Oświetlenie w domu
Światło we wnętrzu odgrywa niezwykle ważną rolę, a odpowiednio dobrane doskonale wyeksponuje piękno naszego domu. Odpowiednio dobrane oświetlenie będzie kształtować nastrój i wydobywać elementy wystroju, zwracając uwagę na oświetlone przedmioty, a chowając w cieniu inne.
Oświetlenie w domu najlepiej rozplanować na jak najwcześniejszym etapie urządzania. Ważne jest bowiem, aby przewody elektryczne poprowadzić tak, by lampy na suficie lub kinkiety na ścianach można było zawiesić tam, gdzie będą potrzebne. Wówczas unikniemy trudnej do ukrycia plątaniny kabli czy przedłużaczy. Warto więc poświęcić trochę czasu na dokładne zastanowienie się gdzie będą stały sprzęty wymagające oświetlenia.
Oświetlenie w domu dzielimy na 3 grupy: ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Pełnią one różne funkcje i wzajemnie się uzupełniają. Dobrze dobrane oświetlenie z każdej grupy pozwala tworzyć niepowtarzalny klimat domu i umożliwia wygodne jego użytkowanie. Zawsze bowiem należy pamiętać o funkcjonalnej stronie oświetlenia.
Oświetlenie ogólne, zwane też podkładowym, powinno zapewniać równomierne oświetlenie całego pomieszczenia i dobrą w nim widoczność - neutralnym i niezbyt mocnym światłem, rozproszonym albo odbitym od sufitu i ścian. Stanowi tło dla oświetlenia miejscowego. To oświetlenie jest używane w domu najczęściej, dlatego w oprawach warto montować energooszczędne źródła światła.
Oświetlenie miejscowe, zwane tez kierunkowym, stosujemy w miejscach w których wykonujemy jakieś czynności np. czytamy, przygotowujemy posiłek w kuchni, pracujemy przy komputerze. Powinno być jasne, ale nie oślepiać. Potrzebne do tego są lampy dające bezpośrednie, skupione światło, które będzie nas pobudzać do działania. W tej roli sprawdzą się lampy stojące, podłogowe i stołowe. Oprawy powinny umożliwiać ustawianie kierunku padania światła.
Oświetlenie dekoracyjne, zwane też akcentującym, służy do wydobywania urody detali oraz budowania kompozycji wnętrza. Takie oświetlenie wydobędzie ciekawą fakturę ściany czy mebla. Stosuje się je do podświetlania wnęk, kolumn, roślin, obrazów itp. Najodpowiedniejsze lampy dają światło liniowe lub skupione, bezpośrednie. Oświetlenie nie musi być bardzo jasne ani zbyt silne, ale powinno dobrze oświetlać wybrany przedmiot. Może być barwne.
Zależnie od funkcji, pomieszczenia możemy podzielić na takie, które wymagają mocnego lub słabego światła. W łazienkach i pomieszczeniach przeznaczonych do pracy oświetlenie powinno mieć barwę białą - zbliżoną do światła dziennego, gdyż takie światło pobudza do działania. W salonie, sypialni lub pomieszczeniu do odpoczynku lepsze jest światło ciepłe, podkreślające kolorystykę wnętrza, o relaksującym i rozluźniającym wpływie. Dzięki stosowaniu ogólnych zasad dotyczących oświetlenia nasze mieszkanie będzie piękniejsze i bardziej funkcjonalne.
Stopka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz