czwartek, 20 września 2012

Najważniejsze jesienne obowiązki ogrodnika

Miesiące jesienne to pora wykonywania mnóstwa ważnych prac w ogrodzie przydomowym lub na działce. W dużej mierze, od tego co zrobimy jesienią, jest uzależniony wygląd i kondycja naszego ogrodu na wiosnę. Dlatego przedstawiam spis podstawowych jesiennych prac ogrodniczych.
Przede wszystkim jesienią robimy porządki. Trzeba wygrabić zagony i usunąć pozostałe części roślin, które były na nich uprawiane. Nie posprzątane gnijące owoce czy warzywa staną się źródłem rozprzestrzeniania się chorób roślin w następnym sezonie. Wysprzątane resztki roślin, które były zdrowe, można przeznaczyć na kompost. Po zimie przyda nam się uzyskany w ten sposób bogaty w próchnicę nawóz naturalny, doskonały do użyźniania gleby.

Do pryzmy kompostowej wrzucamy też liście zgrabione spod drzew, a także trawę z ostatniego koszenia. Weźmy pod uwagę, że ostatnie koszenie darni nie powinno być zbyt krótkie. Zbytnio skrócona trawa będzie wrażliwa na przemarzanie w wypadku wystąpienia bardzo niskich temperatur.

Jesień to także okres sadzenia roślin cebulowych, które kwitną wiosną. Dlaczego cebulki kwiatów trzeba sadzić jesienią? Otóż potrzebują one porcji chłodu, który otrzymają w okresie zimy i tylko wtedy na wiosnę rozpoczną wegetację we właściwy sposób. Ogólna zasada brzmi, że należy je sadzić do gleb zasobnych, odpowiednio uprawionych, lekko wilgotnych, na stanowiska słoneczne. Oczywiście bywają od tej reguły wyjątki, więc przed sadzeniem trzeba sprawdzić jakie dokładnie wymagania ma dany kwiat. Minimum informacji jest przeważnie podane na opakowaniu z cebulkami.

Pamiętajmy też, że choć jesień to typowy termin sadzenia większości cebul kwiatowych, są i takie, jak szachownica cesarska, które trzeba posadzić nieco szybciej - najlepiej już pod koniec sierpnia. Dotyczy to wszystkich roślin z rodzaju szachownica, ale szachownica cesarska jest najchętniej uprawiana w ogrodach z racji na swoje wspaniałe, królewskie kwiatostany. Wydziela też woń odstraszającą nornice. Pomaga więc chronić inne rośliny przed szkodnikami.

Nie możemy też zapomnieć o okryciu roślin materiałami chroniącymi przed mrozem. Części nadziemne okrywa się agrowłókniną, jutą lub słomą. Podstawy pędów i bryły korzeniowe chronimy obsypując je ściółką z liści, kory lub przykrywając gałązkami świerkowymi. Pamiętajmy aby wszystkie jesienne prace w ogrodzie zakończyć zanim nadejdą zimowe mrozy.

Rafał Orłowicz
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz