Remonty mieszkania - co warto wiedzieć
W życiu naszego mieszkania czy domu przychodzi taki czas kiedy trzeba przeprowadzić remont. Może być on niewielki- polegający na malowaniu ścian, aż do dużego przedsięwzięcia związanego z wymianą płytek, podłóg, armatury łazienkowej czy kuchni.
W obu przypadkach należy do remontu dobrze się przygotować.
Po pierwsze należy ustalić co konkretnie wymaga remontu i jaką kwotę chcemy na to przeznaczyć. Następnie należy się zastanowić czy będziemy przeprowadzać go o własnych siłach czy też zaufamy firmie świadczącej usługi remontowe w tym zakresie.
Jeśli zamierzamy przeprowadzić generalny remont czy przebudowę należy pamiętać o wymaganych dokumentach.
Jeśli remont będzie się wiązał dodatkowo z rozbudową lub nadbudową budynku, trzeba będzie uzyskać wiele dokumentów – najpierw w urzędzie gminy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla planowanej rozbudowy. Decyzja ta jest zawsze wymagana, jeśli planowane roboty zmienią sposób zagospodarowania terenu (na przykład budowa nowych przyłączy) bądź zmieni się powierzchnia, kubatura czy wysokość budynku (rozbudowa, nadbudowa). Jeżeli będzie remontowana wewnętrzna instalacja gazowa, wykonywane nowe okno czy ocieplany budynek, do wniosku o pozwolenie na budowę nie trzeba dołączać decyzji o warunkach zabudowy.
Jakie są konsekwencje remontu generalnego bez pozwolenia?
Wykonywanie remontu domu bez wymaganego pozwolenia lub zgłoszenia jest wprawdzie samowolą, ale nie jest traktowane z taką bezwzględnością jak budowa nowego obiektu bez pozwolenia. Samowolny remont, bez firmy świadczącej profesjonalne usługi remontowe jest trudniejszy do wykrycia, ale jeśli już nadzór budowlany nas na tym przyłapie, może wydać decyzję o wstrzymaniu robót. Postanowienie to straci moc po dwóch miesiącach, jeśli w tym okresie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie wyda decyzji określającej, jakie czynności należy wykonać, aby doprowadzić roboty do stanu zgodnego z prawem. Zazwyczaj chodzi o wykonanie odpowiednich ekspertyz, uzyskanie opinii, przeprowadzenie inwentaryzacji. Po spełnieniu nałożonych obowiązków powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może wydać pozwolenie na wznowienie robót.
W wypadku samowolnego remontu nie grozi wprawdzie bezwzględny nakaz rozbiórki, ale nie oznacza to wcale, że sprawca takiej samowoli jest zupełnie bezkarny. Otóż gdyby się okazało, że wykonywane roboty mogą na przykład zagrażać bezpieczeństwu albo inwestor nie wywiązał się z nałożonych obowiązków, organ nadzoru budowlanego może nakazać zaniechanie dalszych robót albo doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego. To ostatnie rozstrzygnięcie nie będzie raczej stosowane w przypadku robót, które wpłynęły na polepszenie stanu budynku i bezpieczeństwa jego mieszkańców.
Niezależnie od tych rozstrzygnięć sprawca samowoli może też zostać ukarany grzywną.
Stopka
Pablo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz