Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, jaki musimy wykonać przed malowaniem ścian to jej odpowiednie przygotowanie, ponieważ od tego zależy ostateczny wygląd ściany, jaką własnoręcznie pomalujemy. Ściana oraz sufit przed malowaniem muszą zostać starannie wyczyszczone z kurzu i innych pyłków, które na nich osiadły. Możemy do tego wykorzystać pędzel oraz wodę z odrobiną płynu do naczyń. Jeśli natomiast poprzednio na ścianie znajdowała się tradycyjna tapeta będziemy mieli problem z usunięciem pozostałości kleju. Dlatego warto Wszystko zeskrobać lub zaszpachlować.
Ta czynność na pewno pomoże nam w usunięciu pozostałości kleju. Jeśli natomiast ściana posiada nierówności po czyszczeniu lub usuwaniu resztek kleju warto wykorzystać gładź tynkową, która skutecznie zamaskuje wszelkie braki i niedociągnięcia, jakie posiadała ściana, która później zostanie pomalowana. Równie dobrze do renowacji zniszczonych ścian możemy wykorzystać gips, który zmieszany będzie z piaskiem, co umożliwi utworzenie jednolitej struktury gipsu, który zostanie nałożony na zniszczoną ścianę lub sufit. Gdyby ściana posiadała jakiekolwiek pęknięcia lub rysy, sam gips nie wystarczy nam, aby je zakryć.
Do zarysowań, które powstały na ścianie można użyć odpowiedniej masy akrylowej, którą zakupimy w każdym sklepie budowlanym. Nie zapominajmy o dokładnym zmyciu ścian przed malowaniem oraz gruntowaniu, jeśli malowana ściana jest stosunkowo świeża. Warto także usunąć poprzednią warstwę farby, zazwyczaj usuniemy ją za pomocą ciepłej wody, do której dodamy odpowiedniego detergentu. Natomiast farby, które nie zejdą należy zeskrobać. Na samym końcu dodam, że powyższy artykuł przyda się osobom, które chcą samodzielnie malować ściany w swoich pomieszczeniach.
Techniki malowania
Przed ujawnieniem techniki malowania napiszę najpierw jak odpowiednio przygotować do tego farbę, tak, aby była odpowiednia do malowania ścian. Po otwarciu pojemnika z farbą należy ją wymieszać tak, aby nie miała grudek i posiadała jednolitą konsystencję. Nie należy dolewać do farb kredy lub kleju!. W przypadku, gdy nasza farba, którą zakupiliśmy okazała się starą i za gęstą możemy dodać odrobinę rozpuszczalnika, ale tylko i wyłącznie takiego, który zaleca klientowi producent. Gdybyśmy zakupili rozpuszczalnik innej marki może on spowodować, że farba zważy się i nie będzie nadawać się do malowania. Przed rozpoczęciem malowania warto przelać odpowiednią ilość farby do mniejszego pojemnika, z którego łatwiej będzie nam się korzystać podczas malowania ścian w pomieszczeniu.
Techniki malowania są bardzo przydatne w życiu człowieka, dlatego teraz opiszę je po kolei. Malowanie ścian należy zacząć od okna, a dokładniej jego krawędzi, malując małym pędzlem lub wałkiem. Następnie przesuwamy się w dowolnym kierunku od okna malując szerokie pasy ściany, tam gdzie jest ona najświeższa. Dzięki temu będziemy później mogli zauważyć różnice w kolorach i będziemy mogli pomalować ścianę ponownie, tak, aby nie odróżniała się od innych. Należy pamiętać o tym, że jeśli będziemy nakładać nową warstwę farby należy ją nakładać tuż obok poprzedniej tak, aby nie powstały niepotrzebne zacieki lub inne niedociągnięcia.
Ważne jest to, aby wszystkie ściany pomalować tego samego dnia, a nie dokańczać następnego dnia, co może spowodować różnice w kolorze pomiędzy jedną, a drugą ścianą. Teraz zapewne zastanawiają się Państwo jak malować ściany tak, aby nie powstały zacieki. Otóż ta technika jest bardzo prosta, ponieważ nakładamy farbę krzyżującymi się ruchami zaczynając od góry, a kończąc na dole ściany używając do tego pędzla bądź wałka o większym rozmiarze.
Autor: Jola Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz