Autorem artykułu jest Robertka
Materiały budowlane, a zwrot części stawki VAT
Od wielu lat w Polsce działa coś takiego jak ulga budowlana. Została ona wprowadzona w 2004 roku w celu złagodzenia skutków, jakie wyniknęły po podwyżce oprocentowania podatku na zakup materiałów budowlanych z 7% do 22%.
Decyzja o zwiększeniu tej stawki była konsekwencją wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, gdzie podatek od towarów i usług jest z reguły wyższy. Zwrot, o który można było się ubiegać, obejmował różnice między starą, a nową stawką. Wielokrotnie Ministerstwo Infrastruktury sugerowało usunięcie możliwości uzyskiwania zwrotu części VAT na zakupione materiały budowlane. Proponowano, by pieniądze, które obecnie oddawane są podatnikom, przeznaczyć na rozwój budownictwa socjalnego. Póki co taki projekt ustawy nie przeszedł, zauważono bowiem, że taka decyzja wstrzymałaby wiele prowadzonych już inwestycji. Oznaczałaby bowiem faktyczny wzrost cen na materiały budowlane. Brak popytu na rynku budowlanym oznaczałby jednocześnie spadek zysków hurtowni, które zaopatrywały developerów w materiały budowlane. Tym sposobem jedna decyzja doprowadziłaby niemalże do załamania budownictwa w Polsce. Obecnie dużo się mówi o podniesieniu stawki VAT po raz kolejny, tym razem do 23%. Zmiany te dotykają też cen na materiały budowlane. Mimo tego wzrostu, podatnicy mają zagwarantowaną wysokość zwrotów taką samą jak przy wcześniejszej stawce.
Kto może się ubiegać o zwrot
O zwrot części podatku VAT, uiszczonego przy zakupie materiałów budowlanych, może się ubiegać osoba fizyczna, która, posiada na wyżej wspomniane zakupy faktury oraz dysponuje tytułem prawnym do budynku lub lokalu mieszkalnego. Może być to tytuł własności, umowa najmu czy dzierżawy. Jeżeli dana inwestycja wymaga pozwolenia na budowe, to również należy takie pozwolenie umieścić w dokumentacji.
---
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz