czwartek, 20 września 2012

Kolektory słoneczne - wkrótce będą obowiązkowe

Autorem artykułu jest In-serwis


Resort gospodarki pracuje nad wdrożeniem ustawy o odnawialnych źródłach energii zakładającej, że podczas każdej budowy lub kapitalnego remontu budynku, będziemy mieli obowiązek uwzględnić kolektory słoneczne, elektrownię wiatrową czy inne tego typu urządzenie.

Współczesne zagrożenia ekologiczne motorem działań

Troska o kurczące się zasoby paliw kopalnych takich jak gaz ziemny oraz ropa naftowa zmusza do działań. Według fachowych publikacji naukowych (np. New Scientist), żyjemy w okresie największego wzrostu popytu na energię w całych dotychczasowych dziejach ludzkości. Jednocześnie mnóstwo mówi się o globalnych ociepleniu związanym między innymi z emisją dwutlenku węgla do atmosfery.

W najbliższych latach na dachach domów ciągle będa się pojawiać kolektory słoneczne. Z dniem 01.01.2013 ma wejść w życie ustawa o odnawialnych źródłach energii motywująca inwestorów w Polsce do jak największego zaangażowania w OZE. Już od 2015 roku będzie wymagane uzyskanie dla nowego lub remonotwanego budynku udziału energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii na poziomie kilkunastu procent. Z drugiej strony jeszcze łatwiejsze będzie przyłączenie własnej instalacji do sieci, a co tym idzie odnoszenie korzyści majątkowych z odsprzedaży energii. Ustawa ta ma za zadanie wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Bardzo możliwe, że już w roku 2020 energia pochodząca z odnawialnych źródeł sięgnie 20% w skali całego kraju.

Kto zyska najbardziej?

Oczywistym jest fakt, że na wdrożeniu wspomnianych powyżej ustaw i dyrektyw najbardziej skorzysta środowisko naturalne, w którym funkcjonujemy. W kontekście korzystania z OZE dużo też się mówi o zyskaniu niezależności energetycznej. Niemniej przy obecnych państwowych oraz gminnych dopłatach do kolektorów słonecznych, nam osobiście inwestycja w te urządzenia może się zwrócić nawet po kilku latach. Później, czerpiemy już energię z promieni słonecznych praktycznie za darmo.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz