niedziela, 29 maja 2011

Wokół terakoty

Wokół terakoty

Pewnie każdy z kiedyś zadał sobie pytanie, co to terakota, gdzie ją stosować, jakie posiada parametry, z czym można ją łączyć i tak dalej. Gdybyśmy chcieli obrazowo przedstawić jak wygląda terakota to można o niej powiedzieć, że są to płytki o różnych kształtach i kolorach,

Pewnie każdy z kiedyś zadał sobie pytanie, co to terakota, gdzie ją stosować, jakie posiada parametry, z czym można ją łączyć i tak dalej. Gdybyśmy chcieli obrazowo przedstawić jak wygląda terakota, to można o niej powiedzieć, że są to płytki o różnych kształtach i kolorach, które składają się w zdecydowanym stopniu z kamionki. Zatem terakota to płytki kamionkowe, które dodatkowo pokryte są warstwą szkliwa. Ta warstwa szkliwa to glazura, której nazwa jest powszechnie mylona z jednym z rodzajów płytek ceramicznych. Skoro już wspomnieliśmy o glazurze, warto w tym momencie nieco więcej powiedzieć na jej temat. Otóż jak już przed chwilą powiedzieliśmy, glazura jest najbardziej zewnętrzną warstwą płytek ceramicznych. Oczywiście nie tylko płytki ceramiczne są pokryte glazurą, ale także wiele innych materiałów budowlanych, wśród których możemy wskazać między innymi kafelki oraz cegły. Glazura jest to warstwa szkliwa, która znajduje się na wspomnianych powyżej materiałach budowlanych. Wśród tych materiałów budowlanych oczywiście najbardziej rozpoznawalne są płytki łazienkowe, a wśród nich terakota. Dzięki tej najbardziej zewnętrznej warstwie będącą szkliwem terakota ma gładką powierzchnię, co w zdecydowanym stopniu ułatwia jej sprzątanie.


Jeżeli chodzi o wygląd terakoty, to może ona być błyszcząca, ale od razu należy powiedzieć, że nie musi. Terakota pod względem wyglądu zewnętrznego może się również cechować tym, że będzie matowa albo ewentualnie półmatowa. Oczywiście wszystko zależy od gustu osoby, która jest zainteresowana kupnem tego rodzaju płytek ceramicznych. Innym ważnym kryterium, które ma wpływ na to, jaki kolor czy (ogólniej rzecz ujmując) wygląd terakoty zostanie wybrany jest to, gdzie ona zostanie zastosowana. O terakocie, która charakteryzuje się tym, że jest odporna na niskie temperatury, warto wiedzieć również to, że przy jej układaniu należy zostawić sporo miejsca pomiędzy nimi. To miejsce pomiędzy płytkami określane jest terminem spoina. Ta szerokość spoiny pomiędzy płytkami określanymi jako terakota powinna oscylować w granicach jednego centymetra. Te odstępy między płytkami są konieczne, ponieważ w przypadku dużych różnic temperatur płytki zmniejszają bądź też zwiększają swoją powierzchnię.


Terakota o wyglądzie matowym zazwyczaj znajduje się na zewnątrz budynków. Z kolei terakota o powierzchni błyszczącej zazwyczaj jest stosowana wewnątrz budynków. Terakota charakteryzuje się tym, że jest materiałem odpornym na działanie wody. Mało tego, płytki takie w bardzo minimalnym stopniu przyjmują wodę, więc stanowi na swój sposób izolację przed wilgocią. W związku ze swoimi właściwościami terakota jest powszechnie wykorzystywana w wielu miejscach zarówno w obrębie domu, jak też poza nim. Terakota jest bardzo wytrzymała i dlatego jest przede wszystkim wykorzystywana do wykładania podłóg. Jeżeli chodzi o tę wytrzymałość terakoty, to można o niej powiedzieć, że jest bardziej od innych materiałów podłogowych odporna na ścieranie.


Terakota, która jest stosowana na zewnątrz budynków, musi być zdecydowanie bardziej wytrzymała aniżeli terakota, z którą spotykamy się na ścianach i podłogach wewnątrz mieszkań. Jeżeli chodzi o inne rodzaje płytek ceramicznych, to możemy wskazać klinkier i gres. Terakota są to płytki łazienkowe, które najczęściej można spotkać w łazience. Jeżeli chodzi o terakotę mrozoodporną, to powinna być ona również stosowana w pomieszczeniach, które nie są ogrzewane. Terakota na zewnątrz przede wszystkim musi być mrozoodporna. Żeby cała kompozycja płytek nie uległa zniekształceniu wówczas szerokość spoiny musi być odpowiednia.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz