Budowa domu to bardzo poważne przedsięwzięcie, wymagające od nas przede wszystkim sporych nakładów finansowych. Musimy kupić odpowiednie materiały budowlane, opłacić ekipy remontowe, a na sam koniec urządzić gotowy dom. Zabezpieczeniem kredytu najczęściej jest hipoteka. Można ją ustanowić na właśnie budowanym domu albo na innej, należącej do nas nieruchomości.
Kredyt na budowę domu zaciągany jest zazwyczaj na kilkadziesiąt lat. największym udogodnieniem jest dłuższa karencja, polegająca na tym, że przez pierwsze lata kredytobiorca płaci wyłącznie odsetki od pożyczonego kapitału. Dzięki temu raty są dużo niższe. Celem takiego zabiegu jest odciążenie kredytobiorcy w trakcie samej budowy domu. W ten sposób rata kredytu pochłania mniejszą część domowego budżetu, a większe kwoty można przeznaczyć na budowę.
Pełne raty zaczyna się naliczać najczęściej dopiero wtedy, gdy dom zostanie wybudowany i zamieszkany. Kwota kredytu nie jest wypłacana w całości, ale przelewana na konto kredytobiorcy w transzach. Dzięki temu sam kredyt staje się tańszy, bo odsetki naliczane są tylko od uruchomionej części, a nie od całej pożyczonej sumy.
Kto może się starać o kredyt hipoteczny na budowę domu? Każdy, kto wykaże się wystarczającą zdolnością kredytową. Dużym plusem przemawiającym na naszą korzyść jest posiadanie już zakupionej działki albo zapewnienie sfinansowania części inwestycji. To spowoduje, że bank może nam w takiej sytuacji zaproponować korzystniejsze warunki udzielenia kredytu, a więc przyszłe raty będą niższe niż w przypadku rat kredytu na pokrycie 100 procent inwestycji.
Kredyt na budowę domu przyznawany jest dokładnie na ten cel, zatem bank ma prawo monitować na co faktycznie wydajemy pożyczone pieniądze. Musimy przedstawić w banku wszystkie faktury i rachunki, a ich łączna wysokość powinna pokrywać około 50-60 procent całości kredytu.
Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku
Autor: housecore
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz