Nie ulega wątpliwości, że dywan łatwo zabrudzić, bo przecież przechodzimy po nim kilkanaście razy dziennie. Jednak samo odkurzanie nie zapewni świeżości i czystości dywanu na dłuższą metę, zwłaszcza jeśli jest wykonany z nietypowego materiału.
Zabrudzenia i plamy z tradycyjnych dywanów z łatwością usunąć przy pomocy specjalnych środków piorących, które wnikając między włókna wykładziny rozpuszczają brud i usuwają zanieczyszczenia. Codzienny kurz, sierść kota, czy resztki pokarmów jest w stanie pochłonąć regularnie stosowany odkurzacz z dużą mocą ssącą. Natomiast firmy piorące przy użyciu profesjonalnego sprzętu oraz mocnych odplamiaczy potrafią pozbyć się nawet najtrudniejszych zabrudzeń, a dodatkowo zneutralizują zapachy i usuną roztocza, tak dokuczliwe dla alergików.
Pranie dywanów tradycyjnych, mimo, że jest czynnością pracochłonną i wymagającą wysiłku to jednak najskuteczniej usuwa większość zabrudzeń. Nie każdy dywan można prać, na niektóre nie można aplikować wybielaczy, a jeszcze innych nie wolno przemoczyć na wskroś. Przy jakich tkaninach należy szczególnie uważać?
Otóż włókna celulozowe, w tym wiskoza, deformują się w kontakcie z wodą, tracą swój pierwotny kształt, a co za tym idzie ich wygląd po przemoczeniu nie przypomina tego po zakupieniu. Dlatego czyszczenie dywanów tego typu musi obywać się przy użyciu specjalnych preparatów, a pranie nie może doprowadzić do przemoczenia powierzchni. Do prania na wskroś nie nadają się także dywany wykonane z włókien roślinnych, takich jak trawa cytrynowa, czy sizal. Dywany sznurkowe, czyli właśnie z sizalu są poza tym bardzo łatwe w pielęgnacji i odporne na ścieranie się.
Ponadto ostrożnie trzeba postępować mając w domu dywany z elementami skórzanymi, ponieważ przy długotrwałym kontakcie z wodą skóra twardnieje, a nawet odbarwia się. Jednak nawet bawełniane włókna jasnego koloru mogą brązowieć pod wpływem działania silnych środków piorących. Dlatego najlepiej już świeże zabrudzenia z dywanów usuwać papierem lub specjalną tkaniną absorbującą wilgoć. Dywany shaggy czyszczą się bardzo dobrze, ponieważ długie włókna tego dywanu nie plączą się, dzięki czemu odkurzanie takiej powierzchni niczym nie rożni się od tradycyjnego. Wykładziny wykonane z poliestru powinno się odkurzać pod włos, gdyż nie są sprężyste i dlatego mają tendencję do spłaszczania się. Z kolei dywany z wiskozy powinno się odkurzać przy użyciu ssawki, ale bez szczotki i zawsze "z włosem".
Jak widać dywan w zależności od włókien, z których jest wykonany należy odpowiednio pielęgnować, aby zapewnić jak najdłuższe użytkowanie, z zachowaniem niezmienionego wyglądu i kolorystyki.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz