środa, 13 czerwca 2012

Izolacja pod ochroną

Autorem artykułu jest Flypr


Odpowiednia izolacja rur daje nam wiele korzyści pozwala oszczędzić energię, pieniądze i środowisko naturalne. Jednak by otulina zachowała swoje właściwości przez długi czas, konieczne jest prawidłowe jej zabezpieczenie przed zniszczeniem. O tym, jakich sposobów użyć, by nasza izolacja była w doskonałej formie opowiada ekspert z firmy Armacell.
O tym, jak ważna jest kwestia zapewnienia rurom odpowiedniej izolacji wie chyba każdy. Prawidłowo dobrana otulina nie tylko ogranicza ucieczkę energii, ale również chroni instalację przed skraplaniem wody oraz działaniem agresywnych materiałów budowlanych. Jednak delikatny materiał izolacyjny również potrzebuje ochrony, zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi jak i działaniem czynników atmosferycznych.

Zatrzymać Słońce

Jedną z najważniejszych rzeczy w przypadku instalacji poprowadzonych na zewnątrz budynków, takich jak na przykład systemy solarne czy klimatyzacyjne, jest odpowiednie zabezpieczenie izolacji przed działaniem czynników atmosferycznych, w szczególności promieniowaniem UV. Stała ekspozycja na działanie słońca może bowiem doprowadzić do degradacji materiału, z którego wykonano otulinę, a tym samym obniżyć skuteczność działania całej izolacji. Uzyskanie ochrony przed działaniem promieni UV można osiągnąć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wybór izolacji wykonanej z kauczuku EPDM, który posiada zwiększoną odporność na działanie słońca. Przykładem takiej otuliny może być HT/Armaflex S, która została stworzona z myślą o pracy w warunkach wymagających nie tylko wysokiej tolerancji temperaturowej ale również częstej ekspozycji na działanie słońca. W przypadku instalacji klimatyzacyjnej lub solarnej możemy również użyć odpowiednio dedykowanych tym zastosowaniom, preizolowanych systemów takich jak Tubolit Split (klimatyzatory) czy DuoSolar (instalacje solarne). Tutaj warstwę ochronną stanowi specjalna folia jaką pokryto zewnętrzną stronę izolacji i która zatrzymuje szkodliwe promieniowanie. W przypadku jednak, gdy chcemy zabezpieczyć instalację bez konieczności wymiany otuliny, warto użyć farby ochronnej Armafinish 99. Ta stworzona na bazie wody farba została stworzona specjalnie z myślą o ochronie izolacji kauczukowych przed zniszczeniem mogącym być efektem działania warunków atmosferycznych. radzi Jarema Chmielarski, Dyrektor ds. Obsługi technicznej rynku w firmie Armacell.

Zanim w izolacji pojawią się dziury

Jednak wpływ Słońca to nie jedyne, przed czym musimy chronić naszą izolację. Równie problematyczne są uszkodzenia mechaniczne, na jakie narażona jest otulina. Mogą one mieć różne źródła: od działania ptaków i szkodników, przez przypadkowe naruszenie struktury materiału, aż po celowy wandalizm bądź wręcz działanie złodziei. Jak zatem bronić się przed tego typu zagrożeniami? W przypadku przypadkowego uszkodzenia lub działalności zwierząt sprawa jest stosunkowo prosta wystarczy wzmocnić zewnętrzną część otuliny. Przykładem mogą tu być wspomniane wcześniej preizolowane systemy DuoSolar i Tubolit Split oraz HT/Armaflex S. Warstwa mocnej folii ochronnej z powodzeniem poradzi sobie z najczęściej spotykanym działaniem ptaków czy też uderzeniami poruszanych przez wiatr gałęzi. Znacznie trudniejsze jest zabezpieczenie izolacji przed działaniem wandali, złodziei lub też przed wyjątkowo uciążliwymi ptakami. W takim przypadku doskonale sprawdzają się system Okabell wykonane z blachy osłony, mimo, że bardzo łatwe w montażu, powinny ostudzić zapał osób próbujących uszkodzić lub ukraść naszą izolację mówi Jarema Chmielarski z firmy Armacell i dodaje: Jak widać, sposobów na prawidłowe zabezpieczenie otuliny chroniącej nasze rury jest wiele. Niektóre nie wymagają nawet nakładu zbyt dużych środków finansowych, ani inwestowania w nową izolację. Natomiast korzyści płynące z prawidłowego wykonania takich zabezpieczeń jest mnóstwo lepsza i dłuższa praca czy brak konieczności wymiany zniszczonej lub skradzionej izolacji. Dlatego też wykonanie odpowiednich zabezpieczeń możemy potraktować w kategorii inwestycji. I to inwestycji, która prędzej czy później nam się zwróci.

Firma Armacell swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka matka Armstrong Cork, późniejsza Armstrong World Industries. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później Armstrong zakłada oddział w Niemczech, gdzie w 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu oraz Okabell system metalowych osłon zabezpieczających izolację. W 2000 roku efektem wykupu działu Armstrong World Industries zajmującego się izolacjami, powstaje Armacell. W 2006 roku Armacell przystąpił do inicjatywy ONZ o nazwie UN Global Compact dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie Armacell specjalizuje się w produkcji izolacji, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. Armacell' posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych w budynkach oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych wyrobów, poparta prawie 150letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie, ale również o szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz