czwartek, 26 stycznia 2012

Jak zaprojektować samemu ogród?

Autorem artykułu jest Mrafal



Czy byliście w ogrodzie w Powsinie? Albo w Przelewicach? A może w ogrodzie w Gołubiu na Kaszubach? Jeśli nie to na pewno warto zaplanować tam wycieczkę bo to jedne z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. W jaki sposób można zaplanować nasadzenia w swoim ogrodzie by uzyskać równie piękny efekt?

Jak zaplanować nasadzenia w ogrodzie?Czy byliście w ogrodzie w Powsinie? Albo w Przelewicach? A może w ogrodzie w Gołubiu na Kaszubach? Jeśli nie to na pewno warto zaplanować tam wycieczkę bo to jedne z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Jeśli byliście, być może zwróciliście jednak uwagę na pewien zadziwiający fakt: mianowicie w ogrodach tych występują takie same rośliny, jakie rosną na każdym większym osiedlu domków jednorodzinnych i kupić w pobliskim sklepie. To dobra wiadomość!

Jednak jak przejdziemy się przez wspomniane dowolne osiedle domków jednorodzinnych, to akurat aż takich ładnych ogrodów nie znajdziemy. Dlaczego? Dlaczego pomimo wkładania wysiłku i serca efekt często wychodzi hmm... niezupełnie udany? Różnica jest tylko w jednym: odpowiednim doborze i rozłożeniu roślin. A to jest trudne, głównie z dwóch powodów:
  1. trzeba doskonale znać rośliny, by móc przewidzieć jak będą wyglądały jak dorosną: jaki będą miały pokrój, jakie będą duże, jak będą wyglądały gdy zakwitną a jak gdy zgubią zimą liście itp.
  2. trzeba mieć fantastyczną wyobraźnię, by patrząc na pusty teren i na małe sadzonki móc wyobrazić sobie jak będzie wyglądała całość, gdy rośliny dorosną.
Co gorsza, mamy tylko jedną próbę! Zanim rośliny się rozrosną i zobaczymy finalny efekt minie wiele lat i wtedy na zmiany jest już za późno!

Metody "konwencjonalne"
W efekcie sięgamy po jedną z poniższych metod:
  1. wzorujemy się na istniejących projektach (rozwiązanie bezpieczne, ale musimy pogodzić się z tym, że nasz ogród nie będzie "jedyny w swoim rodzaju")
  2. sięgamy po pomoc profesjonalnych projektantów i architektów krajobrazu (skuteczne, ale niestety kosztowne)
  3. sami rysujemy plan (rozwiązanie nie dla wszystkich, bo trzeba znać świetnie rośliny i umieć rysować)
  4. idziemy na żywioł (odradzamy!)

Wadą wszystkich tych rozwiązań jest to, że nie bardzo możemy "poeksperymentować" by znaleźć ten najlepszy układ, wciąż mamy tylko jedną próbę.

Nowoczesne technologie
Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Na rynku jest kilka programów komputerowych, które pozwalają zaprojektować ogród i zobaczyć zawczasu jak będzie wyglądał. Decydując się na jeden z nich warto zwrócić uwagę na łatwość obsługi, cenę i dostosowanie do polskich warunków, bo często są to słabe punkty tych programów.Jeszcze nowocześniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanych serwisów internetowych. Opracowany w Polsce serwis GardenPuzzle próbuje rozwiązać ten problem w zupełnie nowy sposób. Zamiast skomplikowanego narzędzia mamy zdjęcie naszego ogrodu, na tle którego "sadzimy" rośliny. System automatycznie podpowiada rośliny odpowiednie do naszej gleby i klimatu. Wyszukiwarka pozwala filtrować rośliny według wielkości, charakteru (np. iglaki, rośliny zimozielone, pnącza itp), koloru (liści lub kwiatów) oraz wymagań (na miejsca nasłonecznione i zacienione). Możemy więc na przykład:
  1. najpierw w tle posadzić wyższe rośliny zimozielone, które będą stanowiły barierę wizualną przez cały rok (tu ustawiamy filtr "rośliny wysokie" i "iglaki" lub "zimozielone")
  2. na nasadzenia bliższe dobrać ładne krzewy liściaste, które zmieniając swój wygląd w różnych porach roku będą urozmaicać widok ("rośliny średnie", "krzewy")
  3. najbliżej posadzić kwiaty i byliny

Serwis pozwala uzupełnić wizualizację detalami typu ławki, kamienie, altanki, tarasy, donice i inne elementy typowo wystepujące w ogrodach. Na koniec możemy wydrukować wizualizację wraz z listą roślin i planu nasadzeń.
Nowością w stosunku do dotychczasowych programów jest to, że GardenPuzzle jest dostępny bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Nie trzeba niczego ściągać ani instalować, wystarczy jedno kliknięcie i już możemy projektować. Co więcej projektami możemy dzielić się od razu w sieci i możemy dzięki temu uzyskać inne propozycje naszych nasadzeń od innych użytkowników.

Sstworzenie projektu w takim programie zajmuje raptem kilka minut. Dzięki temu można stworzyć kilka lub kilkanaście wariantów, po to by wybrać ten najlepszy, który potem zostanie zrealizowany. A nawet jeśli nasz ogród ma zostać tylko wirtualny, to przyjemność z tworzenia projektów jest fantastyczna. Dość wspomnieć, że programem tym zostało stworzone już ponad 50.000 projektów!

Jeśli więc macie chwilę czasu to warto może zajrzeć i wypróbować:
Krótki film o tym jak działa serwis: http://gardenpuzzle.pl/plans/plus
Stwórz swój projekt: http://gardenpuzzle.pl/projects/redesign/new

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Jak zbudować wędzarnię?

Autorem artykułu jest Housik.pl



Nic nie cieszy tak, jak zapach i smak samodzielnie uwędzonej ryby czy mięsa. Wędzarnię można z powodzeniem samemu zbudować w ogrodzie. Jak się do tego zabrać, żeby przydomowa wędzarnia cieszyła oko, była bezpieczna i nie nadawała się do rozbiórki zaraz po zbudowaniu?

Nic nie cieszy tak, jak zapach i smak samodzielnie uwędzonej ryby czy mięsa. Wędzarnię można z powodzeniem samemu zbudować w ogrodzie. Jak się do tego zabrać, żeby przydomowa wędzarnia cieszyła oko, była bezpieczna i nie nadawała się do rozbiórki zaraz po zbudowaniu?

Domowa wędzarnia może spełniać dokładnie takie same funkcje jak przenośna wędzarnia elektryczna lub grillo-wędzarnia. Samodzielna budowa wędzarni umożliwia wyeliminowanie lub zminimalizowanie wad gotowych urządzeń. Dzisiaj nie ma potrzeby urządzania wędzarni wewnątrz domów, bo "wyprowadziły się" do ogrodów i zmieniły w dzieła małej architektury. Mają paleniska do grilla, nisze do pieczenia chleba i komory do wędzenia wędlin i ryb..

Najłatwiej jest zbudować wędzarnię w kształcie bębna. Takie urządzenie nadaje się do przygotowywania niektórych produktów, ma też jednak pewne wady. Niemniej zacznę od omówienia tej prostej wędzarni, a następnie opiszę możliwe modyfikacje i udoskonalenia, które pozwolą zbudować doskonałą domową wędzarnię. Ważne jest planowanie: sporządź rysunki i listę materiałów, których będziesz potrzebować. Czy masz wystarczającą ilość materiałów i odpowiednie umiejętności, by poprawnie wykonać pracę, którą sobie zamierzyłeś? Jeśli nie, zmień swój projekt lub poproś o pomoc utalentowanego przyjaciela. U wlotu przewodu dymnego da sie wybudować obmurowane palenisko - nawet dwupoziomowe, z piekarnikiem i drzwiczkami. U wylotu zaś umieszcza sie albo standardową beczkę, albo buduje prawdziwe murowane dzieło sztuki, które może być jednocześnie grillem, piecem na powietrzu czy nawet suszarką do grzybów. Wówczas, rzecz jasna, należy zaprojektować i wybudować z boku prawdziwą komorę wędzarniczą. Musi być ona solidna - wprost nie do wyburzenia!

Komora wędzarnicza jest sercem każdej wędzarni. Może mieć dowolny rozmiar i kształt, jednak powinna być wystarczająco duża, by umożliwić wędzenie wymaganej przez ciebie ilości żywności bez jej nadmiernego ściśnięcia. Jeśli wędzarnia będzie używana wyłącznie do wędzenia na zimno, to jedyny wymóg przestrzenny jest taki, by na dnie komory wędzarniczej było wystarczająco dużo miejsca na umieszczenie kratki rozpraszającej dym.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Taras z drewna - naturalnie

Autorem artykułu jest Drewniak Ogrodowy



Tarasy zwykle wykańczane są ceramiką, bądź kamieniem. Warto jednak wyjść poza ten schemat i zbudować oryginalny taras z drewna. Drewniane tarasy odznaczają się klasyczną elegancją i jednocześnie tworzą ciepły, rodzinny klimat.

Drewno, jako naturalny budulec doskonale komponuje się z zielenią ogrodu. Co ważne, taki taras będzie nie tylko piękny ale i funkcjonalny. Drewno nie nagrzewa się na słońcu tak jak ceramika, dzięki czemu przyjemnie chodzić po nim boso. Również w chłodniejsze dni, kiedy drewno jest cieplejsze od płytek czy kamienia.
Jak zbudować taki taras? Oto kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć błędów przy montażu i problemów w czasie eksploatacji.

Podstawowa konstrukcja
Jeżeli planujemy prosty taras o regularnych kształtach, na płaskim terenie, to taras z drewna powstanie w okamgnieniu. Wystarczy zebrać wierzchnią warstwę ziemi i wysypać 15 - 20cm tłucznia oraz przykryć cienką warstwą piasku (5cm), a następnie ułożyć betonowe płytki w odstępach około 50cm. Płytki należy wypoziomować, tak, aby stanowiły równą podstawę pod drewniane legary które mocujemy na płytkach za pomocą specjalnych metalowych łączników. Do legarów przykręcamy deski. Warto wcześniej nawiercić otwory na brzegach desek, aby zapobiec ewentualnym pęknięciom w trakcie montażu. Należy zachować centymetrowe odstępy między deskami. Ważne aby dobrze dociskać deski do legarów w trakcie przykręcania i jednocześnie dociskać deski jedna do drugiej za pomocą ścisków stolarskich.

Taras fantazyjny
Jeżeli planujemy taras na nierównym terenie, należy zastosować fundament punktowy. Co 1,5 - 2m kopiemy dołek i zalewamy stopę fundamentową. Każdy słupek betonowy należy zwieńczyć stalową obejmą (90 x 90mm),do której mocuje się legar bazowy o wymiarach 9 x 9cm. Na nich przykręcamy kontr legary (4,5 x 9cm) w rozstawie 50cm. Do tak przygotowanej podstawy przykręca się następnie deski. Punktowy fundament pozwala tworzyć taras na zróżnicowanym terenie, różnica poziomów między poszczególnymi punktami tarasu może wynosić nawet 1,5m. Warto pamiętać, że tarasowi można nadać dowolnie wybrany kształt. Stosując na jego brzegu łuki gięto-klejone można uzyskać nieregularne linie.

Źródło inspiracji www.jagram.com.pl

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Budowa altany bez porażek

Autorem artykułu jest Drewniak Ogrodowy



Altana jest pożądanym akcentem w kompozycji ogrodu. Wielu klientów idealnym miejscu do wypoczynku, jednak odstrasza ich wizja budowy skomplikowanej konstrukcji. Często obawiają się również, że drewno jest nietrwałym budulcem. Solidna wiedza techniczna pozwala rozwiać te wątpliwości.

Jaki zapewnić trwałość
Przed przystąpieniem do budowy altany, należy sprawdzić, czy wszystkie jej elementy są zaimpregnowane. Najlepsze efekty daje impregnacja ciśnieniowa przy pomocy środka z dodatkiem hydrofobizującym. Właściwości uzyskane dzięki temu dodatkowi powodują efekt skraplania się wody. Drewno zabezpieczone w ten sposób zyskuje wzmocnioną ochronę przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków pogodowych oraz zwiększoną stabilność wymiarową. Elementy metalowe powinny być wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. Tak zabezpieczona altana, będzie służyć wiele lat bez konieczności kłopotliwego odnawiania.

Konstrukcja
Samodzielne stworzenie konstrukcji altany wymaga wiedzy technicznej i posiadania wysokich umiejętności przy budowie. Dla majsterkowicza alternatywą dla zatrudniania fachowej ekipy jest budowa altany z prefabrykatów. Firma Jagram dysponuje szeroką gamą takich altan, do każdego produktu dołączana jest instrukcja montażu, z rysunkami przedstawiającymi krok po kroku wykonanie. Szczególnie polecamy altany o konstrukcji samonośnej. Altany skonstruowane w tej technologii są odporne na podmuchy wiatru. Tajemnica ich stabilności tkwi w drewnianej opasce umieszczonej u podstawy altany, która wiąże wszystkie słupy na których opiera się konstrukcja nośna altany.

Podłoże
Po wyeliminowaniu problemów ze stworzeniem konstrukcji i zabezpieczaniem drewna pozostaje tylko kwestia odpowiedniego przygotowania podłoża. Kluczową kwestią jest staranne wypoziomowanie gruntu. Warto rozłożyć altanę na betonowych bloczkach lub dobrze wypoziomowanej kostce brukowej. Drewno, które nie styka się bezpośrednio z gruntem jest trzykrotnie lepiej zabezpieczone.

Źródło inspiracji www.jagram.com.pl

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

System nawadniający, wygoda i oszczędność

Autorem artykułu jest Lyanna



Każda osoba mająca przydomowy ogród i posiadająca w nim najbardziej reprezentacyjne rośliny chce, aby zawsze prezentował się okazale. Nawadnianie ogrodów pozwala nam utrzymać go bez dużego wysiłku.

Ogród służy nam do wypoczynku, relaksu. Urządzamy go tak, aby cieszył oko i pozwalał na chwilę rozrywki czy urządzenie barbecue. Rośliny, które sadzimy w ogrodzie posiadają zarówno różne wymagania glebowe jak i zapotrzebowanie na wodę. Dlatego projektując ogród warto pamiętać o założeniu systemu nawadniającego, który pomoże nam utrzymać ogród w dobrej kondycji. Podlewanie ręczne jest bardzo czasochłonne i dodatkowo nie efektywne. Nawadnianie ogrodów przez specjalne systemy pozwala zaoszczędzić pięćdziesiąt procent wody. Dzięki licznym typom zraszaczy możemy dopasować sposób nawadniania do odpowiedniej sekcji roślin lub typu nawadnianej ziemi. Zraszacze stałe są przeznaczone do podlewania dużych powierzchni. Dzieli się je na dwie grupy wynurzane i niewynurzalne. Zraszacze ruchome również mają bardzo duży zakres działania i stosuje się je do podlewania trawników. Zakres działania można ustawić od 0 do 360 stopni. Mikrozraszacze służą do nawadniania grup krzewów, rabat. Rozpylają wodę na małe krople, tworząc mgiełkę. Mogą pracować przy niskich ciśnieniach i zużywają mało wody. Do żywopłotu lub rabat bylinowych używa się linii kroplujacych. Do wybranego już systemu wodę dostarcza się za pomocą pompy elektrycznej, urządzenia hydroforowego bądź wodociągów. Sterownik kierujący pracą bez naszej ingerencji pozwala cieszyć nam się zielonym ogrodem nawet w największe upały.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Ogród jak z bajki

Autorem artykułu jest Lyanna



Projektowanie ogrodów to trudna sztuka łączenia wielu elementów w piękną artystyczną całość. Efekty takich poczynań widzimy w wielu miejscach miast, osiedli i przy prywatnych posesjach.

Ogród jako pojecie oznacza miejsce, w którym uprawiamy rośliny. W dzisiejszych czasach rozrosło się ono znacznie i wzbogaciło we wszelkie możliwe instalacje oraz elementy dodatkowe. Dalej jednak sedno pojęcia się nie zmienia, obecność roślin jest nieodzowna, to one nadają całej kompozycji charakter. Oczywiście projektując ogród można wybierać z przeróżnych wyrobów kamieniarskich, zbiorników wodnych, murków, oświetlenia i systemów nawadniających. Projektowanie ogrodów odbywa się w kilku etapach. Pierwszy to zagospodarowanie powierzchni pod ogród, czyli przyporządkowanie elementów na ich miejsca zgodnie z wizją artystyczną projektanta. Kolejny to dobór roślin, które będą tworzyć odpowiednie kompozycję i nadadzą odpowiedni wystrój. Trzeba zaznaczyć, że sztuka ta jest bardzo trudna i wymaga szerokiej wiedzy nie tyko z zakresu planowania przestrzennego, projektowania terenów, ale również z ogrodnictwa i biologii roślin. Aby to wszystko tworzyło kompletną całość potrzebny jest ostatni element, czyli projekt techniczny. Tutaj wykorzystujemy oczka wodne, kaskady, oświetlenie tych elementów tak, aby podkreślić ich największe atuty. Dla roślin, aby zapewnić im odpowiednie warunki projektowany jest system nawadniający, dzięki temu ogród tworzy kompleksowa całość. Dla osób, które chcą zobaczyć efekt przed ukończeniem prac przygotowana jest wizualizacja. Coraz więcej osób decyduje się na założenie takiej swojej cichej przystani, w której odpoczywają i nabierają sił.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Jak wybrać kosiarkę do trawy?

Autorem artykułu jest Tomciotomcio



Szczęśliwi właściciele ogrodów często stają przed dylematem, jaką kosiarkę wybrać. Jest wiele czynników, które podczas tego wyboru muszą rozważyć. Ciągle powiększający się rynek sprzętu ogrodowego utrudniać może ten wybór ze względu na ogrom oferowanego asortymentu, jak i zróżnicowanie cenowe sprzę.

Wyższa cena najczęściej oznacza, że urządzenie wykonane zostało z lepszych i wytrzymalszych materiałów Przy wyborze kosiarki nie powinniśmy kierować się jednak walorami cenowymi, lecz dokładnie przemyśleć w jaki sposób będziemy ją eksploatować. Jeżeli jesteśmy właścicielami małego trawnika przed domem to nie potrzebne będzie wykosztowywanie się na drogą i mocną kosiarkę spalinową. Przy takim zastosowaniu taka kosiarka może okazać się nie tylko zbytecznym wydatkiem, ale również kłopotliwym, głośnym i drogim w eksploatacji. W tym przypadku zdecydowanie lepiej kupić tańszą i cichszą kosiarkę elektryczną. Wybierając to urządzenie powinniśmy uwzględnić kilka czynników, a mianowicie zastanówmy się jak duży jest nasz trawnik, jak często będziemy przycinać trawę oraz jaki przeszkody i nierówności napotkamy podczas wykonywania tej czynności. Na początek zdecydujmy czy w ogóle potrzebujemy kosiarki i czy nie lepszym dla nas rozwiązaniem będzie podkaszarka. Jeżeli nasz ogródek jest na tyle mały że manewrowanie kosiarką może sprawiać kłopot to nie ma nad czym się dalej zastanawiać. Obecnie produkowane podkaszarki do trawy są lekkie, ciche i niekłopotliwe w eksploatacji, dodatkowo umożliwiają nam strzyżenie trawy przy samym płocie, ścianie i pod krzakami. Jeżeli jednak nasz trawnik umożliwia nam dostateczną możliwość manewrowania kosiarką to weźmy teraz pod uwagę dostępność źródła zasilania. Jeżeli działka jest uzbrojona w prąd elektryczny a powierzchnia trawnika nie przekracza 500 m2 to wystarczającym urządzeniem będzie kosiarka elektryczna. Jeżeli na działce nie posiadamy gniazdka elektrycznego a chcemy korzystać z zalet sprzętu zasilanego energią elektryczną możemy przemyśleć zakup kosiarki akumulatorowej, która znacznie ułatwi nam manewrowanie pomiędzy grządkami i rabatami ze względu na brak kabla zasilającego. Rozwiązanie to nie jest jednak zbytnio rozpowszechnione ze względu na wysoką cenę takiego urządzenia. Jeżeli jesteśmy posiadaczami działki za miastem, bez dostępu do prądu a jej powierzchnia przekracza 500 m2 to nie pozostaje nam nic innego jak wybór kosiarki spalinowej. Urządzenia te wyposażone są zwykle w mocniejsze silniki co pozwala na strzyżenie szerszego pasa przekraczającego nawet 50 cm. Oznacza to że szybciej uporamy się ze skoszeniem większej powierzchni i mniej się namęczymy. Życzę przyjemnych zakupów i zdumiewających efektów pracy w ogrodzie.

Tomasz Galicki


--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Jakie wybrać ogrodzenie ?

Autorem artykułu jest Iwona Jędrasik



Wybór ogrodzenia jest niezwykle istotny, gdyż spełnia nie tylko funkcję prezentacyjną lecz również bezpieczeństwa. Odgradza naszą posesję od ulicy, spalin, hałasu i nieproszonych gości.

To od niego zależy po części nasze i naszych bliskich bezpieczeństwo. Ogrodzenie wybieramy raz na kilka lub likanaście lat, ma nam służyć nie jedną zime czy wiosnę. Dlatego wybór najodpowiedniejszego jest tak isotny.

Firmy zaopatrujące w ogrodzenia Kraków, Warszawę, Poznań oraz inne miasta w Polsce przygotowały dla nas szeroka ofertę ogrodzeń. Do wyboru mamy ogrodzenia drewniane, metalowe, kute, kamienne z PCV oraz mieszane. Mamy pełną dowolność co do materiałów, kolorów oraz wzorów, wszystko zalezy od naszego wyboru oraz możliwości wykonawczych firmy.

Przedstawie kilka z podstawowych ogrodzeń jakie możemy wybrać.

Zacznijmy od ogrodzenia drewnianego, idealne do ogrodu jako element architektury, płot drewniany odgradzający ogród od reszty podwórka lub też forma ogrodzenia otaczająca całą posesję. Drewniane sztachety, lub też całe palety drewniane połaczone ze sobą sprawdza się przy domach utrzymanych tradycyjnych z elementami folklorystycznym. Ważną kwestią przy ogrodzeniu drewninym jest jego odpowiednie zabezpiecznie. Specjalne farby chroniące przez czynnikami atmosferycznymi skutecznie zapezpiecza Twoje nowe ogrodzenie przed deszczem, śniegiem czy też szkodnikami.

Drugim niezwykle populanym ogrodzeniem są ogrodzenia mieszane. Czyli... słupki np. z kamienia wewnątrz w wypełnieniach znajdują się sztachety lub metalowe pręty, na specjalne życzenie można wykonać wypełnienie kute, lecz to jest droższa opcja. Na słupki nadają się prawie wszystkie kamienie, jest to droższa opcja niż drewniane ogrodzenia lecz znacznie bardziej trwała oraz wytrzymała.

Ogrodzenia kamienne sprawiają wrażenie niedostępnych , lecz pasują jak żądne inne do większości domów.

Żaluzje zewnętrzne Warszawa -Lira Dom

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Pompy do oczek wodnych, filtry do stawów

Autorem artykułu jest Oase



Oczko wodne jest wyjątkową ozdobą dla każdego ogrodu. Woda to doskonały środek do kształtowania ogrodowego terenu - nadaje mu ciekawego wyglądu i niepowtarzalnego uroku. Ponadto oczko wodne można tak zaaranżować, aby płynąca, tryskająca, pluskająca lub po prostu stojąca woda odbijała refleksy światła.

Pompy i filtry do oczek wodnych i stawów Zbiornik wodny wzbogacony o fontannę, strumień lub kaskadę, będzie stanowił estetyczny i przyciągający element architektury każdego ogrodu. Aby oczko wodne wyglądało atrakcyjnie, woda musi być w nim krystalicznie czysta. Do utrzymania jej w dobrym stanie niezbędne jest stosowanie pomp, filtrów oraz urządzeń do napowietrzania wody. Dużą popularnością cieszą się obecnie pompy i filtry firmy Oase. Nadają się do oczek wodnych każdego rozmiaru i posiadają różny stopień wydajności.Pompa wodna - serce oczka wodnego

Pompa jest urządzeniem, które powinno być zamontowane w każdym oczku wodnym, niezależnie od jego rozmiarów. Wprawia wodę w ciągły ruch, co pozwala na skuteczne zasilenie kaskad, strumieni fontann i wodospadów. Zadaniem pompy jest również zasilanie systemu filtracyjnego, na który składają się filtry, magnetyzery oraz lampy UV. Dobrze dobrana i odpowiednio założona pompa daje gwarancję, że woda będzie dobrze napowietrzona i krystalicznie czysta. Firma Oase posiada w swej ofercie pompy do współpracy z filtrami i pompy zasilające strumienie, kaskady wodne oraz fontanny. Dostępne są również pompy uniwersalne, łączące wszystkie te funkcje. Dobór i montaż urządzeń do oczka wodnego warto zlecić doświadczonemu projektantowi, który wybierze odpowiedni rodzaj pompy oraz określi jej wydajność i wysokość strumienia wody.Filtr do oczka wodnego z firmy OASE - gwarancja czystej i zdrowej wody

Filtr to jedno z podstawowych urządzeń, jakie powinny znaleźć się w każdym oczku wodnym. Gwarantuje przede wszystkim czystość wody i utrzymanie równowagi biologicznej. Nowoczesne filtry do oczek wodnych firmy Oase sprawiają, że woda nie mętnieje i zachowuje dobrą jakość. Czynniki te powodują, iż ryby i rośliny mają doskonałe warunki do życia. Zadaniem każdego filtra jest usuwanie z wody stałych cząstek zanieczyszczeń oraz rozkładanie zanieczyszczeń organicznych dostających się do wody ze środowiska zewnętrznego. Systemy filtracyjne zatrzymują także mikroorganizmy przyczyniające się do poprawy jakości wody. Są również niezbędne do efektywnego likwidowania glonów.Jaki rodzaj filtra wybrać do oczka wodnego?

W ofercie niemieckiej firmy Oase znajdują się najwydajniejsze na rynku systemy filtrów ciśnieniowych i przepływowych jak i oferta na szkolenia Oase z budowy oczek wodnych i stawów kąpielowych. Filtry przepływowe montuje się zwykle w dużych i średnich stawach oraz w zbiornikach wodnych, w których hodowane są karpie koi. Tego typu rządzenia montuje się nad taflą wody przy brzegu zbiornika. Przepływ wody polega na sile grawitacji. Filtry ciśnieniowe z kolei dobrze nadają się do oczek wodnych, małych i średnich stawów. Takie filtry skutecznie zasilają również strumienie, kaskady lub wodospady. Zakopuje się je obok zbiornika wodnego. Ich działanie polega na transporcie wody pod ciśnieniem. Stosowanie systemu filtracyjnego firmy Oase pozwoli na utrzymanie krystalicznie czystej i zdrowej wody, w której nie przetrwają żadne zanieczyszczenia ani glony.

Oczka wodne OASE - sklep internetowy
http://www.sklepoase.com

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Oczka wodne w ogrodach

Autorem artykułu jest Oase



Oczka wodne i ogrodowe stawy są coraz popularniejsze wśród miłośników ogrodów. Przyjemność płynąca z odpoczynku wśród bujnej zieleni i szmeru wody, potrafi zrekompensować wszelkie czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne.

Oczka wodne i stawy w ogrodach. Do intensywnej pracy nad zakładaniem tych małych zbiorników wodnych zachęca też zapierający dech w piersiach efekt oraz powstały dzięki obecności wody korzystny mikroklimat.Aby wodna enklawa cieszyła oko przez długie lata, należy zadbać o to, żeby nie popełnić przy budowie błędów trudnych potem do usunięcia. Ważny jest aspekt prawny - na budowę obiektu powyżej 30m2 trzeba mieć zezwolenie. Oczko wodne nie musi być duże (od 10m2). Jego optymalna głębokość powinna oscylować w granicach 50-100cm, aby woda mogła zachować równowagę biologiczną. Brak takiej równowagi powoduje, że jest ona mętna, brudna i tworzy się w niej idealne środowisko dla glonów. Glony rozwijają się także w miejscach dobrze nasłonecznionych, dlatego zbiornik wodny musi znajdować się w częściowo zacienionym miejscu, do którego światło dobiega 5-6h dziennie. O odpowiednie zaciemnienie oczek lub stawów ogrodowych można zadbać poprzez zasadzenie dookoła nich krzewów i wysokich bylin. Na stan wody źle wpływają także spadające jesienią liście, dlatego odradza się zakładanie sadzawek w bliskiej odległości od drzew. Po wybraniu dogodnej lokalizacji, warto się zastanowić nad sposobem wykonania zbiornika - nierozerwalnie związanym z możliwościami finansowymi. Najprościej jest kupić gotowy zbiornik o określonym kształcie. Ci, którzy chcą mieć wpływ na ukształtowanie swojego oczka, decydują się na inne środki: wykładziny elastyczne (nowoczesną, bardzo wytrzymałą geomembranę; bentonit; średnio trwałe wykładziny z PCV lub najtańszy polietylen); laminaty, które umożliwiają pływanie, idealne także do stawów pełniących funkcję dekoracyjną; bardzo tanią glinę, która doskonale nadaje się do formowania wymyślnych kształtów oraz metodę najtrudniejszą, najdroższą, ale i najbardziej trwałą: betonowanie z podkładem z folii EPDM.

Budując sadzawkę wedle własnego projektu, należy pamiętać o wyodrębnieniu 3 stref: wody głębokiej, wody płytkiej oraz strefy bagiennej. Na przeźroczystość wody mają bowiem wpływ odpowiednie proporcje lustra względem strefy bagiennej. Musi ją porastać wilgociolubna roślinność, która jest naturalnym filtrem oczka. Innym sposobem filtracji wody są napowietrzacze i lampa UV, która eliminuje glony. Co do roślin, warto zapytać fachowca, które gatunki dobrze czują się w wodzie głębokiej, a które w płytkiej lub w strefie wilgotnej. Zaleca się nie sadzić więcej niż trzy okazy na 1m2 lustra wody. Ryby i inne stworzenia wpuszczane są dopiero po ustabilizowaniu się równowagi biologicznej, czyli mniej więcej po miesiącu od napełnienia zbiornika wodą. Odbijające się w niej światło przyciąga ptaki i ważki, które powodują miło brzmiący w uszach plusk. Zadbane i wypielęgnowane otoczenie sadzawki jest nie tylko wspaniałą, naturalnie wyglądającą dekoracją ogrodu - bliskość natury przyczynia się również do pełniejszego wypoczynku i lepszego samopoczucia.

Oczka wodne OASE - sklep internetowy
http://www.sklepoase.com

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Systemy nawadniające i automatyczne nawadnianie ogrodów

Autorem artykułu jest Oase



Każdy pragnie posiadać piękny i dobrze wypielęgnowany ogród. Dbanie o zielony zakątek nie ogranicza się tylko do sadzenia roślin i pielenia chwastów. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie trawnika, drzew, krzewów, roślin i żywopłotów.

Systemy automatycznego nawadniania. Nawadnianie ogrodu za pomocą gumowego węża odchodzi już do lamusa. Było ono pracochłonne, wymagało poświęcenia dużej ilości czasu oraz charakteryzowało się zróżnicowaną skutecznością i nierównomiernym dozowaniem wody. Obecnie nie mamy zwyczajnie czasu, ochoty ani sił na własnoręczne, najczęściej wielogodzinne, podlewanie całego terenu posesji. Dlatego też coraz częściej stosujemy systemy automatycznego nawadniania ogrodu. Dużą popularnością cieszą się urządzenia nawadniające firmy Hunter. Wykonane są z materiałów wysokiej jakości oraz posiadają zaawansowaną technologicznie konstrukcję. Ponadto charakteryzują się trwałością, precyzyjnym wykonaniem i prostotą obsługi.Jakie korzyści daje system automatycznego nawadniania ogrodu?

Automatyczne nawadnianie ogrodu pozwala na zaoszczędzenie nie tylko czasu i sił, ale także zużywanej wody. Co więcej, system nawadniający rozprowadza wodę w taki sposób, że zostaje ona optymalnie wykorzystana przez rosnące w ogrodzie drzewa, krzewy i rośliny. Tego typu instalację można również zaopatrzyć w sterownik, który sam uruchomi podlewanie w określonym czasie. Taka opcja pozwala na podlanie ogrodu nawet podczas długotrwałej nieobecności domowników.Jak wygląda system automatycznego nawadniania ogrodu?

System automatycznego nawadniania ogrodu składa się z kilku elementów. Podstawowymi częściami są urządzenia nawadniające: zraszacze, linie kroplujące oraz emitery. Inne elementy instalacji to przewody doprowadzające wodę, elektrozawory, elementy łączące i sterownik. Centralnym elementem instalacji nawadniającej jest studzienka rozdzielcza - czyli plastikowa skrzynka, z której rozchodzą się poszczególne sekcje. Podłączone są do rozdzielacza elektrozaworem, otwieranym lub zamykanym pod wpływem impulsu elektrycznego płynącego ze sterownika. Linie nawadniające to najczęściej polietylenowe rury o ciemnych kolorach, do których umocowane są końcówki - zraszacze naziemne lub wynurzalne, mikrozraszacze oraz linie kroplujące. Zraszacze naziemne służą do podlewania niewielkich powierzchni - np. rabat. Z kolei zraszacze wynurzalne służą do nawadniania trawnika, gdyż po spełnieniu zadania ukrywają się w ziemi, pozostając praktycznie niewidoczne. Do podlewania roślin rosnących w rzędach doskonale nadają się linie kroplujące.Systemy automatycznego nawadniania ogrodu - korzystna inwestycja

Systemy automatycznego nawadniania pozwalają właściwie zapomnieć o podlewaniu ogrodu. Dzięki nim można zaoszczędzić zużywanie wody aż o 50%. Instalacje nawadniające są też niezwykle korzystne dla roślin, drzew, krzewów i trawników. Zapewniają im proporcjonalne i optymalne podlewanie oraz przyczyniają się do wzrostu ich odporności na choroby grzybowe. Planowanie i montaż systemu automatycznego nawadniania ogrodu warto powierzyć certyfikowanemu instalatorowi. Pomoże on w doborze produktów i instalacji urządzeń nawadniających. Cenionym hurtownikiem systemów do nawadniania ogrodów jest firma Gordo Studio dystrybutor i importer produktów Hunter, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i ciągłym udoskonalaniem swoich produktów w oparciu o opinie użytkowników. W USA została uznana za najlepszego producenta systemów automatycznego nawadniania ogrodów w roku 2010.

Oczka wodne OASE - sklep internetowy
http://www.sklepoase.com

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Jak zaprojektować przydomowy ogród?

Autorem artykułu jest Magdaq



Projektowanie ogrodów nie należy do najłatwiejszych zadań, niemniej jednak jest ono z pewnością przyjemne i sprawia wiele satysfakcji. Czy do zaprojektowania przydomowego ogrodu potrzebujemy profesjonalnego projektanta czy może jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć się tego zadania?

Projektowanie ogrodu z pewnością jest sporym wyzwaniem, w szczególności dla osób które podejmują się tego zadania po raz pierwszy, lecz czasami wystarczy odrobina chęci i zdolności by móc samodzielnie stworzyć i zrealizować wizję pięknego ogródka. W końcu kto lepiej niż my sami rozumie nasze poczucie estetyki i zna nasze potrzeby. Jeżeli więc mamy chęci to już jest połowa sukcesu. Teraz jeszcze powinniśmy nabyć wiedzę dzięki, której będziemy w stanie wykonać projektowanie ogrodu. O ile chęci i samozaparcia nie jestem w stanie w Was wyzwolić, o tyle mogę podzielić się z Wami kilkoma informacjami, które z pewnością mogą okazać się przydatne podczas aranżacji ogródka.
Zanim przystąpimy do szkicowania czegokolwiek musimy dobrze przemyśleć jaką funkcję będzie spełniał nasz ogród, jaki będzie główne założenie i jaki będzie jego charakter. W tym punkcie rozważmy sposób wykorzystania ogrodu: czy będzie to typowy ogród relaksacyjny, czy chcemy w nim wydzielić część warzywną a może plac zabaw dla dzieci. Czasami warto jest wybiec myślami trochę wprzód np. jeżeli planujemy w najbliższym czasie mieć dzieci, warto jest pozostawić skrawek terenu po to by zaaranżować tam w przyszłości kącik dziecięcy.
Kiedy wiemy już w jakim celu aranżujemy ogródek i jaka funkcja będzie w nim dominowała przyszła pora na zaplanowanie niezbędnych do jego funkcjonowania urządzeń, podzielenie ogrodu na części i wybór stylu do jakiego będzie ona nawiązywał. W tym punkcie powinniśmy zastanowić się jak będzie wyglądała architektura ogrodowa, jakie elementy będą wchodziły w jej skład oraz w jaki sposób rozmieścimy ją w ogrodzie. W wyborze elementów architektury ogrodowej powinny nam pomóc ustalenia do jakich doszliśmy w punkcie pierwszym. Jeżeli ogród będzie miejscem wypoczynku i organizacji przyjęć na świeżym powietrzu dobrze jest przemyśleć umieszczenie w nim takich konstrukcji jak: altana, grill ogrodowy, itp. Jeżeli w ogrodzie chcemy wyznaczyć miejsce relaksu, warto jest przemyśleć aranżację pergoli lub trejażu. Pamiętajmy również o elementach wodnych, które mają niezwykły wpływ na mikroklimat i wygląd ogrodu.
Kiedy wiemy już co na pewno będzie znajdowało się w naszym ogrodzie, możemy wziąć do ręki ołówek i naszkicować rozmieszczenie poszczególnych elementów. Przystępując do tego etapu kierujmy się głównie logiką i praktycznością użytkowania ogrodu np. kominek ogrodowy warto jest ustawić w niedalekiej odległości od altany, by nie trzeba było nosić jedzenia przez cały ogród itp.
Kiedy wiemy jak będą rozmieszczone poszczególne elementy możemy bez problemu wytyczyć ścieżki, które będą prowadziły do poszczególnych części. Teraz pozostaje nam tylko odpowiedni dobór materiału z jakiego zostaną one wykonane.
Na koniec pozostawmy sobie najprzyjemniejszą część projektowania ogrodu czyli dobór poszczególnych roślin. Pamiętajmy, że warto jest mieszać ze sobą rośliny, których kwitnienie przypada na różne okres w taki sposób by nasz ogród wyglądał wspaniale przez większą część roku.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Meble ogrodowe - komfort wypoczynku w ogrodzie

Autorem artykułu jest Magdaq



Sezon ogrodowy powoli się rozpoczyna. Przed nami długi majowy weekend, który dla wielu z Was będzie doskonałą okazją by wyjść do ogrodów i tam relaksować się na łonie natury. By móc komfortowo wypoczywać niezbędne okazać się mogą meble ogrodowe.

To właśnie im chciałbym poświęcić dzisiaj kilka słów. Któż z nas nie ceni sobie chwil relaksu spędzonych na tarasie lub w cieniu drzew? Czy bez wygodnych krzeseł, leżaków lub foteli byłoby to w ogóle możliwe? Jeżeli lubią Państwo jeść posiłki na tarasie lub urządzać ogrodowe przyjęcia to temat ten z pewnością przypadnie Wam do gustu.
Meble ogrodowe mogą różnić się od siebie zarówno przeznaczeniem, kształtem, wzornictwem jak również materiałem z którego zostały wykonane. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się plastik, drewno, metal lub materiały syntetyczne. My dzisiaj nie będziemy jednak rozmawiać na temat plastikowych mebli lecz zajmiemy się komfortowymi meblami ogrodowymi.
Do takich należą między innymi meble ogrodowe wykonane z rattanu. Naturalny rattan jest rośliną posiadającą bardzo specyficzne właściwości dzięki czemu jest on tak powszechnie wykorzystywany. Materiał najlepszej jakości importuje się z Indii, gdzie spotkać go możemy w naturalnych warunkach. Jego popularność w produkcji mebli wynikać może z faktu iż doskonale łączy się on z innymi materiałami. Rattan jest materiałem niezwykle odpornym na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych lecz to nie jest jego jedyna zaleta. Meble wykonane z tego materiału są niezwykle estetyczne i wygodne a ponadto niewiele ważą.
Innym drewnem, które chętnie wykorzystuje się do produkcji mebli ogrodowych jest teak. Nie należą one co prawda do najtańszych lecz jest to w pełni uzasadnione. Jedynym miejscem na świecie gdzie możemy spotkać naturalnie rosnące drzewa teakowe jest południowa oraz południowo-wschodnia Azja. Nie jest łatwo zdobyć materiał na te ekskluzywne meble, gdyż skupiska drzew teaku znajdują się przeważnie na wysokości przekraczającej 900 metrów nad poziomem morza. Meble ogrodowe wykonane z teaku posiadają niewątpliwy urok ze względu na rysunek słojów. Możemy je lakierować lecz według mnie dużo lepiej prezentują się olejowane. Ze względu na warunki naturalne w jakich rosną drewno to wykształciło niezwykłą właściwość jaką jest odpychanie wody. Teczynę możemy podzielić na dwie klasy "A" oraz "C". O wytrzymałości mebli teakowych świadczyć może fakt, iż już w czasach prehistorycznych wykorzystywano teczynę do konstrukcji statków oraz ich wyposażenia. Meble z drewna egzotycznego należą do najbardziej pożądanych.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Popularne deski tarasowe

Autorem artykułu jest NETImage



Materiałem najczęściej używanym na podłogi tarasów są zazwyczaj rozmaite gatunki drewna. Jedni wolą drewno krajowe, dobrze zakonserwowane, by zabezpieczyć je przed warunkami zewnętrznymi, inny wybierają droższe, lecz ciekawsze i bardziej odporne deski z gatunków egzotycznych.

Można zauważyć, że na naszym rynku oraz większe uznanie zyskuje sobie ostatnio deska tarasowa bangkirai. Bangkirai to gatunek drewna egzotycznego, pochodzącego z Indonezji. Drewno to ma specyficzny kolor żółto-brązowy, z lekkim odcieniem pomarańczy. deska tarasowa bangkiraiJest niezwykle odporne na warunki zewnętrzne, panujące na tarasach, nie wymaga zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych. Inne ciekawe, również coraz bardziej popularne gatunki drewna, nadające się doskonale na deski tarasowe, to na przykład tatajuba. Pochodzi ono z Ameryki Południowej i charakteryzuje się wysoką zawartością krzemu, dzięki czemu przez wiele lat może pozostawać w kontakcie z wodą bez dodatkowej konserwacji. Massaranduba, drewno również pochodzące z Ameryki Południowej, także jest odporne i nie wymaga dodatkowej konserwacji, niestety pod wpływem promieni słonecznych z czasem nabiera srebrnoszarego koloru i traci swój niezwykle atrakcyjny wygląd.

Ludzie na podłogi tarasów wybierają zwykle różne gatunki drewna. Na naszym rynku pojawiły się ostatnio także inne materiały, które doskonale nadają się do tego celu. Najlepszym tego przykładem jest deska tarasowa kompozytowa. Jest to produkt stworzony z drewna i tworzywa PCV. Łączy zalety obu materiałów, likwidując ich wady. Naturalny wygląd i wrażenie ciepła, jakie daje nam prawdziwe drewno połączone jest z niezwykłą trwałością i łatwością w utrzymaniu, uzyskana dzięki użyciu PCV. Deska tarasowa kompozytowa ma całe mnóstwo zalet, dlatego też zaczyna powoli wypierać podłogowe produkty drewniane. Ma naturalny wygląd drewna, nie posiada drzazg, nie wymaga konserwacji, jest odporna na wypaczanie się i na insekty, nie powstają w niej żadne pęknięcia, jest niezwykle trwała i łatwa w utrzymaniu, jest wodoodporna, nie porasta mchem i nie jest śliska nawet w czasie deszczu, na dodatek jest produktem ekologicznym, gdyż w pełni nadaje się do recyklingu. Same zalety.

NETImage
Kreowanie wizerunku, Reklama w internecie, Pozycjonowanie stron www
www.netimage.pl

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Pozwolenie na wycinkę drzew

Autorem artykułu jest SYMBIOT



Sprawy związane z usuwaniem drzew i pozwoleniami na wycinkę drzew reguluje Ustawa o ochronie przyrody z 14 kwietnia 2004 roku. Ważne, aby procedurę uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew przeprowadzić prawidłowo, gdyż za bezprawne usunięcie drzewa, nawet z własnej posiadłości, grożą bardzo wysokie kary pieniężne.

Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wymaga zezwolenia. Należy pamiętać, że nie wszystkie wnioski są rozpatrywane pozytywnie. Dużo zależy od tego, jaki powód wnioskodawca poda jako uzasadnienie swojej prośby o zezwolenie. Zezwolenie na usunięcie drzew wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek posiadacza nieruchomości lub właściciela urządzeń, które znajdują się na nieruchomości, ale w przypadku gdy rosnące drzewa zagrażają ich funkcjonowaniu. Czasem wymagana jest zgoda wojewódzkiego konserwatora przyrody, uzgodnienie z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska lub dyrektorem parku narodowego. Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew i krzewów w inne miejsce lub wprowadzenie nasadzeń zastępczych, w ilości nie mniejszej niż liczba usuniętych drzew lub krzewów. Pozwolenie na usunięcie drzew lub krzewów nie jest wymagane w przypadku: lasów (jest to regulowane ustawą o lasach), drzew owocowych, plantacji drzew i krzewów, drzew których wiek nie przekracza 10 lat, drzew w ogrodach botanicznych i zoologicznych oraz drzew rosnących na wałach i będących przeszkodami kolejowymi lub lotniczymi. Osoba, która zamierza usunąć drzewa lub krzewy powinna złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu gminy lub urzędu miasta. Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
  • imię i nazwisko oraz adres właściciela nieruchomości;
  • tytuł prawny władania nieruchomością;
  • nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
  • obwód pnia mierzonego na wysokości 130 cm nad poziomem gruntu;
  • przeznaczenie gruntu, na którym znajdują się drzewa lub krzewy;
  • przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
  • wielkość powierzchni z której zostaną usunięte krzewy;
  • mapę określającą lokalizacje drzew i krzewów na terenie nieruchomości.
Należy pamiętać, że za usunięcie drzew lub krzewów naliczana jest opłata. Opłaty nalicza i pobiera organ odpowiedzialny za wydanie zezwolenia. W niektórych przypadkach nie pobiera się opłat, np. gdy drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia.

Pracownia Przyrodnicza SYMBIOT



--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Jak uzyskać bujny ogród w krótkim czasie

Autorem artykułu jest Tomciotomcio



Większość z nas marzy o zagospodarowaniu przestrzeni wokół domu tak by stanowiła ona przyjemny azyl wypełniony zielenią. Niestety większość roślin do swojego rozwoju potrzebuje czasu. Warto więc jeszcze na etapie budowania domu rozplanować ogród i miejsce sadzenia poszczególnych gatunków roślin. Istnieje jednak sposób na to, aby mieć piękny i wspaniały ogród w dość krótkim czasie.

I wcale nie mam tutaj na myśli krzewów i drzew, często nawet już kilkumetrowej wysokości oferowanych przez szkółki i sklepy ogrodnicze. Wszyscy wiemy, że rośliny dorodne i wieloletnie są bardzo kosztowne. Myślę o roślinach, które rosną szybko.
Jeśli działka jest duża pomyślmy o posadzeniu na niej drzew, które utworzą swoistą ramę dla ogrodu. Jeśli przestrzeń ogrodu jest nieco mniejsza możemy ograniczyć się do krzewów albo wybrać te gatunki drzew, które nie uzyskają dużych rozmiarów. Drzewa i krzewy należy sadzić z umiarem, bo kiedy urosną mogą sobie przeszkadzać wzajemnie. Byliny, które już w 1. roku mogą osiągnąć 1,5-2 m wysokości oraz rośliny ogrodowe jednoroczne będą stanowiły uzupełnienie dla drzew i krzewów. Wybieramy rośliny jednoroczne, bo choć kwitną one krótko to jednak tempo ich wzrostu i obfitość kwitnienia sprawią, że ogród już w krótkim czasie będzie prezentował się naprawdę efektownie. Na małych działkach dodatkowo często wykorzystuje się pnącza. Pergole i kratki umieszczone na ścianach budynku są miejscem, na którym umieszcza się pnącza. Gdy kwitną stanowią idealną dekorację, a często również spełniają rolę drzew, bo dają cień i odgraniczają przestrzeń.
Wśród najszybciej rosnących drzew iglastych jest jodła kalifornijska, modrzew europejski i polski, żywotnik olbrzymi, metasekwoja chińska, świerk serbski oraz sosna wejmutka. Potrafią one w ciągu 15 lat osiągnąć nawet od 5 do 8 m wysokości. Jako najszybciej rosnące drzewa liściaste wymienia się wierzby, dąb czerwony, brzozy, jesion pensylwański, sumaka octowca, katalpy i oliwnika wąskolistnego. Zdecydowanie rośliny liściaste rosną szybciej niż iglaste, bo już po kilku latach mają nawet kilka metrów wysokości. Krzewy, które szybko rosną to róże parkowe i pnące, róża pomarszczona, porzeczka alpejska i krwista, jaśminowiec pospolity, irga błyszcząca i pomarszczona, dereń biały i rozłogowy, forsycja pośrednia, budleja Dawida, krzewuszka cudna, ligustr pospolity, żylistek szorstki. W ciągu 3-7 lat osiągną one wielkość docelową. Do bylin wysokich zalicza się naparstnicę purpurową, słoneczniczek szorstki, aster nowobelgijski oraz nowoangielski, a także trawy, czyli trzcinnik piaskowy oraz miskant chiński i cukrowy. Można również wykorzystać byliny, które nie zimują w gruncie, czyli dalię i paciorecznik. Mogą one osiągnąć nawet 2 m wysokości. Jesienią wykopuje się je z gruntu i przechowuje w pomieszczeniu do wiosny. Pnącza wieloletnie mogą w ciągu roku przyrastać nawet od 1 do 5 m. Są to najczęściej akebia pięciolistkowa, glicynie kwiecista i chińska, rdestówka Alberta, bluszcz pospolity, hortensja pnąca, przywarka japońska, winobluszcz pięciolistkowy oraz trójklapowy. Wykorzystuje się również pnącza jednoroczne takie jak fasola ozdobna, wilec purpurowy czy kobea pnąca.
Jeśli wybierzemy byliny do naszego ogrodu powinniśmy starannie zaplanować rabatę. Przede wszystkim powinniśmy kierować się tym, aby przez cały sezon prezentowała się ona atrakcyjnie. Dlatego też pamiętajmy o wykorzystaniu roślin kwitnących od wczesnej wiosny aż do jesieni. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na rośliny zimozielone również już po zaschnięciu liści i opadnięciu liści będą one prawdziwą ozdobą ogrodu. Ulistnienie roślin to ważny element planowania rabaty bylinowej. Są bowiem byliny, które gdy przekwitną nie prezentują się zbyt efektownie, co więcej, mogą nawet uschnąć. Aby jednak ogród nie stracił wtedy swojego uroku sadzimy w ich sąsiedztwie rośliny ogrodowe o ozdobnych liściach takie jak, żurawki, liliowce, funkie czy bergenie. Mogą to być również niskie rośliny płożące, do których należą, tojeść rozesłana, jasnota plamista czy też dąbrówki.
Pamiętajmy również o tym, aby sadzić obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach i podobnej sile wzrostu. Z tyłu rabaty sadzi się rośliny najwyższe, zaś z przodu te niższe. Jeśli chcemy uzyskać efekt barwnych plam rośliny tego samego gatunku sadźmy w grupach po kilka albo kilkanaście sztuk. Oczywiście gwarancją pięknego i barwnego ogrodu są zadbane rośliny. Na bieżąco więc należy usuwać suche kwiaty i połamane pędy oraz podziurawione liście.
Byliny trzeba oczywiście raz na jakiś czas przesadzić oraz podzielić, a przez to i odmłodzić.

Tomasz Galicki


--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Jak właściwie odżywiać rośliny

Autorem artykułu jest Tomciotomcio



Aby nasze rośliny były bujne i zawsze obficie kwitły, ale i mniej chorowały, należy je w odpowiedni sposób odżywiać. Jak wiemy, na rynku dostępnych jest bardzo wiele nawozów. Czasami naprawdę trudno wybrać tę najwłaściwszą formę nawożenia. Tym bardziej, że producenci nawozów zawsze zapewniają o skuteczności swojego środka do nawożenia.

Oto krótki przewodnik po sposobach odżywiania roślin.
Przede wszystkim należy rozróżnić nawozy naturalne od tych chemicznych. Do naturalnych nawozów należy kompost, preparaty biohumusowe oraz nawóz ptasi. Najlepszym nawozem jest bez wątpienia kompost. Dostarcza on wszelkich niezbędnych minerałów oraz próchnicę, która przyczynia się do poprawy struktury gleby. Ziemia, na której rozprowadza się kompost jest pulchna i łatwo gromadzi wodę. Zwykle kompost robimy sami, ale można również zakupić go w workach.
Preparaty biohumusowe zawierają wermikompost, który powstaje z resztek organicznych. Resztki te są przerobione przez dżdżownice kalifornijskie. Oprócz wszelkich niezbędnych dla roślin składników pokarmowych preparaty biohumusowe zawierają również enzymy i mikroorganizmy, które powstają w wyniku metabolizmu dżdżownic. Nawóz tego typu rozpuszcza się w wodzie i podlewa się nim albo opryskuje rośliny.
Jako nawóz wykorzystuje się również nawóz ptasi i guano ptaków morskich, które ma postać mączki albo granulatu. Nawóz tego typu jest wyjątkowo skoncentrowany i zawiera bardzo dużo związków mineralnych, w tym i również cennego azotu. Nie wolno go jednak przedawkować. W sklepach ogrodniczych dostępny jest również obornik. Ponieważ jest on wysuszony oraz rozdrobniony można go stosować bez obaw, że będzie miał nieprzyjemny zapach.
Równie ważne jak nawożenie organiczne jest także dostarczenia samym roślinom składników odżywczych. Dlatego prace ogrodowe takie jak nawożenie organiczne należy wzbogacić również stosowaniem nawozów wieloskładnikowych, zawierających wszelkie niezbędne roślinom makro- i mikroelementy. W tym celu stosuje się nawozy uniwersalne albo specjalistyczne. Te pierwsze najczęściej występują w postaci płynnej albo sypkiej. Z kolei nawozy specjalistyczne stosuje się do określonej grupy roślin. Jeśli są to przykładowo trawy nawóz taki będzie w swoim składzie miał więcej azotu. Jeśli są to zaś rośliny pięknie kwitnące w składzie nawozu będzie dominować potas i fosfor. W sklepach dostępne są dziś nawozy do trawników, winorośli, borówek, truskawek, żywopłotów, azalii i różaneczników, róż, magnolii, hortensji, krzewów liściastych, iglaków, roślin kwitnących czy uprawianych w pojemnikach. Można również kupić nawozy, które stosuje się jesienią. Dzięki nim rośliny są bardziej odporne na mróz, zaś dostarczone w ten sposób minerały wykorzystają one wiosną.
Można również zastosować nawozy wolnodziałające, które dodaje się do gleby tylko wiosną, czyli raz w roku. Ich składniki będą przez kilka miesięcy wnikać w glebę.
Nawozy dolistne stosuje się regularnie tylko w sytuacji, gdy liście bledną i żółkną, ale nie widać śladów żerowania szkodników. Jest to sygnał, że mamy do czynienia z brakiem minerałów, azotu albo żelaza. Najczęściej taki brak minerałów dotyczy różaneczników, azalii, borówki, magnolii, hortensji czy żurawiny, które rozwijają się w zbyt kwaśnej glebie.
Powinniśmy również regularnie, najlepiej raz na kilka lat, sprawdzić odczyn gleby. Można w tym celu zastosować chemiczny kwasomierz polowy albo kwasomierz elektroniczny. Ph powinno być raczej obojętne (6-7 pH dla większość roślin). Ale są oczywiście wyjątki, do których należą rośliny wrzosowate oraz hortensje i magnolie, które powinny rosnąć w glebie o pH 3,5-5. pH gleby zależy od zawartości w niej wapnia. Jeśli jest go mało ziemia jest kwaśna. Ilość wapnia z czasem maleje, bo jest on cały czas pobierany przez rośliny oraz wypłukiwany w głąb gruntu. Dlatego wapń należy stale uzupełniać. W tym celu najczęściej stosuje się kredę lub też dolomit.
Wiosną na ziemi należy rozprowadzić kompost oraz zastosować nawozy mineralne w postaci sypkiej. Latem podlewamy albo opryskujemy rośliny nawozami płynnymi, ale robimy to tylko do drugiej połowy lata. Od tego bowiem czasu rośliny przygotowują się już do zimy i nie jest wskazane pobudzanie ich wzrostu. Jesień z kolei to czas na wapnowanie. To również idealny moment na zastosowanie nawozów organicznych, kompostu czy też obornika. Jednak pamiętajmy aby nie łączyć nawozów organicznych z wapnowaniem. Przerwa musi wynieść minimum 2-3 tygodnie. Jesienią nie stosujemy nawozów wieloskładnikowych, chyba że są to nawozy jesienne.
Warto pamiętać, że ziemia do roślin, którą nabyć można w sklepach ogrodniczych może być uniwersalna, czyli przeznaczona do wszystkich roślin albo może to być to ziemia dla konkretnej grupy roślin. Najczęściej zawiera ona pewną dawkę nawozów, dzięki którym prawidłowy wzrost roślin będzie zapewniony przez pierwsze miesiące.
Jeśli stosujemy nawozy mineralne pamiętajmy aby dawka była zgodna z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu nawozu. Jeśli będzie ona zbyt duża ziemia ulec może zasoleniu, przez co zniknąć mogą pożyteczne mikroorganizmy.

Tomasz Galicki


--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Jak zapewnić sobie komfortowy wypoczynek w ogrodzie?

Autorem artykułu jest Magdaq



Chyba każdy właściciel przydomowego ogrodu docenia walory wypoczynku na świeżym powietrzu. Bo tylko roślinność jest w stanie dać nam cień, który przyniesie ukojenie po ciężkim, upalnym dniu.

Żaden klimatyzator czy wiatrak nie zastąpi człowiekowi zalet relaksu w ogrodzie. Któż nie docenia zalet kontemplacji pośród gąszczu traw w zacienionych alejkach ogrodów? Czy jest coś co lepiej koi skołatane nerwy niż szum wody w fontannie czy świergot ptaków? Czy znajdzie się ktoś, kto wzgardzi tymi dobrami, które dostaliśmy od natury? By jednak móc korzystać z pełni tych drób musimy postarać się o to by nasz ogród stał się właśnie taką oazą odpoczynku.
Dobrze zaplanowany ogród pozwoli nam wykorzystać go w taki sposób by był jednocześnie funkcjonalny a zarazem jego estetyka przykuwała uwagę naszą oraz naszych gości i sąsiadów. By zapewnić sobie komfort wypoczynku warto jest rzetelnie przemyśleć zakup mebli ogrodowych. W obecnych czasach dostępne są zarówno pojedyncze meble do ogrodu jak również całe serie mebli ogrodowych. Dokonując wyboru zwróćmy szczególną uwagę na to w jaki sposób są one wykończone, z jakiego materiału są wykonane, w jaki sposób zostały zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi no i oczywiście na fakt czy będziemy mogli na nich wygodnie wypoczywać. W ostatnich latach niezwykłą popularność zyskują meble ogrodowe wykonane z drewna egzotycznego. Są to przede wszystkim takie gatunki jak teak, merbau czy rattan. Kupując meble z drewna egzotycznego możemy liczyć na, że będą one trwalsze od mebli wykonywanych z rodzimych gatunków- oczywiście pod warunkiem, że zostaną one właściwie zabezpieczone.
Meble z pewnością mogą być doskonałym przyczynkiem wygodnego relaksu, jednak same meble ogrodowe nie wystarczą. Warto jest zadbać o zapewnienie sobie w ogrodzie miejsca do relaksu. Jeżeli powierzchnia ogrodu nam na to pozwala, możemy wydzielić miejsce, które w całości przeznaczymy do relaksu. Doskonałym elementem do wydzielenia takiego terenu może być trejaż lub pergola. Obsadzone pnączami zapewnią nam zarówno cień w upalne dni jak również wrażenie odosobnienia. Akcentem, który z pewnością wpłynie pozytywnie na stan naszego układu nerwowego będzie element wodny. Może to być zarówno niewielkie oczko wodne jak również mała kaskada czy fontanna. Oprócz kojącego działania wody elementy, które ją wykorzystują będą wspaniałą dekoracją ogrodu.
Planując zagospodarowanie ogrodu warto zostawić trochę miejsca na oazę spokoju, gdzie będziemy mogli udać się w chwilach odpoczynku.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Techniki oświetlenia ogrodu

Autorem artykułu jest Magdaq



Oświetlenie ogrodów nie jest sztuką łatwą, nie mniej jednak dobrze wykonane potrafi sprawić, że nasz ogród rozbłyśnie zarówno w przenośni jak i dosłownie. Umiejętne operowanie światłem w ogrodzie zapewni nam możliwość bezpiecznego poruszania się po nim nocą jak również odmieni jego oblicze.

Aby nasz ogród zalśnił pełnym blaskiem warto przeczytać kilka wartościowych wskazówek, dzięki którym nauczymy się tricków pozwalających na umiejętne, praktyczne i niezwykle estetyczne oświetlenie ogrodu.
W większości ogrodów stosuje się kilka różnych źródeł światła i kilka różnych technik podświetlania. Jednym z nich jest oświetlenie od dołu. Tą technikę stosuje się przede wszystkim podczas podświetlania roślin i niektórych elementów architektury ogrodowej. Tą metodą możemy doskonale wyeksponować takie elementy jak żywopłoty, krzewy oraz drzewa. Robimy to zwykle używając niewielkich reflektorków o niskiej iluminacji. Co w prostym tłumaczeniu znaczy tyle, ze dają one niewielka ilość światła, wystarczającą do podświetlenia rośliny od dołu. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać niecodzienny efekt, gdyż liście zostaną podświetlone w inny niż zwykle sposób a cienie będą skierowane do góry. Warto pomyśleć o takim oświetleniu, kiedy chcemy wyeksponować niektóre rośliny warte szczególnej uwagi nawet nocą.
Inną często spotykaną techniką jest podświetlanie od góry. Jak sama nazwa wskazuje, w tej metodzie źródło światła ustawione jest powyżej podświetlanego elementu w taki sposób by światło spływało po danym elemencie z góry do dołu. Przy pomocy tej techniki, możemy także spróbować przy pomocy kilku punktów zawieszonych na pewnej wysokości uzyskać tak zwany efekt księżycowy. Kierujemy wówczas punkty świetlne na jeden element np. koronę drzewa. Przy metodach wykorzystujących oświetlenie od góry stosuje się przeważnie reflektory.
Niezwykle ciekawą wizualnie techniką jest oświetlanie nie samego przedmiotu lecz jego tła. Wykorzystuje się w tym celu plafoniery lub kinkiety, które częściowo osłonięte rozpraszają światło po ścianie będącej tłem dla roślinności. Wówczas widzimy zarysy elementów na jasnym tle, co daje ciekawy efekt całej kompozycji. Nie jest to metoda pozwalająca oszczędzać energię, gdyż urządzenia służące do wykonania omawianej ekspozycji zużywają dość pokaźne ilości prądu.
Te kilka wymienionych technik to tylko niewielka część możliwości operowania światłem w ogrodzie. Temat ten jest niezwykle szeroki, gdyż przy pomocy dostępnych obecnie akcesoriów oświetleniowych jesteśmy w stanie wykonać każdą aranżację, która tylko przyjdzie nam do głowy.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Konserwacja mebli ogrodowych

Autorem artykułu jest Tomciotomcio



Meble ogrodowe, które wykonane są z drewna posiadają wiele różnych zalet. Między innymi są ciepłe w dotyku i bardzo estetycznie się starzeją. Meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna są zdecydowanie trwalsze od tych wykonanych z gatunków rodzimych.

Wynika to ze specyficznych warunków w jakich naturalnie rosną, dzięki czemu przystosowały się one do trudnych realiów. Meble z krajowych gatunków drewna możemy dodatkowo impregnować co także znacznie wydłuży ich żywot. Możemy korzystać z impregnatów, olejów, lakierów lub farb do drewna i raz na jakiś czas powtarzać czynności związane z konserwacją. Preparaty nazywane impregnatami chronią drewno przede wszystkim przed nasiąkaniem wodą. Dodatkowo mogą zawierać substancję antygrzybiczne i przeciw mchowe i chroniące przed szkodnikami drewna. Niektóre impregnaty chronią także przed szkodliwym działaniem promieni ultra fioletowych. Dzięki temu drewno dłużej zachowuje swoją świeżość, nie płowieje oraz nie szarzeje. Na rynku spotkać możemy meble ogrodowe przeznaczone do impregnacji jak i już zaimpregnowane. Najkorzystniej jest dokonać zakupu mebli impregnowanych metodą ciśnieniową, gdyż są one wtedy nasycone preparatem w całym przekroju, a nie osiągniemy tego impregnując jakąkolwiek inną metodą. Zarówno meble zaimpregnowane pod ciśnieniem, jak i te impregnowane powierzchniowo warto co roku ponownie zakonserwować wybranym impregnatem. Innym sposobem zabezpieczenia drewna są oleje. Jeżeli drewno jest odpowiednio zaolejowane to woda nie będzie w nie wsiąkać, lecz spływać po jego powierzchni. Także one mogą p[osiadać właściwości grzybobójcze. Oleje do drewna zwiększają intensywność naturalnego koloru drewna, oraz podkreślają rysunek słojów. Zabieg powinno się powtarzać co roku, aby zwiększyć jego skuteczność. Wcześniej zaimpregnowane meble możemy dodatkowo zabezpieczyć lakierem do drewna. Jego powłoka zapewni dużo większa ochronę przed przed deszczem i słońcem, spowodują również, że ich powierzchnia będzie gładsza - błyszcząca lub matowa, w zależności od rodzaju wybranego lakieru. W sprzedaży dostępne także lakiery bezbarwne, jak również barwiące, nazywane popularnie lakierobejcami.

Tomasz Galicki


--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Ogród w dobrym świetle

Autorem artykułu jest Kontakt-Simon



Nocne biesiadowanie w ogrodzie przy włączonej latarce lub zapalonej świeczce odchodzi w zapomnienie. O ile świeczki przydadzą się jeszcze podczas romantycznej kolacji, o tyle latarki bezapelacyjnie zostały zastąpione specjalnym ogrodowym oświetleniem.

Ogród w dobrym świetle

Nocne biesiadowanie w ogrodzie przy włączonej latarce lub zapalonej świeczce odchodzi w zapomnienie. O ile świeczki przydadzą się jeszcze podczas romantycznej kolacji, o tyle latarki bezapelacyjnie zostały zastąpione specjalnym ogrodowym oświetleniem. Dostępne w różnych kształtach i kolorach lampy dodają ogrodowi uroku, a ponadto zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom domów jednorodzinnych i odstraszają złodziei.

Funkcjonalność i styl


-
Dobierając oświetlenie do ogrodu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim funkcję, jaką ma ono pełnić. Inne rozwiązania stosuje się dla podkreślenia dekoracyjności nasadzeń, inne zaś do oświetlenia furtki frontowej w celu zapewnienia bezpiecznego wejście na działkę po zmroku - radzi Marcela Pietraszczyk, specjalista ds. aranżacji oświetlenia ogrodów i wnętrz domswiatla.pl. - Poza funkcjonalnością niebagatelne znaczenie ma styl ogrodu. Oświetlenie powinno współgrać z roślinnością i elementami małej architektury. Warto także pamiętać o zastosowaniu energooszczędnych źródeł światła - dodaje.

W którym miejscu?

Układ punktów świetlnych powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania ogrodu, jeszcze przed posadzeniem roślin. - Najczęściej lampy umieszcza się wzdłuż ciągów komunikacyjnych, na przykład w miejscach wieczornego odpoczynku. Stosuje się je także jako dekorację w interesujących zakątkach działki, podkreślając tym samym ciekawe kompozycje roślinne, rzeźby lub wodne akcenty - mówi Marcela Pietraszczyk. - W strefie frontowej, czyli w tzw. przedogródku, przy wjeździe do garażu, furtce i drzwiach wejściowych możemy zastosować oświetlenie z czujnikiem zmierzchowym lub detektorem ruchu, które nie tylko zapewnią komfort, lecz także zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców.

Rozwiązania prowizoryczne lub pewne

Jeśli ogród nie jest jeszcze ukończony, możemy skorzystać z wodoszczelnych przedłużaczy, które doprowadzą prąd w odpowiednie miejsce. - Docelowo z pewnością lepszym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie wodoszczelnych puszek podłogowych, odpornych zarówno na wodę, uszkodzenia mechaniczne, jak i kurz - wyjaśnia Mirisław Dobrowolski z firmy Kontakt-Simon. - Większość puszek możemy zamontować w tradycyjnych wylewkach podłogowych (np. wykonanych w trawie) lub w podłogach opartych na lekkich konstrukcjach metalowych czy drewnianych (tarasy, baseny itp.) - dodaje. W przeciwieństwie do prowizorycznych przedłużaczy puszki są całkowicie bezpieczne. Niektóre modele mają specjalne zamknięcie, które ogranicza dostęp do nich nie tylko dzieciom, ale i wandalom. Możemy też kupić puszki wyposażone w dodatkowe gniazda teleinformatyczne lub telefoniczne, które umożliwią na przykład podłączenie komputera do szybkiej sieci.

Do wyboru, do koloru

W sklepach dostępne są różnego rodzaju ogrodowe źródła światła, które w odróżnieniu od zwykłych lamp cechują się dopasowanym do otoczenia wzornictwem oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne (wilgoć, kurz, wiatr). Poza stojącymi, wiszącymi i naściennymi lampami tradycyjnymi możemy zaopatrzyć się także w oświetlenie solarne (akumulatory ładowane są w dzień za pomocą ogniw fotowoltaicznych), lampy LED o bardzo długiej żywotności, lampy do oczek wodnych umieszczane na brzegu lub na dnie zbiornika, oprawy najazdowe (umieszczane na drodze lampy płaskie zdolne wytrzymać ciężar samochodu), świetlne słupki ogrodowe do oznaczania ścieżek, reflektory nagruntowe (oświetlające wybrany obiekt, zainstalowane na stałe lub mocowane za pomocą szpikulca) oraz chroniące przed komarami lampy owadobójcze. Ceny wymienionych produktów mieszczą się w granicach od 20 do 500 złotych.

Liczy się efekt

Odpowiednio dobrane lampy mogą wywołać, w zależności od ich umiejscowienia, różne efekty iluminacji. - Oświetlenie reflektorami od dołu daje efekt dramatyzmu. Oświetlenie z przodu pozwala uzyskać cień na sąsiednich roślinach lub obiektach. Z kolei podświetlenie obiektu z tyłu tworzy wokół niego aureolę, uwidaczniając jego ciemny zarys. Jeśli zaś oświetlimy element obustronnie, rozjaśnimy go, eliminując ostre cienie. W przypadku przedmiotów o ażurowej konstrukcji ukazana zostanie dodatkowo przestrzenna struktura i mnogość detali - mówi Marcela Pietraszczyk. Ściany możemy w celu podkreślenia ich koloru i zaznaczenia powierzchni "obmyć" równomiernym światłem, co stworzy intymną atmosferę. Alternatywnym rozwiązaniem jest tzw. grazing, który polega na rzucaniu światła na ścianę pod ostrym kątem, dzięki czemu uwypuklona zostanie jej faktura. Jeśli w naszym ogrodzie mamy zbiornik wodny, możemy zastosować oświetlenie lustrzane. Polega ono na rozświetleniu obiektu znajdującego się po przeciwnej stronie tafli, aby pojawiło się w niej jego odbicie. Magiczny efekt pozwala też uzyskać umieszczenie źródeł światła na konarach drzew, co nazywane jest przez fachowców oświetleniem księżycowym.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Ponadczasowy wybór

Autorem artykułu jest Nota bene



Urządzasz właśnie swój ogród i zastanawiasz się na jaki kolor kostki brukowej się zdecydować? Najlepiej wybrać taki, który nie będzie jedynie jednorocznym krzykiem mody ogrodowej.

Decyzja o rodzaju i wyglądzie nawierzchni wokół naszej posesji jest wyborem zasadniczym. Dobrze, jeśli podjazd i ścieżki ogrodowe wpisują się w już istniejącą konwencję. Najczęściej barwa i wzór kostki brukowej wokół posesji koresponduje z kolorem dachówki, ale także elewacji czy stolarki okiennej budynku. Dzięki nim dom zyskuje konkretny, wyróżniający go charakter.
Nawierzchnia jest trwałym elementem układanym raz na długi czas. Aby mogła się podobać zarówno mieszkańcom, jak i gościom, niezależnie od zmieniających się mód i trendów estetycznych, do jej ułożenia najlepiej zastosować stosunkowo niewielką liczbę barw.
- Koncepcje ułożenia nawierzchni wokół domów i rezydencji coraz bardziej się uspokajają - mówi architekt Łukasz Ostrowiecki, projektant z firmy Libet. - Kolor ułożonej nawierzchni zazwyczaj pozostaje elementem niezmiennym. Im będzie spokojniejszy i uniwersalny, tym bardziej okaże się ponadczasowy. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając odpowiedni materiał nawierzchniowy.
Dla podkreślenia i zachowania możliwości prezentowania własnego indywidualizmu w aranżacji przestrzeni wystarczy, że przy ciągach komunikacyjnych pojawiają się np. żwirki lub otoczaki w różnych kształtach i kolorach. Pozwolą one na wprowadzanie ciekawych zmian w naszym ogrodzie co kilka lat, a nawet częściej. Wszystko zależy jedynie od naszej fantazji.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Na okrągło w ogrodzie

Autorem artykułu jest Nota bene



Kto powiedział, że wszystkie ścieżki muszą prowadzić bezpośrednio do celu? W naszym własnym ogrodzie z pewnością ta zasada nie musi być obowiązująca. Kręte ogrodowe alejki doprowadzą nas zawsze tam gdzie trzeba, ale bardziej atrakcyjnym szlakiem.

Jeśli mamy dosyć współczesnej kanciastej architektury, pozbądźmy się ostrych elementów
z naszej prywatnej strefy dobrego samopoczucia i postawmy w ogrodzie na zaokrąglone kształty i harmonijne łuki.




Pozytywnie zakręcone ścieżki

Kręte ścieżki ogrodowe wytyczają szlaki, którymi będą poruszać się domownicy przez wiele lat. Drobne kostki brukowe w kształcie trapezu, pozwalają formować fantazyjne łuki, zakręty i okręgi. Stanowią oryginalną ozdobę ogrodu. Podkreślając zalety architektoniczne domu i tworząc klimatyczne zakamarki. Kształtne dróżki, dobrane kolorystycznie do elewacji budynku, dachówki lub innego dominującego elementu w otoczeniu, będą zdobić uśpiony ogród nawet zimą.



Romantyczne alejki, zgodnie ze swoją pokrętną naturą, okrężną drogą poprowadzą nas do miejsc, w których dzieją się rzeczy zawsze warte uwagi. Pierwszy przystanek to wpisane
w granitowy okrąg drzewo, które pragnie przyciągnąć naszą uwagę świeżo wypuszczonymi listkami. Kolejny zakręt, szybki rzut okiem na nienaganny żywopłot i już prawie jesteśmy na miejscu. Ścieżka kończy się okrągłym wybrukowanym patio, gdzie przy stole czeka już na nas rodzina.




Przyjemne krągłości

Wybrukowany plac w kształcie koła z powodzeniem może zastąpić przydomowy taras, tworząc swego rodzaju niezależne centrum ogrodu. Na powierzchni, pokrytej tą samą co alejki kostką, znajdzie się miejsce na duży stół i krzesła, a także na przenośny grill. W naturalny sposób, utwardzony fragment ogrodu staje się rozrywkowym ośrodkiem posesji letnim salonem.



Wykorzystane przy aranżacji różne odcienie kostki brukowej tworzą niepowtarzalny wzór podkreślający zarówno detale architektoniczne budynku, jak i uwypuklającą urodę
i przemyślany układ otaczającej patio roślinności. Dominujący jasnoszary i uzupełniający go ciemniejszy odcień bruku nawiązują do kolorystyki elewacji domu oraz komponują się z korą brzozy rosnącej parę metrów dalej. W ten sposób stworzony został balans między naturą
a dziełem człowieka.




Ciekawym pomysłem aranżacyjnym dla odważniejszych jest połączenie dwóch różnych faktur i wielkości materiału, np. mniejszej odwzorowującej granit kostki Piccola z dużymi jasnymi płytami o fakturze inspirowanej wapienną skałą (Venetia).



Piękny i zadbany ogród jest niczym odbicie lepszego ja właściciela, którego gust, upodobania i marzenia znajdują ujście w ogrodowej przestrzeni. Tutaj chcemy spędzać nasz wolny czas i dzielić się jego urodą z naszymi przyjaciółmi i rodziną. Na okrągło.

.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Jak powinna wyglądać idealna instalacja nawadniająca ogrodu

Autorem artykułu jest Wpprec



Piękny ogród to dla wielu ludzi najważniejsza rzecz w życiu. Pielęgnacja roślin to coś czemu potrafią się oddawać bez opamiętania i odnajdują się w tym całkowicie. Często interesują się oni również montażem fontann w swoich ogrodach, żeby zrobić z nich jeszcze bardziej wyjątkowe miejsca.

Pielęgnacja ogrodu związana jest w dużej mierze z nawadnianiem właśnie stąd pomysł na fontanny w ogrodach. Instalacja wodna rozprowadzana w wielu miejscach tego rodzaju w celu nawadniania roślin w czasie suszy pozwala na bardzo łatwe zamontowanie pomnika, w którym spływa stale woda. Takie miejsce stanowi często centralny punkt ogrodu, z którego woda jest rozprowadzana po całej powierzchni. Jaka jeszcze może być rola fontanny poza tym, że pięknie się komponuje w otoczeniu zieleni ogrodu?



Najbardziej przemyślanym sposobem na nawadnianie roślin jest wykonanie następującej instalacji. Z domu (lub bezpośrednio z wodociągów czy studni) woda idzie jedną rurką, aż do centrum ogrodu, w którym znajduje się fontanna. Cała woda trafia do obiegu fontanny, a zanim zostanie wypuszczona przez dysze na zewnątrz następuje proces taki jak odżelazianie wody poprzez filtry umieszczone przy wylocie dzięki temu rośliny dostają czystą wodę bez szkodliwych związków żelaza. Następnie woda jest wypuszczana na zewnątrz i różnymi kaskadami (w zależności od tego jak jest zamontowana fontanna) i opada do rynienki odpowiednio dotleniona. Z rynienki kierowana jest rurkami stworzonymi na wzór sieci pajęczej do każdego zakątka ogrodu.



Dzięki dotlenieniu i odżelazieniu wody ma ona znacznie poprawione właściwości, które pozwalają roślinom żyć dłużej i lepiej.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Zagospodarowanie deszczówki

Autorem artykułu jest Mmagd



Woda gromadząca się na terenie naszej działki po każdym większym deszczu może być nie lada problemem długo utrzymujące się kałuże, błoto i podtapianie niejednemu właścicielowi domu jednorodzinnego spędzają sen z powiek. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności warto pomyśleć o skutecznych sposobach zagospodarowania wód opadowych.

Duże znaczenie może mieć w takiej sytuacji sam projekt naszego ogrodu. Woda spływa do gruntu z wszystkich zabudowanych i utwardzonych powierzchni znajdujących się na terenie naszej działki. Im więcej takich terenów, tym więcej wody spłynie na niezabudowany grunt. Nadmiar deszczówki może dać się nam we znaki - gromadząca się na naszej działce woda nie tylko uprzykrza nam codzienne korzystanie z namakających terenów, ale także może negatywnie wpływać na stan budynku.

Jak zadbać o skuteczne zagospodarowanie wód opadowych? Deszczówka z powierzchni utwardzonych powinna być zbierana do rynien, a następnie szczelnymi rurami odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, alternatywnie rozprowadzana po terenie działki. Jeśli uzyskamy stosowne pozwolenie, możemy odprowadzać wodę deszczową także do kanalizacji sanitarnej. Decydując się na taką możliwość musimy liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Wodę opadową możemy skierować też do istniejącego rowu melioracyjnego, rzeki lub innego znajdującego się w pobliżu cieku wodnego.

Jeśli działka znajduje się na terenie nieskanalizowanym, problem zagospodarowania wód opadowych musimy rozwiązać we własnym zakresie. Jeśli na naszej działce dominują grunty przepu[.]ne, nie powinniśmy mieć większych problemów z odprowadzaniem wody do gruntu. Jest to działanie proekologiczne, ponieważ pozwala na zachowanie naturalnego obiegu wody. W przypadku gruntów nieprzepu[.]nych wchłanianie wody jest utrudnione lub zupełnie niemożliwe. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zbudowanie studni chłonnej. Studnie chłonne są kopane od powierzchni gruntów do warstwy przepu[.]nej gleby. Warto pamiętać o tym, aby studni chłonnej nie umie[.] w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, ponieważ w razie nieszczelności jej ścianek wypływ wody może grozić podmywaniem fundamentów.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Własne pomidory

Autorem artykułu jest Tomciotomcio



W okresie letnim mamy niepowtarzalną szanse delektowania się smakiem okresowo występujących warzyw i owoców. Pomidory, ogórki, jabłka i brzoskwinie dominują na straganach i sklepach. Wiadomo jednak, że te pochodzące z uprawy masowej niejednokrotnie, daleko odbiegają od tych uprawianych na własnym skrawku ziemi, na własny użytek.

Pomidory występujące w marketach bardzo często są rozwodnione, nie pachną i smakiem nie dorównują warzywom z naturalnej uprawy. Artykuł ten pragnę poświęcić właśnie pomidorom, ich odmianom a także sposobom ich uprawy, aby także i Państwo mogli delektować się ich wspaniałym i niepowtarzalnym smakiem.

Jeżeli posiadamy skrawek ziemi na, którym moglibyśmy rozpocząć naszą pomidorową przygodę to już tylko kilka kroków dzieli nas od założenia własnej hodowli. Pomidory powinno wysiewać się początkowo w inspektach, a następnie pod koniec maja sadzonki zasadzić do gruntu. Możemy także odwiedzić sklep ogrodniczy, gdzie dostaniemy sadzonki, gotowe do sadzenia. Podczas zakupu sadzonek powinniśmy zdecydować się na konkretny gatunek pomidora.

Do najpopularniejszych odmian pomidorów uprawianych w naszych warunkach należą: pomidor malinowy Retro, pomidor gruntowy Bawole serce, pomidor gruntowy Krakus, oraz pomidor drobnoowocowy Koralik.

Przed przystąpieniem do wysadzania pomidorów powinniśmy dokładnie oraz głęboko przekopać ziemie jednocześnie nawożąc ją naturalnym kompostem lub obornikiem. Konieczne będzie regularne podlewanie z dodatkiem nawożącym, w szczególności w okresie, w którym zaczną pojawiać się zalążki owoców. Nie należy jednak przesadzać. Jeżeli będziemy pomidory zbyt często podlewać lub nawozić będzie to miało niekorzystny wpływ na smak owoców. Niedozwolone podczas podlewania jest moczenie liści. Roślinę należy podlewać jak najbliżej korzenia. Polewanie liści rośliny grozi popaleniem liści a w konsekwencji do zniszczenia jej.

Krzaki pomidorów uprawia się z rozsady. Najkorzystniej jest posadzić je w kiełkowniku, po czterech tygodniach przesadzając do donicy lub skrzynki. Pierwszych owoców możemy spodziewać się od połowy lipca aż do przyjścia pierwszych przymrozków.

Niewielka powierzchnia uprawy wcale nie musi oznaczać faktu, ze nasze plony będą także niewielkie, gdyż niektóre odmiany pomidorów mogą rosnąć wysoko, nie zajmując dużej przestrzeni na szerokość. Rośliny takich gatunków sadzimy przy palikach na jeden pęd (regularnie usuwając wyrastające pędy boczne, aby skoncentrować energię rośliny na rozwoju owoców) w rozstawie 40 do 50 cm.

Jeżeli dysponujemy tylko tarasem lub ogrodem to również nic nie stoi na przeszkodzie w uprawie pomidorów. W takich warunkach doskonałym rozwiązaniem będą rośliny gatunku drobnoowocowego, np. wspomniany powyżej pomidor drobnoowocowy Koralik.

Trochę trudu włożonego w uprawę tych warzyw z pewnością zaowocuje doskonałymi plonami i możliwością docenienia ich przewagi nad tymi uprawianymi na masową skalę.

Tomasz Galicki


--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

środa, 25 stycznia 2012

Magnolia, ozdoba naszego ogrodu.

Autorem artykułu jest Wanda Frasiak



Magnolie są jednymi z pierwszych kwiatów zakwitającymi wczesną wiosną. Mają piękne, delikatne kwiaty. Kwiaty magnolii często pojawiają się pierwsze od liści.

Magnolie to krzewy lub niewysokie drzewa. Gatunkiem najwcześniej zakwitającym jest magnolia gwieździsta. Jej nazwa pochodzi od szeroko otwartych kwiatów o kształcie gwiazdy, złożonych z kilkunastu wąskich płatków. Odznacza się dużą wytrzymałością na mróz. Jest szczególnie polecana do uprawy w ogrodzie.

Magnolie należy uprawiać na żyznej niezbyt ciężkiej, dostatecznie wilgotnej i łatwo nagrzewającej się glebie o dużej zawartości próchnicy. Bardzo dobrym podłożem do uprawy tych roślin jest gleba piaszczysto – gliniasta o lekko kwaśnym odczynie. Glebę zasadową należy zakwasić dodając torfu, zaś zbyt ubogą powinno się wzbogacić dodatkiem obornika lub kompostu.

Magnolie wymagają ciepłego, zacisznego i słonecznego stanowiska. Najlepiej sadzić je wiosną (odmiany karłowe sadzi się jesienią, wrzesień, październik). Jeśli jednak zostały posadzone w pojemnikach możemy wysadzać je przez cały sezon – od marca do listopada. W wykopanym dołku umieszczamy roślinkę z bryłą korzeniową i obsypujemy ją ziemią nie dociskając zbyt silnie wrażliwych na uszkodzenie korzeni.

Magnolie mają płytki system korzeniowy, dlatego nie należy przekopywać ziemi wokół roślin. Spulchnianie ziemi można zastąpić ściółkowaniem podłoża korą, co jednocześnie zapobiega jego przesychaniu. Magnolie należy obficie podlewać, gdyż są wrażliwe na brak wody. Co dwa tygodnie nawozimy je sypkim wieloskładnikowym nawozem lub stosując nawozy o spowolnionym działaniu. Nawożenie kończymy w połowie lipca, aby rośliny mogły odpowiednio wcześnie rozpocząć stan spoczynku, co uchroni je przed przemarznięciem zimą. Magnolie są wrażliwe na mróz zwłaszcza w młodym wieku, należy więc starannie zabezpieczyć je na zimę.

Magnolie mogą być atakowane przez przędzioraki, których żerowanie powoduje blednięcie i żółknięcie liści, a nawet ich odpadanie. Zwalczamy je opryskiwaniem roślin środkiem przędziorkobójczym.

Magnolie można rozmnażać przez wysiew, zaś zakwitną dopiero po 10 latach. Można je również rozmnażać przez sadzonki pędowe, odkłady lub szczepienia.

---

http://www.pasjeogrodów.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 20 stycznia 2012

Urządzenia do likwidacji barier architektonicznych

Dzięki urządzeniom stworzonym przez pełnych oddania inżynierów osoby niepełnosprawne posiadają możliwość samodzielnego poruszania w miejscach wcześniej dla nich niedostępnych jak schody i inne elementy, które są budowane w pionie.

Urządzenia te są stale udoskonalane, by móc jeszcze bardziej sprostać Klientom i dawać coraz bardziej nieograniczone możliwości samodzielnego funkcjonowania, w każdym otoczeniu.
W naszej ofercie znajdują się wszystkie urządzenia, które pozwalają na osiągniecie komfortu i przełamania wszystkich barier architektonicznych.

Krzesełka schodowe- prostoliniowe i krzywoliniowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub w podeszłym wieku, dla których schody są dużym utrudnieniem i sprawiają dużą trudność. Możliwość montażu takich krzesełek schodowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku- w zależności od modelu- pozwala w każdym miejscu dać takich osobom komfort i swobodę.
Platformy schodowe to natomiast doskonale rozwiązanie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich chcących samodzielnie poruszać się po schodach. Platformy te również są dostępne w dwóch rodzajach umożliwiających montaż na zewnątrz i wewnątrz budynków. Platformy posiadają szereg zabezpieczeń między innymi barierki, najazd boczny, czy systemy kontrolujące i sterujące pracą platformy.
W naszej ofercie znajdują się również podnośniki pionowe, rampy podjazdowe czy też mobilne platformy. Wszystko to daje możliwość zapewnienia pełnego komfortu dla osób niepełnosprawnych i eliminuje bariery architektoniczne, które są bardzo demotywującym elementem dla takich osób.
Urządzenie, które oferujemy pochodzą jedynie od najlepszych i najbardziej cenionych na światowym rynku producentów, co daje pewność doskonałego wyboru, który będzie pracował dla nas przez długie lata.
Dzięki innowacyjności wszystkich urządzeń, czy to krzesełka schodowe, czy platformy ich praca przebiega bardzo cicho. Jest to również bardzo ważny element, który pozwala dać większą swobodę i poczucie intymności osobom z wind korzystającym.

Nowoczesne wzornictwo, idealne wykończenie i estetyczne kolory pozwalają na wkomponowanie urządzeń do pomieszczeń w naszym domu.

Już dziś możesz w szybki i prosty sposób zamówić jedno z oferowanych urządzeń i zapewnić sobie lub swoim bliskim komfort samodzielnego poruszania się.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Bezpieczeństwo, o jakim marzysz

Autorem artykułu jest Adstone



Chciałbyś zarządzać różnymi funkcjami swojego domu za pośrednictwem Internetu lub przez swój telefon komórkowy, będąc w trasie, w biurze, na zakupach czy na plaży? Pomoże ci w tym najnowszy system Alarm Control. To rozwiązanie, dzięki któremu już nigdy nie pomyślisz o tradycyjnym systemie alarmowym.

System alarmowy staje się nieodłącznym elementem każdego domu. Założenie dobrego alarmu, który nie tylko przestraszy włamywaczy, obudzi czujność właścicieli domu i sąsiadów, ale również wezwie w razie potrzeby wykwalifikowany patrol ochrony, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie naszego domu. System alarmowy może spełniać jednak znacznie więcej. Przy jego pomocy w łatwy sposób możemy również zarządzać różnymi funkcjami naszego domu. Z dowolnego komputera z dostępem do Internetu lub telefonu komórkowego, będąc w pracy lub na urlopie, rozbroimy alarm, np. żeby wpuścić gosposię lub osobę z rodziny, zdalnie włączymy światło, aby zasymulować obecność domowników, obejrzymy zdjęcia wykonane automatycznie po wykryciu niepowołanego ruchu, czy np. prześledzimy obraz z kamery na terenie naszej posesji. Możliwości jest tak wiele, jak wiele funkcji wykorzystujemy w naszych domach. A do tego możemy z nich korzystać zawsze i wszędzie.

Ochrona domu
System Alarm Control ma bardzo dużo zastosowań. Możemy wykorzystać go do ochrony naszego domu, ale również by zapewnić bezpieczeństwo naszym bliskim: dziecku, które pozostawiamy pod opieką opiekunki czy naszych rodziców, którzy ze względu na swój wiek i stan zdrowia wymagają stałej kontroli. Poprzez platformę www.Juwentus24online.pl lub telefon komórkowy możemy m.in. zdalnie załączać i wyłączać alarm, czasowo zablokować dowolny czujnik (np. czujnik ruchu w pokoju, w którym zamykamy psa lub kota na czas wyjścia do pracy), zmienić kod dostępu nowej opiekunki, dodać lub usunąć nowych użytkowników (np. przyznać uprawnienia dostępu do domu gościom na czas ich tygodniowej wizyty). Dodatkowo poprzez platformę mamy również wgląd do swoich dokumentów (zgłoszenia serwisowe, archiwum sygnałów, faktury).
Z Alarm Control zabezpieczysz wnętrza pomieszczeń precyzyjnymi czujnikami wykrywającymi ruch. Wybrane detektory mogą mieć dodatkowo wbudowaną kamerę, która w momencie wykrycia intruza zrobi zdjęcie i prześle obraz na Twój telefon komórkowy. Dzięki unikalnemu nadajnikowi z dwukierunkową transmisją danych, umożliwiającą bardzo precyzyjne przekazywanie informacji z poszczególnych czujników, dowiesz się dokładnie, w którym pomieszczeniu włączył się alarm.

Bezpieczeństwo najbliższych
Kolejną przydatną funkcją systemu Alarm Control jest komunikacja z dziećmi. Po powrocie ze szkoły może ono samo wyłączyć alarm jednym przyciśnięciem poręcznego pilota, a wtedy przez interkom panelu systemu usłyszy wiadomość głosową, którą mu pozostawili rodzice (np. Obiad masz w lodówce). Dodatkowo w każdej chwili można ze swojego telefonu nawiązać połączenie głosowe z domem i porozmawiać z dzieckiem przez bardzo czułe głośniki.
Warto również pomyśleć o skorzystaniu z opcji systemu Alarm Control, gdy opiekujemy się rodzicami lub dziadkami, którzy pozostają bez opieki w czasie naszej pracy. Aby uniknąć dzwonienia kilka razy dziennie, po to by upewnić się, czy wszystko w porządku, wystarczy przekazać naszym najbliższym praktyczną w użytku zawieszkę na szyję z przyciskiem pomocy, dzięki któremu starsza osoba będzie mogła szybko wezwać pomoc, gdy tylko słabo się poczuje. Dodatkowo możemy zaprogramować czujniki ruchu w taki sposób, aby automatycznie generowały alarm, jeśli przez określony czas nie wykryją w mieszkaniu żadnej aktywności. W takim wypadku po otrzymaniu alarmu operator centrum monitorowania przez wbudowane głośniki nawiąże połączenie głosowe z mieszkaniem i oceni sytuację. W razie potrzeby natychmiast zostaniesz powiadomiony o sytuacji i zadecydujesz o kolejnych krokach.

Elastyczność
Ogromną zaletą systemu jest również jego szybka instalacja i możliwość wprowadzania zmian. Poszczególne urządzenia Alarm Control, a nawet cały domowy system, można swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. To jednak nie wszystko. System można rozbudowywać, dodając kolejne urządzenia w dowolnym czasie. Kontrolę nad naszym domem możemy zwiększać w miarę potrzeb.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Dlaczego giną pszczoły?

Autorem artykułu jest robert potoczny



Bez przesady można powiedzieć, że od pszczół zależy życie na ziemi. To one zapylają znaczną część roślin, które spożywamy. A w naszej szerokości geograficznej rośliny owadopylne stanowią około 78% gatunków.

Pszczoły są odpowiedzialne także za istnienie bioróżnorodności w przyrodzie. Poprzez zapylanie, przedłużają ciągłość gatunków roślin. Ważna jest też plonotwórcza rola pszczół, gdyż zapylanie kwiatów jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtańszym czynnikiem plonotwórczym. Proces ten przebiega bez naszej ingerencji, a czasem i wiedzy. Pszczoły są niezbędne nie tylko do wydawania owoców przez odmiany obcypylne, ale także do dobrego owocowania odmian samopylnych, które przy ich udziale dają 3-krotne wyższe plony.

Jakie są fakty? W ostatnich latach w kraju i na świecie zrobiło się bardzo głośno na temat masowego ginięcia pszczół. Czy rzeczywiście jest tak źle? Obliczono, że tylko w ciągu sekundy w Polsce ginie 105 pszczół i prawda ta dotyczy wyłącznie jednego gatunku- pszczoły miodnej żyjącej w ulach. Nie uwzględniono tutaj pszczół żyjących samotnie i trzmieli, a w Polsce występuje ich ponad 450 gatunków. Można by stwierdzić zatem, że faktycznie pszczół ginie znacznie więcej niż wspomniane105 osobników. Jednak oszacowanie dokładnej liczby jest niemożliwe, także dlatego, że trudno określić jak liczne są populacje pszczół dziko żyjących.

Pszczoły dziko żyjące. Najnowsze badania wskazują, że pszczoły dziko żyjące nie mają się wcale tak źle. Co prawda w wyniku intensyfikacji rolnictwa i stosowania wielu pestycydów ginie dużo osobników, wśród których znajduje się wiele gatunków prawnie chronionych (np. trzmiele). Także bezmyślne wypalanie traw powoduje niszczenie znajdujących się na tym terenie owadów zapylających i to na 2-3 lata. Z drugiej jednak strony powstawanie w miastach coraz większych skupisk terenów zielonych, parków i skwerów sprzyja liczniejszemu występowaniu dzikich zapylaczy. Także świadome zakładanie i pielęgnowanie ogrodu przyjaznego pszczołom zwiększa ich liczebność i różnorodność.

Pszczoła miodna. W Polsce, jak i w całej Europie, występuje tylko jeden jej gatunek, zróżnicowany na wiele podgatunków, ras, czy linii hodowlanych. Wszystkie żyją w ulach i są użytkowane przez pszczelarzy. I choć nieliczne można spotkać w dziuplach drzew, to obecnie pszczoły miodne nie mogą żyć bez pomocy pszczelarzy. Ze względu na trudność ze znalezieniem i zebraniem dostatecznej ilości pokarmu w postaci miodu na zimę, jak i nade wszystko ze względu na inwazję pasożyta Varroa destructor. W wyniku nadmiernego namnożenia się roztoczy warrozy w gnieździe rodziny pszczelej, nieleczona rodzina ginie po 3-4 latach. Porażające są informacje o masowym ginięciu pszczół w Polsce, bowiem kiedy szacujemy, że ginie 20% rodzin pszczelich rocznie, to z rachunku wynika, że na 5 lat nie będzie już pasiek w kraju. Na szcęście tak nie jest, gdyż co roku pszczelarze starają się odnowić straconą liczbę rodzin pszczelich. Dlatego oficjalne szacunki mówią nawet o wzrastającej liczbie rodzin pszczelich, choć nie jest ona prawdziwa. Opiera się bowiem na rejestracjach powiatowych lekarzy weterynarii, które od kilku lat nie są weryfikowane- nowi pszczelarze rejestrują pasieki, ale nikt nie wyrestrowuje tych, które przestały istnieć. Coroczne odnawianie liczby straconych rodzin pszczelich nie odbywa się bez kosztów ze strony pszczelarzy. Bowiem rodziny pszczele, z których tworzy się nowe, nie produkują zbyt wiele miodu i w ograniczony sposób uczestniczą w zapylaniu roślin. Zniechęca to pszczelarzy do utrzymywania pasiek, gdyż zajęcie to staje się nie opłacalne. Co jest więc na rzeczy kiedy mówimy o masowym ginięciu pszczół?

Przyczyny występowania masowego ginięcia rodzin pszczelich nadal są nieznane. Wysunięto dotychczas kilka hipotez, które jednak nie znalazły pełnego potwierdzenia w obserwacjach terenowych i badaniach eksperymentalnych. Dotyczą one m.in.: inwazji pasożytów i znanych chorób; braków składników odżywczych w pokarmie; braku różnorodności genetycznej pszczół.

---

nico26-krzewy.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl