poniedziałek, 20 czerwca 2011

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów

Wielopoziomowa struktura przestrzeni architektonicznej, ukształtowała różne rozwiązania schodów, odpowiadające stylistycznie epoce. Ten jedyny w swoim rodzaju element architektury, nie tylko łączy poziomy, znajdujące się na różnych wysokościach, ale stanowi istotny składnik kompozycji wnętrza budynku

Światło, jako naturalne zjawisko, warunkujące postrzeganie świata zewnętrznego, stanowi silny bodziec, oddziałujący na ocenę otoczenia i odbiór wizualny przestrzeni. Modyfikacja oświetlenia pozwala uporządkować przestrzeń, zbudować w niej odpowiedni nastrój, podkreślić istotne formy architektoniczne. Przykładem wszechstronnego wykorzystania światła są różne sposoby oświetlenia schodów, gdzie właściwie rozplanowane lampy, spełniają funkcję użytkową, budują klimat świetlny, będąc jednocześnie elementem dekoracyjnym.

Zestawienie różnych rodzajów opraw, jak i źródeł światła, pozwala wydobyć i uwypuklić walory estetyczne schodów, poprawiając bezpieczeństwo ich użytkowania.

Oświetlenie schodowe warto zaplanować już na etapie projektu budowlanego. Podczas realizacji należy odpowiednio rozprowadzić, przewody, umożliwiające instalację przewidzianych lamp. Do oświetlenia schodów można wykorzystać różne rodzaje dostępnych na rynku źródeł światła, począwszy od wielu ulepszonych odmian popularnych żarówek, po energooszczędne świetlówki kompaktowe nowej generacji, a także cieszące się coraz większą rzeszą zwolenników - źródła halogenowe. Planując oświetlenie schodów należy zadbać zarówno o oświetlenie ogólne, rozproszone, zapewniające dobrą widoczność, jak i dekoracyjne, np. podświetlenie stopni, detali balustrady, dekoracyjnych fragmentów ścian. Dobierając oprawy schodowe należy upewnić się, z jakimi działają źródłami, czy nie występują ograniczenia mocy źródła lub inne przeciwwskazania, których przestrzeganie zapewni trwałość i bezpieczną eksploatację.

Lampy halogenowe, chętnie stosowane w oświetleniu schodowym, ze względu na skrzące, białe, pobudzające do działania światło, wiernie oddające barwy - występują jako źródła niskonapięciowe (w obwodzie z odpowiednim transformatorem dostosowującym napięcie do potrzeb) lub źródła zasilane napięciem z sieci. Niektóre odmiany halogenów mogą być stosowane, jako zamienniki tradycyjnych żarówek, ponieważ posiadają odpowiednio dostosowany trzonek. Ponadto źródła te, w przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych, mogą być stosowane w obwodzie z regulatorem natężenia mocy. Dzięki czemu można, w zależności od sytuacji emocjonalnej, zmienić warunki świetlne, wprowadzając w przestrzeń schodów bardziej przytulny i ciepły klimat. Regulacja mocy oświetlenia szczególnie wskazana jest w przypadku schodów znajdujących się w przestrzeni wielofunkcyjnej, otwartym holu, salonie, lub jadalni, zbyt intensywne światło może, bowiem burzyć atmosferę tych wnętrz.

Wykorzystanie w oświetleniu schodów energooszczędnych świetlówek kompaktowych znajduje swe zastosowanie w lampach oświetlenia ogólnego, gdy zależy nam na obniżeniu kosztów eksploatacji oraz racjonalnym zużyciu energii. Źródła te charakteryzują się światłem o różnych temperaturach, od barwy dziennej, która w warunkach domowych może być zbyt chłodna, do ciepło-białej, pozytywnie wpływającej na atmosferę wnętrza. Zaletą świetlówek jest ich mleczna bańka, która chroni przed szkodliwym zjawiskiem olśnienia, szczególnie w przypadku opraw z widocznym źródłem światła.

Nadal najchętniej stosowanym źródłem światła przy oświetlaniu wnętrz mieszkalnych pozostaje żarówka. Obecnie, te dobrze znane, tradycyjne źródła, występują w udoskonalonych formach, o lepszej wydajności i trwałości, np. w postaci żarówek zwierciadlanych. Niektóre pozwalają, dzięki barwionej pastelowo bańce, podkreślić kolorystykę schodów i ich otoczenia. Zwykłe żarówki dają światło zbliżone do żółtego, przez co zniekształcają kolorystykę wnętrza. W świetle żarówkowym dobrze prezentują się ciepłe odcienie brązów i czerwieni oraz powierzchnie drewniane.

--
Stopka

zespół: www.el-hurt3.com.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz