wtorek, 21 czerwca 2011

Kominki - elektryczna imitacja

Kominki - elektryczna imitacja

Dzisiejsza cywilizacja imituje nieomal wszystko. Ta tendencja do imitacji nie ominęła również branży kominkowej. W XX wieku ktoś wpadł na pomysł, że tradycyjne, stare kominki wykonane z cegieł , kamieni czy kafli mogą mieć również wersję elektryczną. Pomysł banalnie prosty, a do tego jakże praktyczny.

Taki elektryczny kominek w porównaniu z tradycyjnymi kominkami ma wiele udogodnień. Jednym z takich udogodnień są na przykład termowentylatory.



W kominkach elektrycznych można regulować temperaturę. Specjalne efekty pozwalają stwarzać wizualne wrażenie, ze w kominku pali się ogień.



Niektóre modele kominków elektrycznych wyposażone są w urządzenia zdalnego sterowania dające możliwość włączania i wyłączania kominka oraz regulację ogrzewania oraz jasności płomienia.



Oczywiście, kominki służą nie tylko do ozdoby mieszkań. Mogą również pełnić tę samą funkcję co kotły centralnego ogrzewania, czyli ogrzewać mieszkanie. A jeśli w takim elektrycznym kominku coś się zepsuje, to najlepiej wezwać fachowca do naprawy.



Jeśli ktoś ma dom poza miastem, a nie postawił w nim jeszcze kominka, to może warto o tym pomyśleć. Nie tylko ze względu na to, że kominki mogą być ozdobą domu. Kominki są mocno wpisane w naszą tradycję, w historię kultury i nasze obyczaje.



Kominek jako element architektoniczny pojawia się w architekturze średniowiecznej. Jednak już wcześniej (w formie paleniska) był centralnym punktem domu u starożytnych Rzymian, Greków, Słowian, Bizantyjczyków czy Celtów.



Kiedy w wiekach średnich (XI-XV wiek) budowano w Europie zamki, twierdze czy pierwsze kamienice w miastach, to kominki były niezbędnym elementem każdej z tych budowli. Przede wszystkim dlatego, że służyły do ogrzewania komnat, przygotowywania jedzenia czy suszenia przemoczonej odzieży.



W renesansie czy w okresie dominacji baroku rzeźbiarze i architekci mieli więcej możliwości wykazania się swoimi umiejętnościami niż w średniowieczu. Kominki, które wtedy powstały, do dziś budzą podziw i uznanie dla kunsztu i zręczności ówczesnych rzeźbiarzy oraz architektów.



Współcześnie kominki niekoniecznie muszą służyć do ogrzewania pomieszczeń. Często pełnią tylko funkcje dekoracyjne, a do ogrzewania wykorzystywane są kotły centralnego ogrzewania.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz