Autorem artykułu jest Yasna
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w kolejnym sezonie grzewczym? To pytanie nurtuje z pewnością niejednego Polaka, który każdą poprzednią zimę zakończył z poważnie nadszarpniętym budżetem domowym. Choć mamy pełnię wiosny, a lato zbliża się wielkimi krokami, kolejna zima przyjdzie szybciej niż nam się wydaje. Jak się do niej dobrze przygotować?
Eksperci z dziedziny techniki grzewczej przekonują, iż warto zastanowić się nad termomodernizacją. Ale co, jeśli nie stać nas na ocieplenie domu czy wymianę wszystkich okien na bardziej energooszczędne? Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zmodernizowanie domowej instalacji grzewczej. W jaki sposób? O odpowiednich rozwiązaniach opowiada Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta nowoczesnych regulatorów temperatury i sterowników do pomp marki AURATON.
Modernizacja domowego systemu grzewczego
Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu w kolejnych okresach grzewczych, nie musimy narażać się na ogromne koszty i wymieniać całej instalacji. Możemy jednak w istotny sposób podnieść efektywność jej pracy, bardziej skutecznie zarządzać temperaturą i minimalizować niepotrzebne straty energii. Uzyskamy to, dzięki wyposażeniu domowego układu grzewczego w nowoczesny regulator temperatury, który pozwoli nam w pełni kontrolować pracę całego systemu odpowiedzialnego za utrzymanie komfortu cieplnego w naszych domach i mieszkaniach (m.in. kotłów, klimatyzatorów, grzejników, mat grzejnych, pomp C.O. itp.). Taka termomodernizacja nie musi oznaczać zatem radykalnych zmian i przeprowadzania generalnych remontów. Oszczędzanie jeszcze nigdy nie było tak proste!
Regulator oszczędności
Regulator temperatury, który będzie odpowiednio dobrany do wymogów danego domu (i instalacji grzewczej) oraz potrzeb użytkowników, może przynieść jedynie korzyści, przede wszystkim realne oszczędności (do 30% niższe rachunki za energię!). Dzięki możliwości precyzyjnego ustawienia temperatury oraz programowania jej na konkretne dni tygodnia, a także pory dnia, unikniemy nadmiernego przegrzewania czy wychładzania pomieszczeń, również podczas naszej nieobecności (tryb urlopowy). Poziom temperatury oraz stan wszystkich ustawień możemy śledzić na dużym i czytelnym wyświetlaczu, a w razie potrzeby dokonać zmian za pomocą kilku ergonomicznych przycisków na intuicyjnym panelu sterującym.
Coraz częściej, nowoczesne regulatory temperatury to urządzenia bezprzewodowe, funkcjonujące w oparciu o połączenia radiowe na częstotliwościach, które mają większy zasięg, są stabilne, bezpieczne i wolne od zakłóceń bardziej niż kiedykolwiek. Zastosowanie takich urządzeń bezprzewodowych nie tylko znacznie ułatwia ich montaż, ale przede wszystkim podnosi komfort użytkowania i otwiera nieznane dotąd - dla automatyki domowej - możliwości. Przykładem może być jeden z najnowszych modeli firmy LARS AURATON 2025 RTH oraz innowacyjny system LMS.
Nie tylko dla wygody
AURATON 2025 RTH to jeden z najnowocześniejszych, bezprzewodowych regulatorów temperatury dostępnych obecnie na rynku. Funkcjonuje w oparciu o niezwykle innowacyjny i inteligentny system LMS (system logicznego zarządzania urządzeniami komunikującymi się bezprzewodowo na częstotliwości 868 MHz, stworzony w całości przez polskich specjalistów z firmy LARS). Model ten jest przeznaczony do stosowania z centralnym ogrzewaniem. Wyróżnia go przede wszystkim zaawansowana technologia, łatwe programowanie oraz modny, współczesny design (3 rodzaje podświetlenia ekranu). Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, urządzenie zużywa o połowę mniej energii, co gwarantuje jego ciągłą i bezawaryjną pracę nawet do 10 lat. Występuje również w wersji przewodowej (AURATON 2025).
Sercem zestawu AURATON 2025 RTH jest odbiornik (AURATON RTH), który montuje się bezpośrednio przy urządzeniu grzewczym. To właśnie moduł wykonawczy zbiera wszelkie informacje wysyłane przez regulator drogą radiową i następnie odpowiednio steruje pracą kotła (włącza lub wyłącza) bez naszego udziału. Odbiornik, działający także w systemie LMS, wyposażony został w specjalny przekaźnik (praca pod obciążeniem do 16A). Posiada również technologię nisko-iskrowego przełączania napięcia sieci oraz unikalny algorytm pamięci cykli załącz / wyłącz z ostatnich 24 godzin.
Więcej udogodnień
Gdy chcemy, aby nasz domowy system grzewczy był jeszcze bardziej funkcjonalny i energooszczędny, możemy go rozbudować o dodatkowe technologiczne gadżety. Taką możliwość zapewnia system LMS, który jest stale rozbudowywany o nowe obszary zastosowań i kolejne elementy. Wystarczy posiadać odbiornik AURATON RTH zamontowany przy kotle (i/lub klimatyzatorze). Współpracuje on także z innymi (poza regulatorami temperatury) urządzeniami bezprzewodowymi, m.in. klamką okienną AURATON H-1 oraz termometrem AURATON T-2.
Wyobraźmy sobie następującą sytuację: kocioł grzewczy pracuje, grzejniki grzeją, a my otwieramy na chwilę okno, by wpuścić nieco świeżego powietrza i szybko obniżyć temperaturę. Gdy skrzydło okienne jest wyposażone w klamkę AURATON H-1, czujnik położenia natychmiast odbierze sygnał o otwarciu okna i prześle informację do odbiornika (AURATON RTH), który wyłączy czasowo piec, by uniknąć strat ciepła i energii. Temperatura w pomieszczeniu zostanie obniżona w sposób bardziej efektywny i przyjazny dla naszego portfela. Gdy okno zostanie zamknięte, odbiornik ponownie wymusi załączenie kotła i powrót do zadanej na regulatorze temperatury.
Nowoczesne regulatory temperatury oraz inne urządzenia służące do lepszego zarządzania komfortem cieplnym w naszych domach i mieszkaniach stają się coraz bardziej popularne. Warto pamiętać, iż zakup takich rozwiązań nie musi wiązać się z dużymi kosztami (od 100 do 500 zł w zależności od modelu). Poza tym to inwestycja, która szybko się zwraca, ponieważ realne oszczędności gwarantuje zaawansowana technologia.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz