastyczna. Dość wspomnieć, że programem tym zostało stworzone już ponad 50.000 projektów!

Jeśli więc macie chwilę czasu to warto może zajrzeć i wypróbować:
Krótki film o tym jak działa serwis: http://gardenpuzzle.pl/plans/plus
Stwórz swój projekt: http://gardenpuzzle.pl/projects/redesign/new

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Własny ogród.

Autorem artykułu jest Feng Shui

Własny ogród

Projektowanie zieleni nie jest tak łatwym zajęciem jak by się komuś wydawało i jeśli ktoś samemu chce stworzyć swój własny ogród to lepiej jest najpierw poeksperymentować.


Aranżacja dużej przestrzeni może się skończyć ciągłym przesadzaniem roślin które na tym najbardziej ucierpią nie mówiąc już o wydatkach. Spróbuj sobie wyobrazić ogród nadmiernie przeładowany roślinami które przerastają się wzajemnie lub zeschłych roślin które są posadzone w nieodpowiednim miejscu. Jesteś zdziwiony? Otóż nie. Niektóre rośliny uwielbiają słońce a inne wolą pozostać w cieniu. Zanim zaczniesz eksperymentować w własnym ogrodzie poczytaj trochę o pielęgnacji roślin a dopiero później kup odpowiednie rośliny. Jednym z najbardziej ciekawych aspektów posiadania ogrodu jest to, że praktycznie każdy ogród jest odmienny a jest to uzależnione od charakteru użytkowników ogrodu a także i terenu na którym się znajduje.
projekt ogrodu w warszawie 1500m2Dajmy na to projekt ogrodu w warszawie będzie się różnił o ogrodu znajdującego się w wiejskiej zabudowie. Teren na którym będzie przeprowadzana aranżacja ogrodu na w na nim rosną już drzewa (starodrzew) będzie miał inne wymagania niż płaski teren na obrzeżach miasta który jest pozbawiony roślinności. W zadrzewionym terenie należy uwzględnić roślinność która będzie zawsze zacieniona. Teren odkryty ogrodu to miejsce na którym słońce będzie przez cały rok dlatego roślinność o dużych liściach lecz taka która woli miejsca zacienione będą musiały mieć stworzone sztuczne środowisko w którym będą mogły się rozwijać. Każdy teren ogrodu który tworzymy jest fragmentem naturalnego środowiska dlatego zanim zaczniesz samemu projektować ogród przyjrzyj się dokładnie jak w naturze radzą sobie rośliny. Wiele osób posiada wrodzone wyczucie tych zasad mimo że nie jest architektem krajobrazu dlatego czemu nie. Przecież możesz spróbować. Poniżej parę porad. Pamiętaj jednak że najpiękniejsza harmonia i równowaga w planowaniu ogrodu nie pomoże, jeśli wybrane rośliny nie będą rosły w wybranym miejscu. Należy uwzględnić potrzeby różnych roślin, wybierać tylko te odmiany, które poradzą sobie z warunkami stanowiska w przewi­dzianym miejscu. Przy zakupie dokładnie zapoznajmy się ze wska­zówkami na etykiecie albo zaopatrz się w poradnik roślin który jest dostępny w każdej księgarni. Rośliny jednoroczne i dwuletnie są gatunkami, które po jednym lub dwu okresach wegetacji obumierają. To przepiękne kolorowe rośliny znajdują najczęściej zastosowanie w ozdobnych donicach, korytkach i misach na rośliny. Elegancko wyglądają nasadzenia na rabatach i specjalnie stworzonych dla nich wysepkach kwiatowych dzięki czemu ich kolorystyka przełamuje zielony kolor ogrodu. Przy roślinach dwuletnich należy wziąć pod uwagę, że w pierw­szym roku rozwijają one tylko części zielone, a dopiero w drugim zaczynają kwitnąć. Byliny są zielonymi, wieloletnimi roślinami dlatego bez problemu zimują w naszym ogrodzie. Ich części nadziemne wymierają zwykle pod koniec okresu wegetacji i wypuszczają nowe pędy następnej wiosny. Byliny nadają się na trwałe stanowiska ogrodu dlatego wykoując swuj własny projekt powinieneś o tym pamiętać. Rośliny cebulowe i bulwiaste z botanicznego punktu widzenia także należą do bylin. Obumierają wkrótce po kwitnieniu i pozostawiają jedynie części podziemne, które zimują do następnego okresu wzrostu. Szczególnie chętnie uprawiane są barwne gatunki kwitnące wiosną, takie jak krokusy, tulipany i narcyzy. Gladiole, lilie i dalie dają silne akcenty kolorystyczne w okresach wiosennych i letnim.

Biuro projektów feng shui to odpowiednia aranżacja wnętrz przy ścisłej współpracy a architektem wnętrz, dekoratorem. Tworzymy wnętrza zdrowe o nowoczesnej architekturze.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Deska tarasowa kompozytowa na taras lub balkon.

Autorem artykułu jest NETImage

Deska tarasowa kompozytowa na taras lub balkon?

Praktycznie większość z nas chciałaby posiadać prywatną posiadłość z przestronnym domem i pięknym innowacyjnym tarasem. Pytasz, jak to zrobić? Odpowiedź jest tylko jedna. Przeczytaj ten artykuł!


Zbliża się lato, a twój taras jeszcze nie został doprowadzony do porządku? Wstydź się! Czego dokonać, aby przekształcić go w siódmy cud świata? Nie masz pojęcia? W takim razie, przeczytaj przygotowany przez nas artykuł. Deska tarasowa bangkiraiDeska tarasowa kompozytowa sprawi, że twój balkon na nowo zacznie żyć. Nie jesteś do tego przekonany? No to postaram się Cię przekonać.
Deska tarasowa tego typu nie jest impregnowana. Jedynym sposobem jej konserwacji jest stosowanie specjalnych olei do drewna egotycznego. Ważne jest to, że konstrukcja balkonów wykonanych z egzotycznej deski musi być stalowa. Kiedy nie posłuchamy się danej rady może dojść do wykręcenia się śrub mocujących. A przecież nie o to chodzi…
Ponadto, deska tarasowa bangkirai ma dużą odporność na ścieranie, uszkodzenia i zarysowania, jest odporna na wilgoć, ciepła w dotyku i co najważniejsze nie nagrzewa się latem. Tyle dobrego w jednym. Czyż to nie cudowne?

NETImage
Kreowanie wizerunku, Reklama w internecie, Pozycjonowanie stron www
www.netimage.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Projektowanie współczesnych ogrodow i terenów zielonych.

Autorem artykułu jest Aga

Projektowanie współczesnych ogrodów i terenów zielonych

Chciałam przedstawić Państwu kilka istotnych szczegółów na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze projektanta ogrodu lub innych terenów zielonych. Mam nadzieję, że aspekty, które tutaj przytoczyłam pomogą Państwu uniknąć przykrych niespodzianek podczas inwestycji.


W dzisiejszych czasach kiedy żyjemy coraz szybciej i szybciej ogród stał się enklawą natury w środowisku współczesnego człowieka. Teren wokół domu jest miejscem dla nas bardzo ważnym i nierzadko jedyną namiastką naturalnego środowiska. Kiedy decydujemy się na zorganizowanie tej części naszego otoczenia należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów, które mogą mieć wpływ na nasze późniejsze samopoczucie w otaczającym nasz dom terenie. W pierwszej kolejności musimy ustalić jakie mamy oczekiwanie względem naszego projektu, jakie główne kryteria ma spełnić nasz ogród oraz jakie środki finansowe możemy przeznaczyć na jego wykonanie. Na rynku jest wiele firm profesjonalnie świadczących wykonywanie projektów i aranżowanie ogrodu. Bardzo dobrze kiedy taka firma również zajmuje się wykonywaniem całego przedsięwzięcia. Istotnym czynnikiem przy doborze wykonawcy jest dotychczasowy dorobek jakim może się pochwalić. Dlatego warto przejrzeć portfolio takiej firmy aby mieć pogląd na gotowe projekty wykonawcy. Niemałe znaczenie ma również kadra jaką dysponuje nasz przyszły wykonawca, gdyż doświadczenie ogrodników i wiedza na temat flory oraz wymagania jakie należy spełnić aby dobrze rozwijały się poszczególne gatunki roślin jest nieoceniona. Efekt pracy takiej firmy będzie naszym miejscem spędzania rodzinnych i towarzyskich chwil na wiele długich lat.Dobry projektant powinien umieć dostosować nasz przyszły ogród do warunków panujących w naszej okolicy oraz przede wszystkim do naszych oczekiwań. Jak już wspomniałam ważną rzeczą jest techniczne doświadczenie. Nieprzemyślane projekty mogą być przyczyną wielu niezadowoleń w przyszłości. Należy więc z dużą ostrożnością wybrać wykonawcę naszego przydomowego kawałka natury. Uchroni to nas od przykrych niespodzianek, a jeśli zwrócimy szczególną uwagę na aspekty opisane powyżej, będziemy zadowoleni a nasz ogród będzie piękny i dostarczy nam ogromu przyjemnych chwil.

Agnieszka Dobroń - art4seo.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Doceniane, lubiane, wyróżniane - płyty tarasowe TOSCANIA.

Autorem artykułu jest Nota bene

Doceniane, lubiane, wyróżniane - płyty tarasowe TOSCANIA

W sobotę 28 sierpnia w Warszawie podczas trwania XVII Międzynarodowej Wystawy,ZIELEŃ TO ŻYCIE" uroczyście wręczono nagrody za "Produkt Roku 2010" w plebiscycie portalu Architektura Krajobrazu. Wśród wyróżnionych znalazł się hit linii Libet Impressio - płyty tarasowe Toscania firmy Libet.


Płyty tarasowe Toscania (płyty typu wet-cast z linii Libet Impressio) przeznaczone są przede wszystkim do budowy tarasów, jednak doskonale sprawdzają się również przy wytyczaniu ogrodowych alejek. Ich stylowa faktura w kolorze słonecznego piaskowca, pozwala projektować efektowne nawierzchnie zarówno w kształcie prostokąta, jak i dekoracyjnego koła. Sprzyja to tworzeniu różnorodnych kompozycji. Dzięki nieco rustykalnemu charakterowi, znakomicie wpisują się w ogrodową, bujną zieleń. Na zalety płyt Toscania zwrócili uwagę użytkownicy głosujący w plebiscycie Produkt Roku 2010 zorganizowany przez portal Architektura Krajobrazu. Płyty otrzymały wyróżnienie w kategorii "Nawierzchnie - Tarasy",a tym samym zostały uznane za jeden z najciekawszych produktów na rynku w tym obszarze wykorzystania. Linia Libet Impressio (płyty typu wet cast), do której należy system Toscania jest jedną z najmłodszych w ofercie rynkowej szlachetnych materiałów nawierzchniowych. Toscania miała swój debiut rynkowy w 2008 roku i już wówczas została zauważona przez klientów, otrzymując tytuł Produktu Przyjaznego dla Mojego Domu (przyznawany przez Poradnik Budowlany ‘Mój Dom). Połączenie w jednym produkcie optymalnych cech użytkowych oraz inspirującej estetyki powoduje, że płyty Toscania cieszą się niesłabnącą uwagą i popularnością wśród klientów i internautów.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Budowa altany bez porażek.

Autorem artykułu jest Drewniak Ogrodowy

Budowa altany bez porażek

Altana jest pożądanym akcentem w kompozycji ogrodu. Wielu klientów idealnym miejscu do wypoczynku, jednak odstrasza ich wizja budowy skomplikowanej konstrukcji. Często obawiają się również, że drewno jest nietrwałym budulcem. Solidna wiedza techniczna pozwala rozwiać te wątpliwości.


Jaki zapewnić trwałość
Przed przystąpieniem do budowy altany, należy sprawdzić, czy wszystkie jej elementy są zaimpregnowane. Najlepsze efekty daje impregnacja ciśnieniowa przy pomocy środka z dodatkiem hydrofobizującym. Właściwości uzyskane dzięki temu dodatkowi powodują efekt skraplania się wody. Drewno zabezpieczone w ten sposób zyskuje wzmocnioną ochronę przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków pogodowych oraz zwiększoną stabilność wymiarową. Elementy metalowe powinny być wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. Tak zabezpieczona altana, będzie służyć wiele lat bez konieczności kłopotliwego odnawiania.

Konstrukcja
Samodzielne stworzenie konstrukcji altany wymaga wiedzy technicznej i posiadania wysokich umiejętności przy budowie. Dla majsterkowicza alternatywą dla zatrudniania fachowej ekipy jest budowa altany z prefabrykatów. Firma Jagram dysponuje szeroką gamą takich altan, do każdego produktu dołączana jest instrukcja montażu, z rysunkami przedstawiającymi krok po kroku wykonanie. Szczególnie polecamy altany o konstrukcji samonośnej. Altany skonstruowane w tej technologii są odporne na podmuchy wiatru. Tajemnica ich stabilności tkwi w drewnianej opasce umieszczonej u podstawy altany, która wiąże wszystkie słupy na których opiera się konstrukcja nośna altany.

Podłoże
Po wyeliminowaniu problemów ze stworzeniem konstrukcji i zabezpieczaniem drewna pozostaje tylko kwestia odpowiedniego przygotowania podłoża. Kluczową kwestią jest staranne wypoziomowanie gruntu. Warto rozłożyć altanę na betonowych bloczkach lub dobrze wypoziomowanej kostce brukowej. Drewno, które nie styka się bezpośrednio z gruntem jest trzykrotnie lepiej zabezpieczone.

Źródło inspiracji www.jagram.com.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Taras z drewna - naturalnie.

Autorem artykułu jest Drewniak Ogrodowy

Taras z drewna - naturalnie

Tarasy zwykle wykańczane są ceramiką, bądź kamieniem. Warto jednak wyjść poza ten schemat i zbudować oryginalny taras z drewna. Drewniane tarasy odznaczają się klasyczną elegancją i jednocześnie tworzą ciepły, rodzinny klimat.


Drewno, jako naturalny budulec doskonale komponuje się z zielenią ogrodu. Co ważne, taki taras będzie nie tylko piękny ale i funkcjonalny. Drewno nie nagrzewa się na słońcu tak jak ceramika, dzięki czemu przyjemnie chodzić po nim boso. Również w chłodniejsze dni, kiedy drewno jest cieplejsze od płytek czy kamienia.
Jak zbudować taki taras? Oto kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć błędów przy montażu i problemów w czasie eksploatacji.

Podstawowa konstrukcja
Jeżeli planujemy prosty taras o regularnych kształtach, na płaskim terenie, to taras z drewna powstanie w okamgnieniu. Wystarczy zebrać wierzchnią warstwę ziemi i wysypać 15 - 20cm tłucznia oraz przykryć cienką warstwą piasku (5cm), a następnie ułożyć betonowe płytki w odstępach około 50cm. Płytki należy wypoziomować, tak, aby stanowiły równą podstawę pod drewniane legary które mocujemy na płytkach za pomocą specjalnych metalowych łączników. Do legarów przykręcamy deski. Warto wcześniej nawiercić otwory na brzegach desek, aby zapobiec ewentualnym pęknięciom w trakcie montażu. Należy zachować centymetrowe odstępy między deskami. Ważne aby dobrze dociskać deski do legarów w trakcie przykręcania i jednocześnie dociskać deski jedna do drugiej za pomocą ścisków stolarskich.

Taras fantazyjny
Jeżeli planujemy taras na nierównym terenie, należy zastosować fundament punktowy. Co 1,5 - 2m kopiemy dołek i zalewamy stopę fundamentową. Każdy słupek betonowy należy zwieńczyć stalową obejmą (90 x 90mm),do której mocuje się legar bazowy o wymiarach 9 x 9cm. Na nich przykręcamy kontr legary (4,5 x 9cm) w rozstawie 50cm. Do tak przygotowanej podstawy przykręca się następnie deski. Punktowy fundament pozwala tworzyć taras na zróżnicowanym terenie, różnica poziomów między poszczególnymi punktami tarasu może wynosić nawet 1,5m. Warto pamiętać, że tarasowi można nadać dowolnie wybrany kształt. Stosując na jego brzegu łuki gięto-klejone można uzyskać nieregularne linie.

Źródło inspiracji www.jagram.com.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

System nawadniający,wygoda i oszczędność.

Autorem artykułu jest Lyanna

System nawadniający, wygoda i oszczędność

Każda osoba mająca przydomowy ogród i posiadająca w nim najbardziej reprezentacyjne rośliny chce, aby zawsze prezentował się okazale. Nawadnianie ogrodów pozwala nam utrzymać go bez dużego wysiłku.


Ogród służy nam do wypoczynku, relaksu. Urządzamy go tak, aby cieszył oko i pozwalał na chwilę rozrywki czy urządzenie barbecue. Rośliny, które sadzimy w ogrodzie posiadają zarówno różne wymagania glebowe jak i zapotrzebowanie na wodę. Dlatego projektując ogród warto pamiętać o założeniu systemu nawadniającego, który pomoże nam utrzymać ogród w dobrej kondycji. Podlewanie ręczne jest bardzo czasochłonne i dodatkowo nie efektywne. Nawadnianie ogrodów przez specjalne systemy pozwala zaoszczędzić pięćdziesiąt procent wody. Dzięki licznym typom zraszaczy możemy dopasować sposób nawadniania do odpowiedniej sekcji roślin lub typu nawadnianej ziemi. Zraszacze stałe są przeznaczone do podlewania dużych powierzchni. Dzieli się je na dwie grupy wynurzane i niewynurzalne. Zraszacze ruchome również mają bardzo duży zakres działania i stosuje się je do podlewania trawników. Zakres działania można ustawić od 0 do 360 stopni. Mikrozraszacze służą do nawadniania grup krzewów, rabat. Rozpylają wodę na małe krople, tworząc mgiełkę. Mogą pracować przy niskich ciśnieniach i zużywają mało wody. Do żywopłotu lub rabat bylinowych używa się linii kroplujacych. Do wybranego już systemu wodę dostarcza się za pomocą pompy elektrycznej, urządzenia hydroforowego bądź wodociągów. Sterownik kierujący pracą bez naszej ingerencji pozwala cieszyć nam się zielonym ogrodem nawet w największe upały.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Ogród jak z bajki.

Autorem artykułu jest Lyanna

Ogród jak z bajki

Projektowanie ogrodów to trudna sztuka łączenia wielu elementów w piękną artystyczną całość. Efekty takich poczynań widzimy w wielu miejscach miast, osiedli i przy prywatnych posesjach.


Ogród jako pojecie oznacza miejsce, w którym uprawiamy rośliny. W dzisiejszych czasach rozrosło się ono znacznie i wzbogaciło we wszelkie możliwe instalacje oraz elementy dodatkowe. Dalej jednak sedno pojęcia się nie zmienia, obecność roślin jest nieodzowna, to one nadają całej kompozycji charakter. Oczywiście projektując ogród można wybierać z przeróżnych wyrobów kamieniarskich, zbiorników wodnych, murków, oświetlenia i systemów nawadniających. Projektowanie ogrodów odbywa się w kilku etapach. Pierwszy to zagospodarowanie powierzchni pod ogród, czyli przyporządkowanie elementów na ich miejsca zgodnie z wizją artystyczną projektanta. Kolejny to dobór roślin, które będą tworzyć odpowiednie kompozycję i nadadzą odpowiedni wystrój. Trzeba zaznaczyć, że sztuka ta jest bardzo trudna i wymaga szerokiej wiedzy nie tyko z zakresu planowania przestrzennego, projektowania terenów, ale również z ogrodnictwa i biologii roślin. Aby to wszystko tworzyło kompletną całość potrzebny jest ostatni element, czyli projekt techniczny. Tutaj wykorzystujemy oczka wodne, kaskady, oświetlenie tych elementów tak, aby podkreślić ich największe atuty. Dla roślin, aby zapewnić im odpowiednie warunki projektowany jest system nawadniający, dzięki temu ogród tworzy kompleksowa całość. Dla osób, które chcą zobaczyć efekt przed ukończeniem prac przygotowana jest wizualizacja. Coraz więcej osób decyduje się na założenie takiej swojej cichej przystani, w której odpoczywają i nabierają sił.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Jak ułożyć kostkę granitową?

Autorem artykułu jest Mmagd

Jak ułożyć kostkę granitową?

Odpowiednio dobrana i ułożona kostka granitowa to gwarancja trwałości wyłożonej nią nawierzchni. Pierwszym krokiem jest ustalenie, jaki cel będzie spełniać nawierzchnia. Czy będą poruszać się po niej samochody? Czy może będzie to jedynie ciąg komunikacyjny dla pieszych?


To pomoże nam ustalić, jakiego rodzaju kostki granitowej potrzebujemy.

Jeśli decydujemy się na wyłożenie podjazdu, wybierzmy dużą kostkę, która bez problemu wytrzyma spory nacisk. Jeśli po nawierzchni będą poruszać się jedynie piesi, możemy wybrać mniejsze bloczki.

Układanie kostki warto zacząć od wytyczenia kształtu nawierzchni. Kolejnym krokiem jest wykonanie wykopu o głębokości dostosowanej do wielkości kostki, wywieranego na nawierzchnię nacisku i rodzaju podłoża. Zazwyczaj jego głębokość waha się od 15 do 40 cm. Większe kostki i grunty nieprzepuszczalne wymagają większego wykopu.

Kostkę granitową możemy układać na już istniejącej nawierzchni - wówczas może być ona dodatkowo wykorzystana jako element podbudowy. Jeśli układamy kostkę na gruncie, musimy najpierw wykonać 20 cm podsypki z tłucznia lub żwiru kamiennego. Ważnym etapem jest wykonanie odpowiedniego podkładu pod nawierzchnię. Także w tym przypadku jego rodzaj i grubość uzależniona jest od wielkości kostki granitowej. Standardem jest używanie podsypki cementowo-piaskowej. W przypadku mniejszych kostek, możemy użyć także piasku. Grubość podsypki mieści się w przedziale 10-15 cm.

Na tak przygotowanym podłożu możemy ułożyć nawierzchnię. Kostka granitowa powinna być podbijana gumowym młotkiem - dzięki temu będzie bardziej stabilna i równa. Przez cały czas warto uważnie kontrolować spadek nawierzchni - najlepiej robić to za pomocą poziomicy. Po ułożeniu kostki należy zasypać szczeliny między poszczególnymi bloczkami np. piaskiem lub drobnym żwirem granitowym.

Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie ułożonej kostki granitowej impregnatem, który ochroni ją przed zabrudzeniami i pozwoli na zachowanie pięknego wyglądu przez długi czas.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Jak wybrać kosiarkę do trawy?

Autorem artykułu jest Tomciotomcio

Jak wybrać kosiarkę do trawy?

Szczęśliwi właściciele ogrodów często stają przed dylematem, jaką kosiarkę wybrać. Jest wiele czynników, które podczas tego wyboru muszą rozważyć. Ciągle powiększający się rynek sprzętu ogrodowego utrudniać może ten wybór ze względu na ogrom oferowanego asortymentu, jak i zróżnicowanie cenowe sprzę.


Wyższa cena najczęściej oznacza, że urządzenie wykonane zostało z lepszych i wytrzymalszych materiałów Przy wyborze kosiarki nie powinniśmy kierować się jednak walorami cenowymi, lecz dokładnie przemyśleć w jaki sposób będziemy ją eksploatować. Jeżeli jesteśmy właścicielami małego trawnika przed domem to nie potrzebne będzie wykosztowywanie się na drogą i mocną kosiarkę spalinową. Przy takim zastosowaniu taka kosiarka może okazać się nie tylko zbytecznym wydatkiem, ale również kłopotliwym, głośnym i drogim w eksploatacji. W tym przypadku zdecydowanie lepiej kupić tańszą i cichszą kosiarkę elektryczną. Wybierając to urządzenie powinniśmy uwzględnić kilka czynników, a mianowicie zastanówmy się jak duży jest nasz trawnik, jak często będziemy przycinać trawę oraz jaki przeszkody i nierówności napotkamy podczas wykonywania tej czynności. Na początek zdecydujmy czy w ogóle potrzebujemy kosiarki i czy nie lepszym dla nas rozwiązaniem będzie podkaszarka. Jeżeli nasz ogródek jest na tyle mały że manewrowanie kosiarką może sprawiać kłopot to nie ma nad czym się dalej zastanawiać. Obecnie produkowane podkaszarki do trawy są lekkie, ciche i niekłopotliwe w eksploatacji, dodatkowo umożliwiają nam strzyżenie trawy przy samym płocie, ścianie i pod krzakami. Jeżeli jednak nasz trawnik umożliwia nam dostateczną możliwość manewrowania kosiarką to weźmy teraz pod uwagę dostępność źródła zasilania. Jeżeli działka jest uzbrojona w prąd elektryczny a powierzchnia trawnika nie przekracza 500 m2 to wystarczającym urządzeniem będzie kosiarka elektryczna. Jeżeli na działce nie posiadamy gniazdka elektrycznego a chcemy korzystać z zalet sprzętu zasilanego energią elektryczną możemy przemyśleć zakup kosiarki akumulatorowej, która znacznie ułatwi nam manewrowanie pomiędzy grządkami i rabatami ze względu na brak kabla zasilającego. Rozwiązanie to nie jest jednak zbytnio rozpowszechnione ze względu na wysoką cenę takiego urządzenia. Jeżeli jesteśmy posiadaczami działki za miastem, bez dostępu do prądu a jej powierzchnia przekracza 500 m2 to nie pozostaje nam nic innego jak wybór kosiarki spalinowej. Urządzenia te wyposażone są zwykle w mocniejsze silniki co pozwala na strzyżenie szerszego pasa przekraczającego nawet 50 cm. Oznacza to że szybciej uporamy się ze skoszeniem większej powierzchni i mniej się namęczymy. Życzę przyjemnych zakupów i zdumiewających efektów pracy w ogrodzie.

Tomasz Galicki


---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Pompy do oczek wodnych,filtry do stawów.

Autorem artykułu jest Oase

Pompy do oczek wodnych, filtry do stawów

Oczko wodne jest wyjątkową ozdobą dla każdego ogrodu. Woda to doskonały środek do kształtowania ogrodowego terenu - nadaje mu ciekawego wyglądu i niepowtarzalnego uroku. Ponadto oczko wodne można tak zaaranżować, aby płynąca, tryskająca, pluskająca lub po prostu stojąca woda odbijała refleksy światła.


Pompy i filtry do oczek wodnych i stawów Zbiornik wodny wzbogacony o fontannę, strumień lub kaskadę, będzie stanowił estetyczny i przyciągający element architektury każdego ogrodu. Aby oczko wodne wyglądało atrakcyjnie, woda musi być w nim krystalicznie czysta. Do utrzymania jej w dobrym stanie niezbędne jest stosowanie pomp, filtrów oraz urządzeń do napowietrzania wody. Dużą popularnością cieszą się obecnie pompy i filtry firmy Oase. Nadają się do oczek wodnych każdego rozmiaru i posiadają różny stopień wydajności.Pompa wodna - serce oczka wodnego

Pompa jest urządzeniem, które powinno być zamontowane w każdym oczku wodnym, niezależnie od jego rozmiarów. Wprawia wodę w ciągły ruch, co pozwala na skuteczne zasilenie kaskad, strumieni fontann i wodospadów. Zadaniem pompy jest również zasilanie systemu filtracyjnego, na który składają się filtry, magnetyzery oraz lampy UV. Dobrze dobrana i odpowiednio założona pompa daje gwarancję, że woda będzie dobrze napowietrzona i krystalicznie czysta. Firma Oase posiada w swej ofercie pompy do współpracy z filtrami i pompy zasilające strumienie, kaskady wodne oraz fontanny. Dostępne są również pompy uniwersalne, łączące wszystkie te funkcje. Dobór i montaż urządzeń do oczka wodnego warto zlecić doświadczonemu projektantowi, który wybierze odpowiedni rodzaj pompy oraz określi jej wydajność i wysokość strumienia wody.Filtr do oczka wodnego z firmy OASE - gwarancja czystej i zdrowej wody

Filtr to jedno z podstawowych urządzeń, jakie powinny znaleźć się w każdym oczku wodnym. Gwarantuje przede wszystkim czystość wody i utrzymanie równowagi biologicznej. Nowoczesne filtry do oczek wodnych firmy Oase sprawiają, że woda nie mętnieje i zachowuje dobrą jakość. Czynniki te powodują, iż ryby i rośliny mają doskonałe warunki do życia. Zadaniem każdego filtra jest usuwanie z wody stałych cząstek zanieczyszczeń oraz rozkładanie zanieczyszczeń organicznych dostających się do wody ze środowiska zewnętrznego. Systemy filtracyjne zatrzymują także mikroorganizmy przyczyniające się do poprawy jakości wody. Są również niezbędne do efektywnego likwidowania glonów.Jaki rodzaj filtra wybrać do oczka wodnego?

W ofercie niemieckiej firmy Oase znajdują się najwydajniejsze na rynku systemy filtrów ciśnieniowych i przepływowych jak i oferta na szkolenia Oase z budowy oczek wodnych i stawów kąpielowych. Filtry przepływowe montuje się zwykle w dużych i średnich stawach oraz w zbiornikach wodnych, w których hodowane są karpie koi. Tego typu rządzenia montuje się nad taflą wody przy brzegu zbiornika. Przepływ wody polega na sile grawitacji. Filtry ciśnieniowe z kolei dobrze nadają się do oczek wodnych, małych i średnich stawów. Takie filtry skutecznie zasilają również strumienie, kaskady lub wodospady. Zakopuje się je obok zbiornika wodnego. Ich działanie polega na transporcie wody pod ciśnieniem. Stosowanie systemu filtracyjnego firmy Oase pozwoli na utrzymanie krystalicznie czystej i zdrowej wody, w której nie przetrwają żadne zanieczyszczenia ani glony.

Oczka wodne OASE - sklep internetowy
http://www.sklepoase.com

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Oczka wodne w ogrodach.

Autorem artykułu jest Oase

Oczka wodne w ogrodach

Oczka wodne i ogrodowe stawy są coraz popularniejsze wśród miłośników ogrodów. Przyjemność płynąca z odpoczynku wśród bujnej zieleni i szmeru wody, potrafi zrekompensować wszelkie czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne.


Oczka wodne i stawy w ogrodach. Do intensywnej pracy nad zakładaniem tych małych zbiorników wodnych zachęca też zapierający dech w piersiach efekt oraz powstały dzięki obecności wody korzystny mikroklimat.Aby wodna enklawa cieszyła oko przez długie lata, należy zadbać o to, żeby nie popełnić przy budowie błędów trudnych potem do usunięcia. Ważny jest aspekt prawny - na budowę obiektu powyżej 30m2 trzeba mieć zezwolenie. Oczko wodne nie musi być duże (od 10m2). Jego optymalna głębokość powinna oscylować w granicach 50-100cm, aby woda mogła zachować równowagę biologiczną. Brak takiej równowagi powoduje, że jest ona mętna, brudna i tworzy się w niej idealne środowisko dla glonów. Glony rozwijają się także w miejscach dobrze nasłonecznionych, dlatego zbiornik wodny musi znajdować się w częściowo zacienionym miejscu, do którego światło dobiega 5-6h dziennie. O odpowiednie zaciemnienie oczek lub stawów ogrodowych można zadbać poprzez zasadzenie dookoła nich krzewów i wysokich bylin. Na stan wody źle wpływają także spadające jesienią liście, dlatego odradza się zakładanie sadzawek w bliskiej odległości od drzew. Po wybraniu dogodnej lokalizacji, warto się zastanowić nad sposobem wykonania zbiornika - nierozerwalnie związanym z możliwościami finansowymi. Najprościej jest kupić gotowy zbiornik o określonym kształcie. Ci, którzy chcą mieć wpływ na ukształtowanie swojego oczka, decydują się na inne środki: wykładziny elastyczne (nowoczesną, bardzo wytrzymałą geomembranę; bentonit; średnio trwałe wykładziny z PCV lub najtańszy polietylen); laminaty, które umożliwiają pływanie, idealne także do stawów pełniących funkcję dekoracyjną; bardzo tanią glinę, która doskonale nadaje się do formowania wymyślnych kształtów oraz metodę najtrudniejszą, najdroższą, ale i najbardziej trwałą: betonowanie z podkładem z folii EPDM.

Budując sadzawkę wedle własnego projektu, należy pamiętać o wyodrębnieniu 3 stref: wody głębokiej, wody płytkiej oraz strefy bagiennej. Na przeźroczystość wody mają bowiem wpływ odpowiednie proporcje lustra względem strefy bagiennej. Musi ją porastać wilgociolubna roślinność, która jest naturalnym filtrem oczka. Innym sposobem filtracji wody są napowietrzacze i lampa UV, która eliminuje glony. Co do roślin, warto zapytać fachowca, które gatunki dobrze czują się w wodzie głębokiej, a które w płytkiej lub w strefie wilgotnej. Zaleca się nie sadzić więcej niż trzy okazy na 1m2 lustra wody. Ryby i inne stworzenia wpuszczane są dopiero po ustabilizowaniu się równowagi biologicznej, czyli mniej więcej po miesiącu od napełnienia zbiornika wodą. Odbijające się w niej światło przyciąga ptaki i ważki, które powodują miło brzmiący w uszach plusk. Zadbane i wypielęgnowane otoczenie sadzawki jest nie tylko wspaniałą, naturalnie wyglądającą dekoracją ogrodu - bliskość natury przyczynia się również do pełniejszego wypoczynku i lepszego samopoczucia.

Oczka wodne OASE - sklep internetowy
http://www.sklepoase.com

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Systemy nawadniające i automatyczne nawadnianie ogrodów.

Autorem artykułu jest Oase

Systemy nawadniające i automatyczne nawadnianie ogrodów

Każdy pragnie posiadać piękny i dobrze wypielęgnowany ogród. Dbanie o zielony zakątek nie ogranicza się tylko do sadzenia roślin i pielenia chwastów. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie trawnika, drzew, krzewów, roślin i żywopłotów.


Systemy automatycznego nawadniania. Nawadnianie ogrodu za pomocą gumowego węża odchodzi już do lamusa. Było ono pracochłonne, wymagało poświęcenia dużej ilości czasu oraz charakteryzowało się zróżnicowaną skutecznością i nierównomiernym dozowaniem wody. Obecnie nie mamy zwyczajnie czasu, ochoty ani sił na własnoręczne, najczęściej wielogodzinne, podlewanie całego terenu posesji. Dlatego też coraz częściej stosujemy systemy automatycznego nawadniania ogrodu. Dużą popularnością cieszą się urządzenia nawadniające firmy Hunter. Wykonane są z materiałów wysokiej jakości oraz posiadają zaawansowaną technologicznie konstrukcję. Ponadto charakteryzują się trwałością, precyzyjnym wykonaniem i prostotą obsługi.Jakie korzyści daje system automatycznego nawadniania ogrodu?

Automatyczne nawadnianie ogrodu pozwala na zaoszczędzenie nie tylko czasu i sił, ale także zużywanej wody. Co więcej, system nawadniający rozprowadza wodę w taki sposób, że zostaje ona optymalnie wykorzystana przez rosnące w ogrodzie drzewa, krzewy i rośliny. Tego typu instalację można również zaopatrzyć w sterownik, który sam uruchomi podlewanie w określonym czasie. Taka opcja pozwala na podlanie ogrodu nawet podczas długotrwałej nieobecności domowników.Jak wygląda system automatycznego nawadniania ogrodu?

System automatycznego nawadniania ogrodu składa się z kilku elementów. Podstawowymi częściami są urządzenia nawadniające: zraszacze, linie kroplujące oraz emitery. Inne elementy instalacji to przewody doprowadzające wodę, elektrozawory, elementy łączące i sterownik. Centralnym elementem instalacji nawadniającej jest studzienka rozdzielcza - czyli plastikowa skrzynka, z której rozchodzą się poszczególne sekcje. Podłączone są do rozdzielacza elektrozaworem, otwieranym lub zamykanym pod wpływem impulsu elektrycznego płynącego ze sterownika. Linie nawadniające to najczęściej polietylenowe rury o ciemnych kolorach, do których umocowane są końcówki - zraszacze naziemne lub wynurzalne, mikrozraszacze oraz linie kroplujące. Zraszacze naziemne służą do podlewania niewielkich powierzchni - np. rabat. Z kolei zraszacze wynurzalne służą do nawadniania trawnika, gdyż po spełnieniu zadania ukrywają się w ziemi, pozostając praktycznie niewidoczne. Do podlewania roślin rosnących w rzędach doskonale nadają się linie kroplujące.Systemy automatycznego nawadniania ogrodu - korzystna inwestycja

Systemy automatycznego nawadniania pozwalają właściwie zapomnieć o podlewaniu ogrodu. Dzięki nim można zaoszczędzić zużywanie wody aż o 50%. Instalacje nawadniające są też niezwykle korzystne dla roślin, drzew, krzewów i trawników. Zapewniają im proporcjonalne i optymalne podlewanie oraz przyczyniają się do wzrostu ich odporności na choroby grzybowe. Planowanie i montaż systemu automatycznego nawadniania ogrodu warto powierzyć certyfikowanemu instalatorowi. Pomoże on w doborze produktów i instalacji urządzeń nawadniających. Cenionym hurtownikiem systemów do nawadniania ogrodów jest firma Gordo Studio dystrybutor i importer produktów Hunter, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i ciągłym udoskonalaniem swoich produktów w oparciu o opinie użytkowników. W USA została uznana za najlepszego producenta systemów automatycznego nawadniania ogrodów w roku 2010.

Oczka wodne OASE - sklep internetowy
http://www.sklepoase.com

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Wyposazenie domowego ogrodu.

Autorem artykułu jest Presmat2

Wyposażenie domowego ogrodu

Hitem są ostatnio stałe grille betonowe. Można postawić je w każdym miejscu w ogrodzie, jak i na tarasie. Niebanalnie zaprojektowany i wykończony grill będzie stanowił ozdobę każdego ogrodu czy tarasu. Wykończenie można łatwo dopasować do elewacji domu.


Ogrodowy grill to jeden z najważniejszych elementów domowego ogrodu. W ogrodzie bowiem spędzamy wiosenne i letnie wieczory, wraz z rodziną bądź znajomymi. Przy jego wyborze mamy nie lada zadanie. Sklepy z wyposażeniem ogrodowym oferują różnego rodzaje grille. Na półkach możemy znaleźć zwykłe grille węglowe, żeliwne grille węglowe, jak i grille gazowe, przenośne i stałe. Hitem są ostatnio stałe grille betonowe. Można postawić je w każdym miejscu w ogrodzie, jak i na tarasie. Niebanalnie zaprojektowany i wykończony grill będzie stanowił ozdobę każdego ogrodu czy tarasu. Wykończenie można łatwo dopasować do elewacji domu. Taki grill na pewno nie zostanie skradziony ani też zniszczony. Nie będzie wymagał specjalnego czyszczenia. Nie będzie także uciążliwy dla domowników, ani dla osób spędzających czas w ogrodzie. Wystarczy tylko odpowiednie usytuowanie, a przyniesie dużo korzyści. Wykończenie grilla betonowego mogą stanowić np. cegły klinkierowe, płytki, piaskowiec, żwir czy płyty kamienne, np. marmurowe. Estetyka powinna być jednak spójna zarówno z całą architekturą ogrodu, dekoracjami, jak i elewacją naszego domu. Przy oferowanym w sklepach asortymencie, nie powinno stanowić to żadnego problemu. Taki grill posłuży nam latami i na pewno będzie godnie umilał wszystkie letnie imprezy rodzinne.

Wypłacaj z bankomatów w całej Polsce bez prowizji!

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dom z ogródkiem.

Autorem artykułu jest Presmat2

Dom z ogródkiem

Mały dom z ogródkiem to marzenie nie jednej osoby. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki wydatek, bo budowa domu wraz z ogrodem to szereg kilkuset tysięcy złotych. Większości społeczeństwa nie stać na odłożenie takich pieniędzy, a tym bardziej na spłacanie rat kredytowych zaciągniętego na wiele lat kredytu hipotecznego. Niektórzy jednak decydują się na taki czyn i realizują jedno z marzeń.


Mały dom z ogródkiem to marzenie nie jednej osoby. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki wydatek, bo budowa domu wraz z ogrodem to szereg kilkuset tysięcy złotych. Większości społeczeństwa nie stać na odłożenie takich pieniędzy, a tym bardziej na spłacanie rat kredytowych zaciągniętego na wiele lat kredytu hipotecznego. Niektórzy jednak decydują się na taki czyn i realizują jedno z marzeń. Budowa domu to nie lada wyzwanie. Gdy inwestor nie ma pojęcia jak zabrać się do rzeczy, wyjściem z sytuacji jest powierzenie zadania prowadzenia formalności związnych z budową osobie lub firmie, która ma z tym do czynienia na co dzień. Nie każdy ma bowiem stalowe nerwy aby stać w kolejkach do urzędu i załatwiać wszelkie pozwolenia oraz zgłoszenia. Również zagospodarowanie terenu po wybudowaniu domu na pozór wydaje się łatwe do zrealizowania. Jednak ogrody, ich projektowanie i zakładanie, to także zadanie dla kogoś doświadczonego. Ogród bowiem to nie tylko trawa, kilka drzew i krzewów. Ogród to placyki, podjazdy, ścieżki oraz murki. Również do prostych zadań nie należy ułożenie instalacji oraz wykonanie samego odwodnienia ogrodowego. Jeżeli chodzi o wybór roślin to także przydaje się fachowiec, który doradzi jak optycznie powiększyć i zagęścić małą lub ogromną działkę oraz jakie rośliny będą odpowiednie.

Wypłacaj z bankomatów w całej Polsce bez prowizji!

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Zdrowe bo swoje.

Autorem artykułu jest Presmat2

Zdrowe, bo swoje

Kto z nas nie lubi zapachu świeżych ziół, kto nie czeka z utęsknieniem na pierwsze nowalijki, kto nie chciałby w zimowe wieczory popijać kompotu własnej roboty? Ogródek działkowy daje nam stuprocentową możliwość spełniania tych wszystkich pragnień.


W dzisiejszych czasach, gdy podstawowym źródłem pożywienia są supermarkety, własny ogródek działkowy pozwala nam niejako wrócić do korzeni. Dzięki niemu, mamy możliwość skosztowania warzyw i owoców, które wyrosły dzięki siłom natury, bez zbędnych chemikaliów i sztucznemu doświetlaniu. Co więcej, jedząc żywność z własnego ogródka, za każdym razem poczujemy dumę z tego, jak smaczne warzywa i owoce wyrosły dzięki pracy naszych rąk. Ogródek działkowy z cała pewnością pozwoli nam dostrzec różnicę pomiędzy smakiem żywności kupowanej na co dzień w supermarketach i takiej, która wyrosła pielęgnowana naszymi dłońmi. Poza niewątpliwymi walorami smakowymi, poznamy też walory estetyczne takiej żywności. Uczestnicząc w życiu naszego ogródka, będziemy świadkami zmian, jakie zachodzą w rozwoju każdej roślinki będącej jego częścią. Będziemy obserwować proces kiełkowania, wzrostu, kwitnienia, a w końcu owocowania nasadzonych przez nas roślin. Zbieranie otrzymanych plonów dostarczy nam niewątpliwie mnóstwa radości i pozytywnych odczuć. Dzięki temu, z ogromnym apetytem zjemy przyrządzoną z własnych warzyw i owoców sałatkę, z towarzysząca nam świadomością, że nie ma w niej ani grama środków chemicznych, za to jest cała masa witamin.

Wypłacaj z bankomatów w całej Polsce bez prowizji!

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Zrób to sam.

Autorem artykułu jest Presmat2

Zrób to sam

Ogród to skomplikowany ekosystem, w którym każda roślina oddziaływuje na inne i sama znajduje się pod wpływem innych roślin. Aby dobrze zarządzać ogrodem, warto poznać i stosować porady ogrodnicze specjalistów.


Ogród, czy to przydomowy, czy usytuowany w przestrzeni miejskiej, składa się z wielu różnorakich elementów. Bardzo istotnym aspektem jest dobór podłoża. Ważne są zarówno cechy jak i właściwości podłoża, ponieważ od niego zależy, jakie rośliny i kompozycje możemy użyć i jakie efekty otrzymać. Należy zwrócić także szczególna uwagę na lokalizacje ogrodu, sprawdzić, czy z znajduje się on w okolicy o dużym zanieczyszczeniu powietrza, dużej wilgotności, czy może w obszarze terenów podmokłych. Wszystkie te dane określają i zawężają spektrum różnorodności roślin, które pragniemy nasadzić w naszym ogrodzie. Porady ogrodnicze dotyczące roślinności, mówią nam o warunkach uprawy, pielęgnacji, zapobieganiu chorobom oraz uczą skutecznej walki ze szkodnikami. Wykorzystanie tych wskazówek w praktyce stwarza nowe możliwości, jeżeli chodzi o łączenie różnych gatunków roślin w barwne i różnorodne kompozycje. Dzięki radom udzielonym przez profesjonalistów, możemy osiągnąć wspaniałe efekty przy minimalnym nakładzie sił oraz środków. Będziemy dumni ze stanu i zieloności naszych żywotników, nasz trawnik nie będzie miał sobie równych, z byliny bujnie rozrosną się, tworząc barwne kobierce. Dla osób gustujących w ogrodach naturalnych, polne kwiaty i zioła uformują pachnące, falujące na wietrze łany, kojące umysł i duszę. W zależności od tego, co chcemy wyczarować w naszym ogrodzie, zawsze znajdziemy odpowiednie magiczne porady ogrodnicze.

Wypłacaj z bankomatów w całej Polsce bez prowizji!

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Iglaki w ogrodzie.

Autorem artykułu jest REX

Iglaki w ogrodzie

Iglaki mają sporo zalet: większość z nich jest zimozielona - a więc są atrakcyjne przez cały rok, nie wymagają przycinania, nie gubią igieł. Iglaki o nietypowych kształtach dobrze wyglądają posadzone pojedynczo na trawniku, przy tarasie i wszędzie tam, gdzie można docenić ich niezwykłą formę.


W sprzedaży jest bardzo dużo gatunków i odmian iglaków różniących się wielkością oraz pokrojem. Różne jest też zabarwienie igieł. Zabarwienie roślin posadzonych w słonecznych miejscach jest bardziej intensywne niż tych na stanowiskach zacienionych.Iglaki kolumnowe nadają się na żywopłoty i do sadzenia w grupach. Są też świetnym materiałem na przesłony dzielące przestrzeń ogrodu i zasłaniające mniej atrakcyjne części działki.
Iglaki płożące można zastosować zamiast trawnika. Dosokonale prezentują się na wszystkich pochyłościach, skarpach i skalniakach.
Iglaki o nietypowych kształtach dobrze wyglądają posadzone pojedynczo na trawniku, przy tarasie i wszędzie tam, gdzie można docenić ich niezwykłą formę.
Rośliny iglaste w okresie od wiosny do jesieni powinny tworzyć konstrukcje ogrodu, stanowić jedynie tło dla roslin liściastych o ozdobnych kwiatach oraz dla bylin. Klasycznym zestawieniem jest połączenie iglaków z irgami, pięciornikami oraz różnymi berberysami i tawułami o barwnych liściach. Dobrym towarzystwem dla iglaków są róże pnące i krzewiaste. Sadzenie ich wśród iglaków pozwala na ukrycie ich sztywnych kolczastych pędów w okresie, gdy są bez liści. Dopiero zimą, kiedy gatunki zrzucające liście przechodzą w okres spoczynku, rośliny iglaste wysuwają się na pierwszy plan, sprawiając, że ogród jest pełen zieleni.Większość iglaków najlepiej rośnie w żyznej, lekko kwaśnej i wilgotnej glebie, ale zadowala się też przeciętnymi glebami ogrodowymi. Żle rosną na podmokłych i gliniastych z wyjątkiem cyprysika błotnego. Najbardziej wymagające są jodły, które nie znoszą suszy i upałów, lubią wilgotne powietrze. Wyjątkiem jest jodła kalifornijska, która jest odporna na suszę i dobrze rośnie nawet w niezbyt urodzajnych miejscach. Razem z nią można sadzić świerki kłujące oraz sosny. Najmniejsze wymagania glebowe mają jałowce, które - jak wsazuje nazwa - dobrze rosną na jałowych i suchych glebach.Iglaki mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Wyjątkiem są modrzewie, świerki, sosny, jałowce oraz wszystkie iglaki o barwnych igłach, które powinny rosnąć w pełnym słońcu. Natomiast cisy lubią stanowiska nawet w głębokim cieniu.Kupując rośliny, należy zwrócić uwagę na to, by były kształtne, a ich igły miały intensywną barwę. Podłoże w pojemniku powinno być przerośnięte korzeniami, ale nie mogą tworzyć pod donicą maty. Podłoże musi być wilgotne. Z roślin sprzedawanych wiosną i jesienią z bryłą ziemi należy wybierać takie, których bryła jest jak największa.Iglaki należy sadzić w takiej odległości jeden od drugiego, żeby mogły swobodnie się rozrastać bez konieczności przycinania ich juz po kilku latach. Drzewa iglaste sadzi się co 3-5 m, krzewy co 1-3 m, a rośliny płożące do okrywania powierzchni zamiast trawnika - 2-3 szt./m2. Rośliny sprzedawane w pojemnikach można sadzić od wiosny do jesieni. Rosliny z bryłą ziemi sadzi się od połowy kwietnia do połowy maja oraz od połowy sierpnia do połowy października. Przed posadzeniem rośliny należy podlać.Rośliny iglaste nie muszą być przycinane. Należy usuwać jedynie pędy uszkodzone, przemarznięte, zasychające lub jeśli rośliny są zbyt gęsto posadzone. Iglaki są często przycinane po to, żeby ograniczyć ich rozmiary lub w celu nadania im kształtu, najczęściej kuli albo stożka.

http://abcogrodnika.blogspot.com

http://rex-taakaryba.blogspot.com


---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

GHortensja pnąca.

Autorem artykułu jest REX

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca jest oryginalnym i wartościowym pnączem. Rośnie silnie wspinając się po podporach do wysokości 20-25 metrów za pomocą licznych mocnych korzonków przybyszowych.


Hortensja pnąca jest oryginalnym i wartościowym pnączem. Rośnie silnie wspinając się po podporach do wysokości 20-25 metrów za pomocą licznych mocnych korzonków przybyszowych wyrastających na łodygach, podobnie jak u bluszczu. Pnie się przede wszystkim po grubych pniach drzew. Liście ma owalne lub szerokojajowate, długości 5-10 cm, z wierzchu ciemnozielone, nagie i błyszczące, na brzegu drobno piłkowane, na wierzchołku zaostrzone i o podstawie sercowatej lub okrągłej. Ogonki są zwykle dłuższe niż blaszka liściowa. Kwiaty białe, zebrane w duże płaskie kwiatostany, średnicy 20-25 cm, brzeżne płonne, rozwijają się w czerwcu-lipcu. Wymaga gleb żyznych, próchniczych, świeżych i zasobnych w wodę. Rośnie dobrze w stanowiskach słonecznych, półcienistych i w cieniu. Wytrzymała na niskie temperatury. Ze względu na silny wzrost potrzebuje podpór o mocnej konstrukcji. Stosowana jest do okrywania pni drzew, zwłaszcza prostych i długich, ścian, murów, skał itp. Gdy podpory nie są zbyt wysokie, np. murki, wówczas można rośliny ograniczyć we wzroście stosując cięcie. Sadzona bez podpory, np. na trawniku, wyrasta do wysokości ok. 1,5 metra, jej długie pędy pełzając po powierzchni gleby ochraniają ją i tworzą formy o dziwacznych kształtach. Okazy takie wyglądają oryginalnie i kwitną obficie. Hortensja pnąca nadaje się doskonale do uprawy w miastach. Amatorsko można rozmnażać hortensję pnącą z odkładów. Po ukorzenieniu i odcięciu pędów sadzi się je do doniczek, a gdy wytworzą obfitą bryłę korzeniową, przesadza się na miejsce stałe.

http://abcogrodnika.blogspot.com

http://rex-taakaryba.blogspot.com


---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Szczypiorek.

Autorem artykułu jest REX

Szczypiorek

W stanie dzikim szczypiorek jest spotykany w niemalże całej półkuli północnej. Szczypiorek świetnie zastępuje cebulę w okresie wczesnowiosennym i wiosennym.


Częścią jadalną szczypiorku są cienkie, delikatne liście, które zawierają witaminę C, prowitaminę A i olejki eteryczne. Szczypiorek jest bogatym źródłem soli mineralnych (potasu, sodu, wapnia, magnezu, fosforu). Olejki eteryczne nadają mu specyficzny smak i zapach. Jest popularną przyprawą kuchenną, która ze względu na łatwość uprawy może być spożywana w stanie świeżym przez cały rok. Szczypiorek ma małe wymagania klimatyczne i glebowe. Dobrze rośnie w temperaturze 15 stopni C, na stanowisku półcienistym, w glebie o umiarkowanej wilgotności. Na glebie suchej - rośliny oprócz mniejszego przyrostu masy zielonej, wytwarzają liście mniej soczyste i ostrzejsze w smaku. Szczypiorek udaje się na wszystkich typach gleb w miarę żyznych i umiarkowanie wilgotnych, najlepiej jednak rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, o dużej zawartości próchnicy. Odczyn gleby dla szczypiorku powinien być obojętny - jeśli jest kwaśny - należy glebę zwapnować. Szczypiorek jest rośliną trwałą i zajmuje to samo miejsce przez kilka lat. Dlatego wymaga stanowiska bardzo dobrze odchwaszczonego, zwłaszcza bez perzu, który bardzo łatwo przerasta kępy szczypioru i wówczas trudno go usunąć. Szczypiorek korzystnie reaguje na nawożenie organiczne. Szczypiorek można uprawiać z siewu wprost do gruntu, z rozsady i z podziału kępek. Przy uprawie z siewu bezpośrednio do gruntu nasiona wysiewa się na przełomie marca i kwietnia lub w lipcu. W uprawie z rozsady nasiona wysiewa się w marcu do skrzynki. Skrzynka powinna być ustawiona na parapecie okiennym w temperaturze około 10 stopni. Ziemia powinna by c umiarkowanie podlewana. W maju rozsadę sadzi się na miejsce stałe, po kilka roślin w jedno miejsce. Przez podział kępek szczypiorek rozmnaża się na wiosnę lub w sierpniu. Istniejące już parę lat kępki wykopuje się i każdą dzieli na kilka części. Plonowanie szczypiorku można przyspieszyć o 1-3 tygodni przez przykrycie zagonu folią perforowaną lub niskim tunelem foliowym w połowie marca po rozmarznięciu gleby. W czasie wegetacji należy szczypiorek przycinać, a przynajmniej usuwać pędy kwiatowe.

http://abcogrodnika.blogspot.com

http://rex-taakaryba.blogspot.com


---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Czosnek w ogrodzie.

Autorem artykułu jest REX

Czosnek w ogrodzie

Czosnek znany jest już od kilku tysięcy lat. Jego ojczyzną są góry Pamiru i Ałtaju. Źródła historyczne dostarczają informacji o znaczeniu czosnku, który był bardzo ceniony nie tylko jako przyprawa, ale przede wszystkim jako środek zapobiegający chorobom przewodu pokarmowego.


Właściwości dezynfekcyjne czosnku doceniono już ok. 4500 lat p.n.e., a dla potomnych zostawiono świadczący o tym napis na piramidzie w pobliżu miasta Giza. Ludziom budującym piramidy podawano czosnek, aby "mieli serce i odwagę" do pracy oraz aby "strzegł ich przed chorobami". W krajach tropikalnych czosnek doceniany jest ze względu na właściwości dezynfekcyjne, bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze; chroni on tam społeczeństwo i zwierzęta przed powstawaniem i rozprzestrzenianiem się epidemii i epizoocji. Hipokrates zalecał czosnek jako środek moczopędny, stymulujący czynności układu pokarmowego oraz pomocny przy schorzeniach układu oddechowego. Galen uważa czosnek za wszechstronny lek przeciw wszelkim dolegliwościom, jednocześnie zwracając uwagę na jego antytoksyczne działanie wewnętrzne i zewnętrzne przy wszelkiego rodzaju ukąszeniach i ukłuciach przez owady. Od zarania wieków aż do czasów Pasteura, który wprowadził pierwsze szczepionki, czosnek był podstawowym lekiem przeciw chorobom bakteryjnym.

Czosnek zawiera olejek lotny, w którym występują organiczne związki siarki. Siarka wchodzi między innymi w skład cysteiny, która bierze udział w procesach odtruwających organizm (w wątrobie), reguluje wiele reakcji enzymatycznych w ustroju ludzkim. Z cebulek czosnku wyizolowano adenozynę. Umożliwia ona leczenie schorzeń naczyń wieńcowych, cukrzycy i arteriosklerozy. W czosnku stwierdzono również obecność garlicyny, która umożliwia leczenie schorzeń infekcyjnych dróg moczowych oraz biegunki bakteryjnej i amebowej u dzieci. W lecznictwie stwierdzono bardzo dobre działanie czosnku przeciwko tasiemcowi, a także w przypadkach schorzeń pochwy wywołanych rzęsistkiem pochwowym. Na szczególną uwagę zasługuje stosowanie czosnku w profilaktyce i leczeniu miażdżycy oraz nadciśnienia samoistnego. Czosnek jest rośliną długiego dnia. W okresie krótkiego dnia tworzą się liście, a długiego - główki. Powstawanie główek uwarunkowane jest nie tylko długością dnia, lecz także zależy od temperatury oraz typu czosnku. Roślina wytrzymała jest na niskie temperatury. Typy czosnku posadzone jesienią dobrze zimują w gruncie i wcześnie zaczynają rosnąć, już w temperaturze 3 - 5 stopni. Aby czosnek mógł wytworzyć główki, wymaga koniecznie działania niskiej temperatury od 0 do 10 stopni przez 1 - 2 miesiące w okresie przechowywania lub po posadzeniu do gruntu, gdy roślina jest jeszcze młoda. Czosnek ma duże wymagania wodne, zwłaszcza w okresie tworzenia się główek, szczególnie czosnek wytwarzający kwiatostany. Czosnek bardzo łatwo jest porażany przez choroby grzybowe. Nie należy więc uprawiać go po cebuli ani innych roślin cebulowych. Ze względu na duże straty powodowane przez nicienie nie należy uprawiać czosnku po czosnku. Najlepsze plony daje uprawiany po ogórku, kapuście, kalafiorze i saletrze. Typy czosnku rozmnaża się wegetatywnie, przez sadzenie pojedynczych ząbków lub małych cebulek powietrznych. Istnieje zależność między wielkością ząbków a uzyskanym plonem główek: z dużych ząbków uzyskuje się większy plon niż z małych. Dobrym materiałem do sadzenia są cebulki szczytowe, wyrastające w kwiatostanach. Wykazują one tę samą zależność pod względem wielkości i plonu, jak ząbki cebul podziemnych; w mniejszym natomiast stopniu podlegają chorobom grzybowym.Czosnek sadzi się pionowo, piętką w dół i dobrze obciska glebę wokół ząbków. Jesienią sadzi się ząbki na głębokości 5 - 8 cm, a wiosną na głębokości 3 - 5 cm. Rozstawa roślin wynosi 6 - 10x20 cm.

Zabiegi pielęgnacyjne polegają na spulchnianiu, odchwaszczaniu, podlewaniu i ściółkowaniu gleby. Glebę wokół roślin spulchnia się jednocześnie z odchwaszczaniem. Na małych powierzchniach najlepiej usuwać chwasty ręcznie, gdy tylko się pojawiają.W okresie intensywnego wzrostu i rozwoju czosnek wymaga podlewania zwłaszcza w maju i czerwcu, szczególnie na glebach lżejszych, słabo zatrzymujących wodę. Aby utrzymać większą wilgotność gleby i zapobiec jej zaskorupianiu się, należy glebę ściółkować po wzroście roślin, od maja do lipca. U czosnku wytwarzającego pędy kwiatostanowe należy je usuwać. Trzeba to wykonywać jak najwcześniej, zaraz po ukazaniu się. Późne usuwanie kwiatostanów może obniżyć plon główek mniej więcej o 30%. O jakości czosnku w dużym stopniu decyduje termin zbioru. Typy czosnków niewytwarzające kwiatostanów należy zbierać wówczas, gdy około 50% roślin załamuje szczypiór (u czosnku sadzonego jesienią ma to miejsce na początku lipca, u sadzonego wiosną - na przełomie lipca i sierpnia). Czosnek wytwarzający kwiatostany nadaje się do zbioru w momencie, gdy zasychają mu liście. Ten typ czosnku nie załamuje szczypioru. Lepiej zebrać czosnek kilka dni za wcześnie niż za późno. U czosnku zebranego zbyt późno szczypiór łatwo się odrywa, w czasie przechowywania główki rozsypują się i łuska bardzo łatwo odchodzi od ząbków; czosnek wysycha lub podlega chorobom grzybowym.

http://abcogrodnika.blogspot.com

http://rex-taakaryba.blogspot.com


---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Bezpieczne ogrody dla naszych dzieci.

Autorem artykułu jest Effciaa

Bezpieczne ogrody dla naszych dzieci

Ogrody woków naszego domu muszą być przyjazne w szczególności dla naszych dzieci. I to nie ważne czy mieszkamy w domku jednorodzinnym czy w bloku, musimy zadbać o to by nasze pociechy były bezpieczne podczas zabawy.


Co w takim razie powinniśmy zrobić aby wszystkim dzieciom zapewnić bezpieczeństwo. Po pierwsze powinniśmy ostrzec dziecko przed niebezpiecznymi miejscami, a po drugie zadbać aby nie umieszczać nigdzie zbędnych niebezpiecznych elementów. Jeżeli mieszkamy w blokach to jesteśmy skazani na osoby odpowiedzialne za porządek na podwórkach. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do defektów huśtawek lub innych przyrządów służących do zabawy powinniśmy to niezwłocznie zgłosić do osoby za to odpowiedzialnej i poprosić o naprawienie lub usunięcie tego z placu zabaw. Jeżeli natomiast mieszkamy w domku jednorodzinnym możemy sami zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci. Podejmując się ogrodzeniu naszego domu powinnyśmy wybrać panele ogrodzeniowe, natomiast przy ich montażu powinniśmy zadbać o to by nie wystawały z nich żadne ostre elementy. Jeżeli nasi sąsiedzi trzymają psy lub inne zwierzęta w ogrodzie musimy zadbać by w ogrodzeniu nie było żadnych dziur przez które zwierzęta mogłyby się przedostać. Powinniśmy usunąć też wszystkie ostre elementy na które dzieci podczas zabawy mogłyby się nadziać. Nie możemy dopuścić również aby dzieci towarzyszyły nam podczas koszenia trawy, ponieważ ich ciekawość może doprowadzić do ogromnej tragedii. W sklepach budowlanych można nabyć wiele różnych placów zabaw dla dzieci na których dzieci będą mogły się bawić, a dając im zajęcie nie będą miały okazji na przeszukiwanie niebezpiecznych zakamarków.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Najlepsze ogrodzenia na rynku.

Autorem artykułu jest Effciaa

Najlepsze ogrodzenia na rynku

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób decyduje się na remont swojego mieszkania czy też na tzw. Lifting wnętrza i okolicy swojego domu. Dotyczy to również ogrodzeń wokół domu.


Często wraz z nadejściem wiosny zauważamy wiele defektów w naszych ogrodzeniach a w szczególności w bramach. Możemy zauważyć rdze w najmniejszych elementach a to w dalszym użytkowaniu może doprowadzić do większych uszkodzeń. Dlatego musimy podjąć jakieś działania które pozwolą na dalsze jej użytkowanie. Jeżeli zdecydujemy się na wymianę ogrodzenia musimy się oczywiście liczyć z kosztami takiego przedsięwzięcia. Jednak producent ogrodzeń daje gwarancje że materiały z których dzisiaj wykonuje się ogrodzenia są znacznie trwalsze niż te produkowane 10 lat temu. Przy tym mamy o wiele większy wybór ogrodzeń zarówno pod względem wyglądu jak i materiału z którego są zrobione. Jeżeli już decydujemy się na taką inwestycje zastanówmy się również nad tym czy potrzebna nam będzie automatyka do bram która ułatwi i przyspieszy codzienne wjeżdżanie na naszą posesje. Jest to szczególnie przydatne zima kiedy podczas dużego mrozu możemy za pomocą pilota otworzyć bramę i wjechać do naszego garażu. Wiele osób rezygnuje z tradycyjnej siatki ogrodzeniowej która nie tylko swoim wyglądem jest nieestetyczna ale bardzo szybko ulega degradacji pod wpływem warunków atmosferycznych. Oczywiście największą wadą ogrodzeń jest to że prędzej czy później ulegają procesowi korozji. Jednak producenci ogrodzeń mają wiele sprawdzonych produktów które skutecznie chronią metal przed takimi uszkodzeniami.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Ogród wiosenny.

Autorem artykułu jest Niceafrancja1

Ogrod wiosenny

Pomysły na odrodzenie ogrodu mogą być szczególnie cenne na wiosnę, która wlaśnie za oknami. Zapraszamy Was zatem do przeczytania kilku wskazówek na temat akcesoriów i roślin.


Nadeszła wiosna, czas zmian, odrodzenia. Pora na zadbanie o ogród! W sklepie Florico dostaniesz wszelkie potrzebne donice i doniczki, gazony itp. również znicze bądź wkłady do zniczy). Pomogą one we wprowadzaniu wiosennych innowacji w ogrodzi odradzającym się na wiosnę. Jeśli chodzi o same rośliny, warto byłoby zwrócić uwagę na niedoceniane u nas winobluszcze. Te naprawdę ciekawe rośliny doskonale prezentują się szczególnie końcem lata, gdy nabierają różnych barw.
Jedną z ciekawszych odmian winobluszczów jest choćby winobluszcz trójklapowy, którego naturalnym krajem występowania są Chiny, Japonia i Korea. Ma małe, rozgałęzione wąsy, dzięki którym może czepiać się podpór. Cechy te pozwalają mu wspinać się po prostych, pionowych ścianach. Liście mają różny kształt i wielkość, osiągają do 20 cm długości, zwykle są pogrubione i trójklapowe. Jaskrawopurpurowy kolor mają liście młode, rozwijające się, starsze natomiast są błyszczące i ciemnozielone. Liście zmniejszają się ku wierzchołkowi, później są już bez klap, ale ząbkowane grubo.
Innym wartym uwagi gatunkiem jest winobluszcz zaroślowy wywodzący się z Ameryki Północnej. Do Europy sprowadzono go prawdopodobnie koło 1800 r. Z wyglądu przywodzi na myśl pięciolistkowy, lecz ma kiepsko rozwinięte przylgi lub nie ma ich w ogóle.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

środa, 30 marca 2011

Tachimetria-ogólne zasady pomiarów tachimetrycznych w geodezji.

Tachimetria - ogólne zasady pomiarów tachimetrycznych w geodezji.

Tachimetria to szybki pomiar zarówno szczegółów sytuacyjnych, jak i wysokościowych terenu. Podobnie jak w niwelacji sposobem punktów rozproszonych, w tachimetrii wyznaczamy charakterystyczne pod względem wysokościowym punkty terenu metodą biegunową (pomiar kąta i odległości).

W niwelacji terenowej sposobem punktów rozproszonych, jak i w tachimetrii instrument służący do pomiaru wysokości jest ustawiony na punkcie (tzw. stanowisko) o wyznaczonym uprzednio położeniu oraz znanej wysokości względem przyjętego układu odniesienia.

Elementami pomiaru w niwelacji są:

  1. kąt nawiązania pikiety do kierunku łączącego stanowisko niwelatora z punktem osnowy pomiarowej o uprzednio wyznaczonym położeniu
  2. odległość od stanowiska niwelatora do łaty, ustawionej na pikiecie
  3. wysokość instrumentu(od punktu osnowy do osi obrotu lunety)
  4. odczyt położenia kreski środkowej na łacie

Do określenia wysokości danej pikiety korzystamy ze wzoru:

H(pikiety)=H(st)+i-l

i-wysokość instrumentu

l-odczyt na łacie według kreski środkowej

Elementami pomiaru tachimetrycznego są te same elementy co w niwelacji, lecz należy dodatkowo mierzyć kąt nachylenia osi celowej lunety.

Zakres stosowania metody tachimetrycznej zależy od dokładności instrumentu użytego do pomiaru. Na średni błąd pomiaru odległości i różnicy tachimetrami jednoobrazowymi wpływają:

  1. błąd wyznaczenia stałej mnożnej
  2. błąd odczytu odcinka l na łacie
  3. błąd pomiaru kąta pionowego

Na dokładność pomiaru mają również wpływ następujące błędy systematyczne:

  1. błąd pionowania łaty
  2. wpływ refrakcji przyziemnej
  3. wpływ zmiany temperatury na wielkość stałej mnożnej

--
Stopka

http://www.wszystkoogeodezji.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Przebudowa domu.

Przebudowa domu

Przebudowa, rozbudowa czy nadbudowa domu wiąże się z wieloma trudnościami, ale odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie inwestycji pomaga podołać trudom tego przedsięwzięcia. O ile przebudowy nie ograniczają najczęściej zapisy planu miejscowego to rozbudowa czy nadbudowa nie zawsze jest możliwa w takim zakresie, jakiego byśmy oczekiwali. Ograniczenia mogą wynikać z samej działki i otoczenia, ograniczeń planu miejscowego, a jeśli takiego nie ma to decyzji o warunkach zabudowy i przepisach prawa budowlanego.

(zobacz - ustawa Prawo budowlane)


Najczęstszym problemem są ograniczenia wynikające z narzuconego parametru intensywności zabudowy lub minimalnego terenu biologicznie czynnego.


Przebudowa domu - stan istniejący

Często istniejąca zabudowa wyczerpuje możliwości działki (określone np. planem miejscowym). Czasem ogranicza nas sąsiedztwo lub odległości od granic działki. Dla przypomnienia - pomiędzy budynkami (np. budynkiem naszym i znajdującym na sąsiedniej działce) powinny być zachowane minimalne odległości wynikające z wymagań przeciwpożarowych. Na przykład ściany budynków z oknami nie mogą być w odległości mniejszej niż 8m. Jeśli nasz budynek znajduje się w ścisłej granicy to jego rozbudowa wzdłuż granicy jest możliwa tylko wtedy, gdy na sąsiedniej działce znajduje się jakiś budynek. Pamiętajmy też o minimalnych odległościach ściany budynku od granicy działki - wynoszą one 3 metry dla ściany bez okien lub 4 metry dla ściany z oknami (lub drzwiami). Należy nadmienić, że Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690) par. 12 umożliwia budowanie w granicy przy działce mniejszej niż 16m - ale tylko w przypadku nowej inwestycji, przebudowa budynku nie jest brana w tym przypadku pod uwagę.

Przebudowa domu


Nadbudowa jest możliwa tylko wtedy jeśli umożliwiają to zapisy planu miejscowego lub sąsiednie budynki wskazują na możliwość zwiększenia wysokości.


Jeśli nasz budynek jest w zabudowie szeregowej lub jest połówką bliźniaka to możliwa jest jego nadbudowa, jeśli sąsiedni budynek jest wyższy to możemy nadbudować do tej samej wysokości. Można również wystąpić w tym samym czasie z wnioskiem o nadbudowę dla wszystkich sąsiadów - wtedy istnieje szansa na uzyskanie zgody.


Ze względu na dobrosąsiedztwo należy pamiętać o przesłanianiu i ograniczeniu nasłonecznienia budynku sąsiada. Należy zbadać te parametry, żeby uniknąć oprotestowania naszej inwestycji przez sąsiada. Sposób określania tych wskaźników opisuje ustawa Rozporządzenie w sprawie Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


Przebudowa domu powinna być poprzedzona wykonaniem inwentaryzacji budowlanej na podstawie pomiarów w naturze. Każdy przebudowywany budynek powinien dodatkowo zawierać opinię i ocenę stanu technicznego, a sam projekt musi być opracowywany w większej skali niż standardowy projekt, mianowicie w skali 1:50.


Najlepiej zbadanie tych wszystkich aspektów powierzyć architektowi z doświadczeniem w tego typu inwestycjach i uprawnieniami budowlanymi i to już na etapie sporządzania wniosku o wydanie Decyzji o warunkach zabudowy. Pamiętajmy o tym, że wydając taką decyzję urząd bada parametry (wysokość, wskaźnik intensywności, kąt dachu itp) sąsiednich budynków i najczęściej umożliwia nam to co wynika z średniej arytmetycznej lub minimum-maksimum.


Dobrze wcześniej poinformować sąsiadów o planowanej inwestycji, gdyż na etapie uzyskiwania Decyzji o warunkach zabudowy sąsiedzi są informowani o fakcie i mają możliwość odwołania się od decyzji w ciągu 14 dni.

--
Stopka

autor: architekt Michał Pierzchalski www.m2studio.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.