Autorem artykułu jest Mrafal
Czy byliście w ogrodzie w Powsinie? Albo w Przelewicach? A może w ogrodzie w Gołubiu na Kaszubach? Jeśli nie to na pewno warto zaplanować tam wycieczkę bo to jedne z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. W jaki sposób można zaplanować nasadzenia w swoim ogrodzie by uzyskać równie piękny efekt?
Jak zaplanować nasadzenia w ogrodzie?Czy byliście w ogrodzie w Powsinie? Albo w Przelewicach? A może w ogrodzie w Gołubiu na Kaszubach? Jeśli nie to na pewno warto zaplanować tam wycieczkę bo to jedne z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Jeśli byliście, być może zwróciliście jednak uwagę na pewien zadziwiający fakt: mianowicie w ogrodach tych występują takie same rośliny, jakie rosną na każdym większym osiedlu domków jednorodzinnych i kupić w pobliskim sklepie. To dobra wiadomość!
Jednak jak przejdziemy się przez wspomniane dowolne osiedle domków jednorodzinnych, to akurat aż takich ładnych ogrodów nie znajdziemy. Dlaczego? Dlaczego pomimo wkładania wysiłku i serca efekt często wychodzi hmm... niezupełnie udany? Różnica jest tylko w jednym: odpowiednim doborze i rozłożeniu roślin. A to jest trudne, głównie z dwóch powodów:
- trzeba doskonale znać rośliny, by móc przewidzieć jak będą wyglądały jak dorosną: jaki będą miały pokrój, jakie będą duże, jak będą wyglądały gdy zakwitną a jak gdy zgubią zimą liście itp.
- trzeba mieć fantastyczną wyobraźnię, by patrząc na pusty teren i na małe sadzonki móc wyobrazić sobie jak będzie wyglądała całość, gdy rośliny dorosną.
Metody "konwencjonalne"
W efekcie sięgamy po jedną z poniższych metod:
- wzorujemy się na istniejących projektach (rozwiązanie bezpieczne, ale musimy pogodzić się z tym, że nasz ogród nie będzie "jedyny w swoim rodzaju")
- sięgamy po pomoc profesjonalnych projektantów i architektów krajobrazu (skuteczne, ale niestety kosztowne)
- sami rysujemy plan (rozwiązanie nie dla wszystkich, bo trzeba znać świetnie rośliny i umieć rysować)
- idziemy na żywioł (odradzamy!)
Wadą wszystkich tych rozwiązań jest to, że nie bardzo możemy "poeksperymentować" by znaleźć ten najlepszy układ, wciąż mamy tylko jedną próbę.
Nowoczesne technologie
Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Na rynku jest kilka programów komputerowych, które pozwalają zaprojektować ogród i zobaczyć zawczasu jak będzie wyglądał. Decydując się na jeden z nich warto zwrócić uwagę na łatwość obsługi, cenę i dostosowanie do polskich warunków, bo często są to słabe punkty tych programów.Jeszcze nowocześniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanych serwisów internetowych. Opracowany w Polsce serwis GardenPuzzle próbuje rozwiązać ten problem w zupełnie nowy sposób. Zamiast skomplikowanego narzędzia mamy zdjęcie naszego ogrodu, na tle którego "sadzimy" rośliny. System automatycznie podpowiada rośliny odpowiednie do naszej gleby i klimatu. Wyszukiwarka pozwala filtrować rośliny według wielkości, charakteru (np. iglaki, rośliny zimozielone, pnącza itp), koloru (liści lub kwiatów) oraz wymagań (na miejsca nasłonecznione i zacienione). Możemy więc na przykład:
- najpierw w tle posadzić wyższe rośliny zimozielone, które będą stanowiły barierę wizualną przez cały rok (tu ustawiamy filtr "rośliny wysokie" i "iglaki" lub "zimozielone")
- na nasadzenia bliższe dobrać ładne krzewy liściaste, które zmieniając swój wygląd w różnych porach roku będą urozmaicać widok ("rośliny średnie", "krzewy")
- najbliżej posadzić kwiaty i byliny
Serwis pozwala uzupełnić wizualizację detalami typu ławki, kamienie, altanki, tarasy, donice i inne elementy typowo wystepujące w ogrodach. Na koniec możemy wydrukować wizualizację wraz z listą roślin i planu nasadzeń.
Nowością w stosunku do dotychczasowych programów jest to, że GardenPuzzle jest dostępny bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Nie trzeba niczego ściągać ani instalować, wystarczy jedno kliknięcie i już możemy projektować. Co więcej projektami możemy dzielić się od razu w sieci i możemy dzięki temu uzyskać inne propozycje naszych nasadzeń od innych użytkowników.
Sstworzenie projektu w takim programie zajmuje raptem kilka minut. Dzięki temu można stworzyć kilka lub kilkanaście wariantów, po to by wybrać ten najlepszy, który potem zostanie zrealizowany. A nawet jeśli nasz ogród ma zostać tylko wirtualny, to przyjemność z tworzenia projektów jest fantastyczna. Dość wspomnieć, że programem tym zostało stworzone już ponad 50.000 projektów!
Jeśli więc macie chwilę czasu to warto może zajrzeć i wypróbować:
Krótki film o tym jak działa serwis: http://gardenpuzzle.pl/plans/plus
Stwórz swój projekt: http://gardenpuzzle.pl/projects/redesign/new
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz