czwartek, 26 stycznia 2012

Zagospodarowanie deszczówki

Autorem artykułu jest Mmagd



Woda gromadząca się na terenie naszej działki po każdym większym deszczu może być nie lada problemem długo utrzymujące się kałuże, błoto i podtapianie niejednemu właścicielowi domu jednorodzinnego spędzają sen z powiek. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności warto pomyśleć o skutecznych sposobach zagospodarowania wód opadowych.

Duże znaczenie może mieć w takiej sytuacji sam projekt naszego ogrodu. Woda spływa do gruntu z wszystkich zabudowanych i utwardzonych powierzchni znajdujących się na terenie naszej działki. Im więcej takich terenów, tym więcej wody spłynie na niezabudowany grunt. Nadmiar deszczówki może dać się nam we znaki - gromadząca się na naszej działce woda nie tylko uprzykrza nam codzienne korzystanie z namakających terenów, ale także może negatywnie wpływać na stan budynku.

Jak zadbać o skuteczne zagospodarowanie wód opadowych? Deszczówka z powierzchni utwardzonych powinna być zbierana do rynien, a następnie szczelnymi rurami odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, alternatywnie rozprowadzana po terenie działki. Jeśli uzyskamy stosowne pozwolenie, możemy odprowadzać wodę deszczową także do kanalizacji sanitarnej. Decydując się na taką możliwość musimy liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Wodę opadową możemy skierować też do istniejącego rowu melioracyjnego, rzeki lub innego znajdującego się w pobliżu cieku wodnego.

Jeśli działka znajduje się na terenie nieskanalizowanym, problem zagospodarowania wód opadowych musimy rozwiązać we własnym zakresie. Jeśli na naszej działce dominują grunty przepu[.]ne, nie powinniśmy mieć większych problemów z odprowadzaniem wody do gruntu. Jest to działanie proekologiczne, ponieważ pozwala na zachowanie naturalnego obiegu wody. W przypadku gruntów nieprzepu[.]nych wchłanianie wody jest utrudnione lub zupełnie niemożliwe. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zbudowanie studni chłonnej. Studnie chłonne są kopane od powierzchni gruntów do warstwy przepu[.]nej gleby. Warto pamiętać o tym, aby studni chłonnej nie umie[.] w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, ponieważ w razie nieszczelności jej ścianek wypływ wody może grozić podmywaniem fundamentów.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz