Kolektor słoneczny (z ang. solar collector) to urządzenie służące do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Wiele osób myli je z ogniwami fotowoltaicznymi, które pełnią funkcję baterii słonecznych. Różnią się one od kolektorów słonecznych tym, że zamieniają promieniowanie pochodzące od Słońca w energię elektryczną.
W Polsce w roku 2010 roku został wprowadzony "Program dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji". Dzięki niemu, a dokładnie dzięki dotacji w wysokości 45% zaciągniętego kredytu na zakup i instalację kolektorów, w Polsce nastąpił gigantyczny wzrost zainteresowania montażem kolektorów słonecznych. Okres dofinansowania wynosi 4 lata, także z 2014 rokiem będziemy musieli zapomnieć o dofinansowaniach i będziemy zmuszeni do pokrycia kosztów zakupu i instalacji w 100%.
Do czego mogą służyć kolektory słoneczne?
Są 2 podstawowe funkcje, które mogą pełnić:
- wspomaganie podgrzewania C.W.U.
- wspomaganie C.O.
Druga funkcja sprawdza się trochę gorzej. Porównując bowiem zysk z takiej energii do kosztów montażu całej instalacji i jej serwisu, okazuje się, że wychodzimy na minus. Dlatego też druga opcja pozostaje dla pasjonatów i ludzi, którym naprawdę zależy na dobru naszej planety, a nie naszej kieszeni.
Instalacja kolektorów słonecznych, czyli jak ustawić urządzenie, by zmaksymalizować uzyskaną energię?
Kolektor słoneczny jest urządzeniem bardzo wrażliwym na zmiany nachylenia zwierciadła do powierzchni ziemi. By zmaksymalizować wartość uzyskanej energii cieplnej każde zwierciadło powinno zostać zainstalowane pod odpowiednim kątem. Jeśli z instalacji będziemy korzystać głównie późną wiosną i w lecie, to najlepsze efekty osiągniemy ustawiając go pod kątem 30 stopni do powierzchni ziemi. Jeśli zaś zimą, to optymalnym będzie kąt 60 stopni. W przypadku korzystania z niego przez cały rok, możemy przyjąć wartość średnią i ustawić jego pozycję pod kątem 45 st. Nie uda nam się wtedy osiągnąć maksymalnej wydajności, ale średnia roczna wartość uzyskanej energii będzie na wyższym poziomie, niż w dwóch poprzednich sytuacjach. Na serwisie youtube możemy również znaleźć ciekawy filmik odnośnie tego jak można założyć instalację ruchomą. Wtedy nie będziemy musieli się przejmować nachyleniem Słońca, a jedyne co będziemy musieli zrobić to zaopatrzyć się w metalowy słup, większy zestaw rur, silnik do obrotu instalacji i sterownik. Przed instalacją zadajmy sobie jednak pytanie: czy faktycznie nam się to zwróci? Bo nie sądzę, by koszt takiego montażu należał do najtańszych. Na obrazku po prawej stronie możemy zobaczyć jak wygląda taka ruchoma instalacja.
Jak zarabiać, to na serio!
Najważniejsze pytanie, które pojawia się przy inwestycji w kolektory słoneczne, to: Kiedy mi się to zwróci?
Załóżmy, że rodzina składa się z 4 osób oraz że do ogrzewania C.W.U. używała przez cały czas energii elektrycznej. Instalacja wraz z montażem kosztowała ok. 12-16 tys. zł. Zwrot takiej instalacji przy założeniu ciągłych wzrostów energii elektrycznej waha się od 4 do 6 lat. Czasami nawet mniej, ale to wszystko zależne jest od tego, jak szybko będzie rosła cena energii elektrycznej i na jakie instalacje się zdecydujemy.
Podsumowując
Kolektory słoneczne to instalacja, na którą nie można patrzeć w perspektywie miesiąca czy dwóch. Inwestycja się zwróci, ale warto być cierpliwym, a zawsze ciepła woda wynagrodzi nam to z nawiązką.
Bo czy jest coś przyjemniejszego niż codzienny prysznic w ciepłej wodzie, której nawet nie musieliśmy podgrzewać?
Odpowiedzcie sobie sami.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.
Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuń