wtorek, 31 maja 2011

Pielęgnacja oczka wodnego-przez cały rok

Pielęgnacja oczka wodnego-przez cały rok

Autorem artykułu jest Weronika Cejrowska



Na założeniu wymarzonego oczka wodnego nasze prace przy nim niestety się nie kończą. To sztuczny zbiornik, zamieszkiwany przez żywe organizmy roślinne i niekiedy także zwierzęce, których obecność zawsze wiąże się z ciągłymi zmianami, dlatego wymagana jest jego regularna pielęgnacja.

Zabiegi powinny być wykonywane przez cały rok, a zakres ich różni się w zależności od pory roku.

Wiosna jest porą przeznaczoną na czyszczenie niecki po zimie i przygotowania jej do okresu wegetacyjnego zamieszkujących go roślin. Zanieczyszczenia usuwane są za pomocą sita i podbieraka. Nadmiar glonów można usunąć także mechanicznie, przy pomocy specjalnego odkurzacza lub poprzez zastosowanie preparatów chemicznych.

Lato to czas, w którym należy przerzedzić rośliny, tak by powierzchnia przez nich zajmowana, wg zasady, nie przekraczała 1/3 powierzchni lustra. Występujące wówczas upały mogą powodować odparowanie wody. Jej poziom należy obserwować i w razie czego uzupełniać. Słońce przyśpiesza rozrost roślinności, stąd cały czas powinno się eliminować jej nadmiar.

Jesienią czyszczeniu poddane są najgłębsze zakamarki akwenu. To miejsca zimowania ryb, stąd także miejsca gromadzenia się największej ilości zanieczyszczeń. Gnijące resztki roślin uwalniają trujące gazy, przez to w wodzie brakuje tlenu. Części pożółkłe i zeschłe naturalnie należy usunąć. Eliminuje się ze zbiornika rośliny nieodporne na mrozy. Te o dużej tolerancji na ujemne temperatury przenosi się na głębokość ok. 80 cm. Powierzchnię można przykryć siatką, która przeciwdziała wpadaniu do wody opadających z drzew liści. Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków należy wyłączyć wszelki sprzęt elektryczny zasilający procesy zachodzące w zbiorniku. Urządzenia znajdujące się płycej, do 70 cm najlepiej jest wyjąć ze niego.

W okresie zimowym, gdy woda zamarza należy dbać o stały dopływ powietrza do głębszych partii zbiornika. Można zaopatrzyć się także w pompy lodowe wprawiające wodę w delikatny ruch, przystosowane specjalnie do pracy w minusowych temperaturach.

Nad problemem nadmiernego rozrostu glonów i nagromadzenia mułu najlepiej panować profilaktycznie dodając do oczka odpowiednie środki chemiczne. Znając przyczyny występowania najczęstszych problemów z oczkiem wodnym można zapobiec im bądź zminimalizować skalę ich występowania stosując lub nie stosując pewne naturalne zabiegi.

Najczęstszym problemem jest nadmiar glonów. Do głównych przyczyn tego stanu zalicza się: nadmiar ryb, niedobór roślin, wysokie pH, zbyt płytki zbiornik oraz jego młody wiek, zbyt duże nasłonecznione oraz za rzadkie czyszczenie zbiornika. Wiedząc o tym samoistnie nasuwają się rozwiązania. Pomoże zmniejszenie ilości ryb oraz niedokarmianie ich, oderwanie niepotrzebnych liści, położenie na dnie i po brzegach kamieni i podłoża o odczynie kwasowym, które stopniowo obniżą wartość pH w zbiorniku oraz regularne usuwanie zanieczyszczeń ze zbiornika. O pozostałe rzeczy jak: głębokość zbiornika, nadmierne nasłonecznienie, odległość od drzew trzeba zadbać na etapie planowania budowy oczka. Przemyślana lokalizacja z pewności pozwoli na zmniejszenie sobie dodatkowej pracy w przyszłości.

Zbyt duża mętność wody spowodowana jest zawiesiną i glonami unoszącymi się w wodzie, a także jak w poprzednim przypadku dużą ilością roślin i ryb. Zawiesinie najlepiej jest zapobiec stosując filtr do oczka, np.: z lampą UVC, która dodatkowo pomoże i/lub ewentualnie wspomoże pracę filtra odpowiednimi środkami chemicznymi.

Najbardziej pracochłonny do uporania się jest problem nieprzyjemnego zapachu wody. Wówczas należy wykonać szereg prac przy użyciu odkurzacza i napowietrzacza, a może okazać się, że jedynym wyjściem jest całkowita wymiana wody.

Bardziej skomplikowane jest poradzenie sobie z rozpoznanymi chorobami ryb i roślin. Wiadomo, że to organizmy żywe zamieszkujące mały, stojący zbiornik, stąd ich wrażliwość na niekorzystne zmiany jest większa niż w normalnych warunkach. Świadczy to najczęściej o istnieniu w wodzie trujących substancji, które przedostały się z zewnątrz lub pochodzą z rozkładających się obumarłych szczątek roślinnych na dnie. Inną przyczyną są rozmnożone drobnoustroje i bakterie. Wówczas dokonuje się analizy chemicznej wody, zawartości weglanów i azotynów.

Niekiedy może zdarzyć się, że na powierzchni oczka zbiera się piana. Przyczyną jest nadmiar białka lub fosforanów w wodzie. Wtedy należy ograniczyć dostarczania pokarmu do zbiornika i sprawdzić skład stosowanego pokarmu oraz skontrolować stan zarybienia a nawet wymienić wodę.

Nie bez powodu oczko wodne nazywane jest także ogrodem wodnym, bowiem zabiegi pielęgnacyjne przypominają typowe zabiegi ogrodowe, bez których ogród zarasta niepożądanymi i mało estetycznymi „chwastami”.

---

http://planowanieonline.eu/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ukwiecone murki w ogrodzie

Ukwiecone murki w ogrodzie

Autorem artykułu jest M&J



Twój wymarzony mały domek z ogródkiem oddzielony od całego świata przepięknym murem albo płotem, by zagwarantować Ci bezpieczeństwo, ochraniać twoją prywatność, przynajmniej częściowo może zminimalizować hałas i zmniejszyć zanieczyszczenia.

To właśnie z tych powodów murki, choć mają niewielu zwolenników wśród architektów, nie znikają z naszych ogrodów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by nasze murki były bardziej dekoracyjne i obsadzone zielenią, kwiatami, pnączami oraz roślinami zimozielonymi. Dzięki murkom ozdobnym można utworzyć piękne zakątki w naszym ogrodzie, zakryć mniej atrakcyjne części naszej działki, stworzyć atrakcyjny kącik wypoczynku oraz zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem.

Takie oto właśnie murki ozdobne można zbudować prawie ze wszystkiego mogą to być między innymi: polnych kamieni o nieregularnych kształtach, cegły, z pustaków ceramicznych, z drewnianych bali, z wygładzonego piaskowca, wapienia czy granitu, a nawet z prefabrykatów betonowych- te natomiast znakomicie tłumią hałas.

Gdy w żłobieniach pomiędzy kamieniami, elementami betonowymi lub w lukach pustaków posadzimy kolorowe kwiaty, to stworzymy sobie pełen wdzięku fragment ogrodu.

Przepiękny urok mają murki tzw. podwójnie suche, które są zbudowane bez zaprawy murarskiej.

Dwa równoległe murki znajdują się wtedy blisko siebie. Powstałą przestrzeń wypełniamy ziemią, w której sadzimy krzewy, byliny czy pnącza. Murki te są bardzo przydatne przy otaczaniu kącików wypoczynkowych czy też rekreacyjnych w naszym ogrodzie. Pozwalają nam na zbudowanie zacisza wokół naszego domu dzięki czemu możemy trochę odseparować się od reszty świata i w ciszy spokojnie odetchnąć po ciężkim dniu pracy.

---

M&J


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jakie są odpowiednie narzędzia do uprawy ogrodu?

Jakie są odpowiednie narzędzia do uprawy ogrodu?

Autorem artykułu jest M&J



Rozpoczynając pracę w ogrodzie warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze. Najbardziej niezbędnymi narzędziami używanymi w ogrodzie są: szpadle najczęściej są one stalowe często używane do kopania gleby.

Gdy chcemy tylko przekopać wcześniej już kopany ogród możemy użyć wideł szeroko zębnych, które łatwiej rozdrabniają bryły ziemi co poprawia stan gleby, a chwasty nie są przecinane tylko wykopywane na zewnątrz.

Natomiast żelazne grabie używane są do grabienia i wyrównywania powierzchni ziemi po wcześniejszym przekopaniu ogrodu jak również do grabienia suchej trawy podczas porządkowania trawnika oraz mieszania gleby po rozrzuceniu kompostu.

Kolejnym narzędzie m niezbędnym w ogrodzie są spulchniacze typu nor cross. Służą one do użyźniania ziemi w ogrodzie przed rozpoczęciem wysiewu jak również do użyźniania gleby między roślinami po deszczu. Motyki wykorzystywane są do plewienia chwastów oraz spulchniania ubitej ziemi. Pazurki wykorzystywane są do utylizacji chwastów oraz użyźniania gleby między małymi roślinkami. Mocny sznur będzie bardzo przydatny w ogrodzie do wydzielania dokładnego miejsca pod rośliny. Drewniane kołki będą nam przydatne przy sadzeniu rozsad.

Sekator będzie nam bardzo przydatny zwłaszcza do przycinania krzewów oraz gałęzi drzew. Natomiast konewka będzie wykorzystywana do podlewania posianych roślin i kwiatów powinna być wykonana z blachy ocynkowanej o pojemności od 8 do 10 litrów. Wszystkie narzędzia do uprawiania ziemi można w miarę potrzeby ostrzyć. Narzędzia ogrodowe powinny być utrzymywane w odpowiedniej czystości, a także zabezpieczane na zimę poprzez konserwację zużytym olejem lub ropą naftową.

---

M&J

http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Tajemniczość Nasturcji

Tajemniczość Nasturcji

Autorem artykułu jest M&J



Nasturcja to wdzięczny kwiat często uprawiany w ogrodach i ogródkach działkowych całej Polski. Wiele osób zachwyca się ich wyglądem, ale nie każdy wie, że jest to roślina lecznicza.

Z nasturcji można robić nalewkę, którą stosuje się na wzmocnienie włosów albo jako środek antybakteryjny przy infekcji dróg oddechowych.

Roślina ta charakteryzuje się dużą zawartością witaminy C. Nasturcja była też używana jako lek przeciwko szkorbutowi.

Roślinę tą można wykorzystać także w kuchni, ponieważ jest jadalna. Świeże liście nasturcji mają pieprzny, lekko piekący smak nieco podobny do rzeżuchy, dodają one pikanterii sałatkom i kanapkom. Natomiast pąki kwiatowe i młode nasiona zalane oliwą z oliwek z dodatkiem octu je się podobnie jak kapary.

W ogrodach i na balkonach nasturcję sieje się ze względu na bardzo oryginalne żółte kwiaty o symetrii dwubocznej, opatrzone długą, workowatą ostrogą. Roślina ta kwitnie już w czerwcu i cieszy oczy do późnej jesieni. Doskonale rośnie nawet na lekkiej glebie. Ważne, by nie była nawożona zbyt długo ponieważ nadmiar nawozu może zatrzymać kwitnienie. Sieje się ją w miejscach nasłonecznionych co 10-15 cm.

Nasturcja jest rośliną pnącą, dlatego warto sadzić ją przy altanach, ogrodzeniach i pergolach. Pełni rolę okrywową, tworząc gęste kobierce, które można wykorzystać do zasłonięcia nieatrakcyjnych miejsc w ogrodzie lub na działce. Na balkonach i w skrzynkach będziemy uprawiać odmiany karłowe, które nie wymagają dużej przestrzeni.

Natomiast cięte kwiaty nasturcji pasują do dekoracji nowoczesnych wnętrz szczególnie gdy ułożymy je w prostych wazonach.

---

M&J
http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kącik ogrodnika

Kącik ogrodnika

Autorem artykułu jest M&J



Początkowe dni kwietnia to ostatni dzwonek by zacząć siać większość warzyw prosto do gruntu zapewniając im stałe miejsce. Najwcześniej wysiewamy: groch, pietruszkę, bób, pory, szpinak, cebulę oraz wczesne odmiany marchwi nadające się już do zbioru letniego i wczesno-jesiennego.

W pewnych odstępach czasu np. co kilkanaście dni można wysiewać dość małe porcje może być nawet po jednym rządku nasion kopru czy rzodkwi.

Gdy już wzejdą posiane przez nas wcześniej warzywa, wówczas ziemię między tymi rządkami należy spulchniać, niszcząc jednocześnie wschodzące chwasty. Gdy nasze siewy są jeszcze małe i wolno rosną musimy regularnie odchwaszczać zasiewy. Chwasty te rosną szybciej, mogą je zagłuszyć, bo zabierają warzywom światło, wodę i składniki pokarmowe.

Gdy warzywa wschodzą zbyt gęsto to wymagają one przerzedzenia. Zbyt duże zagęszczenie warzyw może być przyczyną zniekształcenia korzeni, słabego wzrostu oraz braku zgrubień. Rośliny przerywa się najlepiej po obfitym podlaniu lub deszczu.

Gdy planujemy rozsadę warzyw kapustnych i sałaty należy ją wcześnie zahartować. Tak gdzieś na ok. 7-10 dni przed przerzedzaniem należy ograniczyć podlewanie obniżyć temperaturę otoczenia poprzez intensywne wietrzenie. Następnie rośliny wystawia się na cały dzień na zewnątrz oraz na ok. 2-3 dni powinniśmy zostawić je również na noc. Wówczas nasze rozsady wzmacniają się stają się twardsze i ciemniejsze. Gdy rośliny są już gotowe do sadzenia to mają 3-4 liście rozwinięte i 2 rozwijające się. Rośliny te dobrze jest wówczas sadzić bardzo wcześnie rano lub wieczorem. Korzenie sadzonych warzyw nie powinny być podwinięte. Najlepiej przyjmują sie rozsady, które sadzimy z doniczek wraz z całą bryłą ziemi. Najważniejszą czynnością jest obfite podlanie świeżo posadzonych warzyw.

Warzywa okryte folią perforowaną lub włókniną łatwiej znoszą przesadzenie i szybciej rosną. Osłony z folii utrzymuje się przez kilka tygodni w zależności od pogody. Agrowłóknina chroni warzywa kapustne przed uciążliwym szkodnikiem - pchełką. Częste spryskiwanie roślin zapobiega pojawianiu się szkodników.

---

M&J

www.infooogrodnictwie.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Nasz ogród

Nasz ogród

Autorem artykułu jest M&J



Często się spotyka, że ktoś uprawia ogród przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, a na stare lata rezygnuje jednak z tego ze względu na to, że zaczyna brakować mu sił, by wciąż się schylać nad grządkami oraz dźwigać ciężkie kosze i torby z warzywami czy owocami niosąc je z ogródka do domu.

Jednak z drugiej strony zdaje sobie sprawę, że ruch to zdrowie, a praca przy owocach i warzywach w ogrodzie pozwala utrzymać sprawność fizyczną przez wiele lat i ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie człowieka. Nawet jeśli przebywamy w ogrodzie tylko po to by wypocząć czy zaobserwować rosnące rośliny to i tak odczuwamy działanie stymulujące ogrodu ze względu na to, że barwy, zapachy oraz dźwięki oddziałują na zmysły. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych, chorych czy wpadających w apatię.

Jednak gdy przychodzą już te lata emerytalne mamy nieco więcej wolnego czasu, zwiększa się w człowieku potrzeba relaksu oraz bliższego kontaktu z naturą. W wielu przypadkach ludzie dopiero po przejściu na emeryturę mogą w pełni cieszyć się swoim ogrodem i w pełni z niego korzystać. Jednak często zdarza się tak, że wtedy nie czujemy się już na siłach, by podołać wymagającym ogromnego wysiłku pracom w ogrodzie. Mamy wówczas prawdziwy paradoks, który dotyczy zarówno właścicieli ogrodów przydomowych jak i działkowców.

Gdy zadbamy wystarczająco wcześnie o to by przystosować nasz ogród do potrzeb wieku emerytalnego to ucieczka z ogródka lub działki nie musi być konieczna. Ogród wówczas powinien być bezpieczny, wygodny i łatwy w pielęgnacji.

Ścieżki w ogrodzie powinny być wygodne w poruszaniu się i o odpowiedniej szerokości
ok. 120 cm , musza mieć mały spadek i dość równą nawierzchnię. Jeśli nie umiejętnie dobierzemy i źle usytuujemy rośli to mogą one sprawiać nam wiele kłopotów. Przyczyną poślizgnięcia w ogrodzie mogą być owoce na ścieżce lub mokre liście. Pułapką dla stopy podczas przechadzki po ogrodzie mogą być zbyt nisko i blisko ścieżki posadzone krzewy.

Nasz ogród to miejsce relaksu i odpoczynku dlatego nie możemy zapomnieć o miejscach gwarantujących nam zacisze i spokój, a także o usytuowaniu miejsc do siedzenia. Nawet w przypadku bardzo małych ogrodów powinno znaleźć się jakiekolwiek miejsce do siedzenia. Dużo osób dopiero w wieku emerytalnym ma czas na ucinanie sobie pogawędek na ławeczce pod jakimś drzewkiem
w swoim ogrodzie.

Gdy mamy w domu osobę cierpiącą na jakąś chorobę powinniśmy zadbać o to, by mogła ta osoba obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Musimy dobrać tak rośliny w naszym ogrodzie by przyciągały naszą uwagę np. kolorowe kwiaty, ciekawa kora, owoce, jesienne liście. Dla niewielu ludzi ogród przy domu może być jedynym miejscem, w którym mają bezpośredni kontakt ze światem, a to co w nim zachodzi, może pobudzać wyobraźnię, wspomnienia czy skojarzenia pobudzające umysł.

Na świecie nie występują ogrody, które nie potrzebują pielęgnacji, jednak są takie, które wymagają mniej tej pielęgnacji. Warto jest więc zdecydować się na styl ogrodu bardziej naturalny, podobny do dzikiej natury, niż formalny, który potrzebuje regularnej pielęgnacji.

Na świecie występuje wiele różnych sposobów na uprawianie oraz urządzenie ogrodu, by praca w nim była lekka i sprawiała przyjemność. Takim zajęciem nie jest na pewno bieganie po trawniku i koszenie go kilka razy w roku. Gdy mamy w naszym ogrodzie otwarta przestrzeń to możemy ją wypełnić najrozmaitszymi krzewinkami. Jedną z najlepszych roślin okrywowych jest Budziszek. Wówczas ogród wygląda pięknie przez cały okres wegetacji. Centralną ozdobą ogrodu stają się wtedy liście, które tworzą tzw. runo. Budziszek lubi stanowiska bardzo słoneczne i półcieniste. W maju i czerwcu jego ozdobą stają się różowe kwiaty.

Natomiast Bergenia jest wytrzymała na wszystkie warunki wegetacji. Ma zimozielone, skórzaste i okazałe liście. Jej kwiaty są różowe, czerwone lub białe i rozwijają się dopiero w kwietniu oraz maju.

Następną rośliną jest runianka japońska, która tworzy zwarty, zielony, trwały i wyrównany kobierzec.

Kolejna rośliną jest barwinek pospolity jest on zimozielony i ozdobny przez cały rok. Rośnie dobrze na glebie lekko podmokłej lub słabo suchej. Bardzo lubi stanowiska półcieniste. Jego kwiaty są bardzo ładne niebieskie i rozwijają się wczesną wiosną.

Warto jest więc zwrócić uwagę na te właśnie rośliny, ponieważ ich uprawianie pozwoli uniknąć problemów z naprzykrzającymi się chwastami. Ponadto pokryją one wszystkie niezbyt efektowne miejsca, a co za tym idzie zazielenią ogród przez cały rok co sprawi, że będzie on jak najbardziej naturalny i estetyczny.

---

M&J

www.infooogrodnictwie.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak zrobić pergolę w ogrodzie?

Jak zrobić pergolę w ogrodzie?

Autorem artykułu jest M&J



Odpowiednio skonstruowana pergola spełnia zazwyczaj trzy podstawowe funkcje: po pierwsze stanowi ozdobę ogrodu, po drugie jest zacienionym miejscem do wypoczynku w naszym ogrodzie, a po trzecie jest podpora dla wszelkiego typu roślin pnących.

Przeważnie pergolę budujemy o wysokości od 2,5 do 3 m. Następnie umieszczamy podpory pionowe mogą być z drewna lub murowane. W starszym budownictwie zwłaszcza gdzieś na południu Europy, pergole to kamienne filary wykonane z jednej bryły. Na nośnych belkach ułożone są jedna za drugą krokwie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę estetykę to istotne są wówczas proporcje każdego z elementów, na przykład nie powinno sie umieszczać cienkich i słabych belek nośnych na grubych i masywnych filarach. Podpory większych pergoli będą zazwyczaj bardziej obciążone przez belki nośne czy tez krokwie jak również przez rośliny, które się będą po nich pięły. Filary te powinny być wykonane z belek o wym. 12x12 cm lub 16x16 cm. Do mniejszych projektów używa się nie co mniejszych i cieńszych kantówek.

W przypadku gdy używamy do skonstruowania konstrukcji podporowych drewna, które zostało wcześniej zaimpregnowane musimy unikać kontaktu z glebą. Jednak nie ma takiej możliwości, by można było wykluczyć , że po kilku latach drewno mając styczność z wilgocią zacznie gnić. Wówczas musielibyśmy wykonać całkiem to nową pergolę.

W takim przypadku podpory drewniane przyśrubowujemy do metalowych tzw. "butów", które mocuje się na podstawach betonowych co daje możliwość tego, że znajdują się one parę centymetrów nad powierzchnią ziemi. Jeśli chodzi o wiązanie górne wówczas znajdujące się tam belki przymocowujemy śrubami lub gwoździami.

Po wcześniejszym wywierceniu otworów na gwoździe najłatwiej jest przybić krokwie do belek nośnych. Zbudowana konstrukcja będzie trwalsza gdy dodatkowo wzmocnimy ukośnie filary i belki listwami. Poszczególne elementy pergoli można również łączyć kątownikami.

W przypadku gdy chcemy zbudować zwykłą i dość lekką pergolę, wówczas belki nośne przymocowujemy do filarów. W tym wypadku ważne jest, by dolną część belki umieścić w metalowym "bucie" , by nie doprowadzić do zaostrzenia się filarów i wkopania się ich w ziemię do głębokości 60-70 cm.

Pergola może być również stosowana w celu osłonięcia tarasu. Jeśli tylko chcemy pergolę możemy sobie zmontować zaraz po wybudowaniu domu. Konstrukcja ta może również służyć jako szpaler w ogrodzie lub też może być używane jako zadaszenie miejsca przeznaczonego do letniego wypoczynku.

W zależności od wielkości ogrodu i jego wielkości oraz kształtu można wyróżnić następujące warianty: pergola może służyć jako zielony korytarz stanowiący przejście między dwoma budynkami, między domem czy garażem lub tez może być wykorzystywana jako zadaszenie podwórza wewnętrznego tzw. "patio". Możemy także użyć konstrukcję łamaną, tak by pergola biegła wokół budynku.

---

M&J

http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jaką doniczkę wybrać plastykową czy glinianą?

Jaką doniczkę wybrać plastykową czy glinianą?

Autorem artykułu jest M&J



Oba pojemniki mają swoje wady i zalety, choć parę argumentów pozytywnych przemawia za przyznaniem pierwszeństwa doniczkom plastykowym. Przed wyborem odpowiedniej doniczki należy się zastanowić nad materiałami użytymi do wykonania tych pojemników.

Surowiec taki jak glina jest materiałem porowatym to znaczy przepuszczalnym dla powietrza jak i wody. Rosnące w doniczkach kwiaty potrzebują do życia i przetrwania powietrza w związku z tym przepuszczalność gliny jest bardzo korzystna, szczególnie wtedy gdy posadzimy rośliny w bardzo ciężkiej glebie. Natomiast jeśli użyjemy podłoża próchniczego, w którym posadzone kwiaty czują się najlepiej ta cecha nie ma najmniejszego znaczenia.

Doniczki gliniane powodują to, że gleba w nich nie jest zbyt mokra bo woda szybko paruje przez przepuszczalne ściany, ale wada jest to, że ziemia przeznaczona pod rośliny szybciej wysycha. Kolejną wadą jest to, że młode kwiaty czy rośliny mogą uszkodzić sobie korzenie zwłaszcza gdy znajdą się za blisko ścian pojemnika ponieważ znajduje się tam niższa temperatura, która jest rezultatem odparowywania wody. Na doniczkach z gliny często tworzą się białe plamy, które są wynikiem wytrącania się wapnia. Oczyszczanie jej s tych plam jest bardzo pracochłonne i uciążliwe..

Natomiast zaletą doniczki wykonanej z gliny jest możliwość dobrego komponowania się z otoczeniem. Ponadto jest nie co cięższa niż doniczka plastykowa w związku z czym jest bardziej stabilniejsza. Doniczka gliniana może wyglądać bardzo atrakcyjnie zwłaszcza gdy jest lekko czymś zdobiona w związku z czym jej pozycja wśród doniczek zostaje niezbyt zagrożona.

Kwiaty sadzone w doniczkach glinianych możemy zostawić na dłuższy czas bez opieki zwłaszcza gdy nie co większy pojemnik o nieprzepuszczalnych ściankach wyłożymy mokrym torfem. Dzięki temu, że doniczka jest porowata roślina może przez dłuższy czas obyć się bez podlewania.

Gdy kupujemy doniczkę glinianą przez pierwszą noc powinniśmy ją moczyć w wodzie by zapobiegać zbyt szybkiemu zasysaniu wilgoci przez ściany juz po posadzeniu kwiatów.

Jeśli chodzi o doniczki plastykowe to w nich występują mniejsze wahania temperatury wokół systemu korzeniowego dlatego, ze nie przepuszcza ona ani wody ani powietrza. W tych doniczkach jest również wymiana ciepła, ale nie tak gwałtowna jak w doniczkach glinianych. W przypadku doniczek plastykowych można sobie pozwolić na zrobienie dość większej przerwy czasu w podlewaniu i trzeba pilnować by nie dopuścić do przelania gdyż wtedy kwiaty będą stały w wodzie.

Natomiast zaletą pojemników kwadratowych jest to, że można ustawiać je obok siebie przy rozsadach co gwarantuje lepsze zagospodarowanie miejsca.

Ten kto co roku sam zajmuje się rozsadami z pewnością docenia ta właśnie zaletę, ponieważ jak i w inspekcie tak i w mieszkaniu miejsce to mamy dość ograniczone. Kolejną zaletą doniczek plastykowych jest to, że nie ulegają one tak łatwemu zniszczeniu jak doniczki wykonane z gliny.

Wadą tego pojemnika przemawiającą zdecydowanie na jego niekorzyść jest to, że nie ma on zbytnio estetycznego wyglądu. Dlatego też tego typu pojemniki na tarasach czy ogrodach chowa się w specjalnych ozdobnych osłonach.

---

M&J

http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak poprawnie podlewać rośliny w ogrodzie?

Jak poprawnie podlewać rośliny w ogrodzie?

Autorem artykułu jest M&J



Pierwszym warunkiem dobrego podlewania jest to, by nigdy nie podlewać roślin zimna woda prosto z kranu. W przypadku gdy nie możemy zapewnić naszym roślinom w ogrodzie wody deszczowej wówczas musimy odstawić wiadra czy konewki z wodą na jakiś czas, by woda mogła się ogrzać.

Zazwyczaj rośliny powinniśmy podlewać wieczorem z wyjątkiem wczesnej wiosny czy jesieni, ze względu na to, że wtedy wieczory są jeszcze chłodne. Gdy podlewamy nasze rośliny wieczorem sprzyja to temu, że gleba tak szybko nie paruje dzięki czemu korzenie naszych roślin dłużej pozostają w wodzie i dłużej z niej korzystają.

Stosuje się w ogrodzie jak i na balkonach jedną ważną zasadę dotycząca podlewania między innymi nie należy podlewać często po troszeczku, ale należy zrobić tak, że po wsiąknięciu pierwszej warstwy wody, trzeba podlewać tak długo, aż woda wsiąknie głęboko.

Tylko w przypadku gleby z ogromną zawartością torfu jeśli raz wyschnie wówczas potrzebuje dużo czasu, żeby znowu nasiąknąć, nie można więc do tego dopuścić. Po za tym w przypadku podlewania nie ma do przestrzegania żadnych z góry narzuconych rygorystycznych reguł.

Podlewanie zależy przede wszystkim od: gleby, stanowiska, zagęszczenia, gatunku roślin czy tez pogody. W przypadku gorącego lata przerwy w podlewaniu powinny być nie co krótsze, natomiast w przypadku zachmurzenia trochę dłużej, nie mówiąc juz nic o deszczowej aurze.

W przypadku skrzynek balkonowych obsadzonych różnymi gatunkami roślin nie jest możliwe dostosowanie podlewania do indywidualnych potrzeb każdej z roślin, ale w przypadku roślin doniczkowych można je zaopatrywać w wodę według ich indywidualnych potrzeb.

Ogromna rolę w podlewaniu odgrywa również jakość stosowanej przez nas wody. Duża część roślin zwłaszcza południowych woli wodę deszczową a niżeli wodę zawierająca wapń pochodzącą prosto z kranu. Rośliny takie jak: krzewy cytrusowe, eukaliptusy, mirt czy kilka innych roślin mają reakcję alergiczne, zwłaszcza gdy zawartość wapnia w glebie przekroczy pewien punkt krytyczny, w przypadku gdy części innych roślin każda woda jest dobra, jeśli tylko jest jej wystarczająco dużo.

---

M&J

http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sadzimy rośliny

Sadzimy rośliny

Autorem artykułu jest M&J



Rozsady, które chcemy przeznaczyć do sadzenie powinny posiadać mokra ziemię wokół korzeni i przed sadzeniem powinny być zabezpieczone folią. Gdy korzenie sadzonek są zbyt uschnięte powinniśmy je nawilżyć .

W przypadku drzew czy krzewów korzenie należy zanurzyć w wodzie, a w przypadku rozsad przeznaczonych do sadzenia w skrzynkach balkonowych powinniśmy je spryskać nie wielka ilością wody przy czym należy uważać by nie ubyło zbyt dużo ziemi z bryły.

Gdy kupujemy sadzonki zbyt wcześnie nie powinniśmy sadzić ich zbyt wcześnie, należy je przechować, aż do 15 maja i dopiero po tzw. "zimnych ogrodnikach" rozpoczynamy sadzenie ze względu na to, że zmiana pogody może spowodować zniszczenie naszych sadzonek.

W momencie gdy będziemy rozpoczynać sadzenie roślin musimy otwory odpływowe w skrzynkach balkonowych zatkać odłamkami glinianymi, co przeciwdziała zapychaniu się tych otworów oraz przerastaniu się korzeni roślin na powierzchnię. Gdy mamy do czynienia ze zbyt małymi skrzynkami lub bardzo płaskimi nie może stosować wówczas warstwy drenażowej ze względu na to, że pozostaje nam nie wiele miejsca na samą ziemię.

Natomiast jeśli chodzi o duże pojemniki bądź donice powinniśmy wówczas stosować warstwę drenażową, ze względu na to, że zapobiega ona gromadzeniu się zbyt dużej ilości wody. W momencie gdy będziemy chcieli zwiększyć stabilność naszego pojemnika zamiast glińca lub styropianu możemy użyć trochę żwiru.

Gdy już przygotowujemy skrzynki do sadzenia naszych roślin i wypełniamy je ziemią musimy pamiętać by zostawić od góry odpowiednią ilość miejsca na podlewanie. Podłoże używane przez nasz do sadzenia kwiatów powinno być odpowiednio wilgotne, ale nie może być za mokra ani za sucha ponieważ wtedy wydłuży nam się trochę czas adaptacji tej rośliny.

W przypadku rozsad z bryłą ziemi umieszczamy je w podłożu w odpowiednio przygotowanym do sadzenia otworze. Jeśli chodzi o rośliny z samymi korzeniami sadzi się je podobnie zostawiając w ziemi odpowiedni otwór tak aby korzenie się zmieściły i żeby się przy tym nie zawijały oraz nie były za bardzo ściśnięte. Kupione przez nas sadzonki powinniśmy sadzić tak samo jak były posadzone u producenta naszych rozsad czyli na taką samą głębokość.

W przypadku roślin, które rozrastają się bardzo szeroko w skrzynce powinniśmy je sadzić w odstępach ok. 20 cm. Natomiast jeśli chodzi o niewielkie rośliny letnie to powinniśmy je sadzić w odstępach ok. 10 - 15 cm.

Młodych roślin nie powinniśmy sadzić zbyt gęsto dlatego, że skrzynka będzie wyglądała zbyt pusto choć w przypadku roślin po okresie adaptacji zaczynają one się szybko rozrastać co powoduje zapełnienie tych pustych miejsc.

---

M&J http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Informacje jaką niosą nam tzw. " rośliny wskaźnikowe

Informacje jaką niosą nam tzw. " rośliny wskaźnikowe"

Autorem artykułu jest M&J



Nasze rośliny często mogą dostarczać nam dużo informacji o glebie , w której rosną ze względu na to, że każda z roślin może rozwijać się w specjalnych warunkach. Jednak trzeba zauważyć, że pojawienie się tylko sporadyczne każdych z tych roślin nie jest jednoznaczne.

Dopiero gdy zaczynają pojawiać się częściej wówczas wtedy możemy wyciągnąć na ten temat jakieś wnioski i spostrzeżenia.

Jeśli mamy w ogrodzie glebę zasobną w piasek i rozluźnioną to wskazują na to takie rośliny jak: sosna, żarnowiec miotlasty, wrzos zwyczajny i dziewanna. W przypadku gleb gliniastych i ilastych oraz na zagęszczenie tej gleby możemy spotkać w naszym ogrodzie takie rośliny jak: skrzyp polny, narecznica, samcza, gwiazdnica, przylaszczka, jaskier polny, miodunka i sity.

Gdy mamy do czynienia z glebami zawierającymi wapń to w tym przypadku w ogrodzie możemy spotkać następujące rośliny: chmiel, wawrzynek wilczełyko, cis, powojnik pnący, obuwnik, storczyk męski, wilczomlecz, gorczyca polna, pokrzyk wilcza jagoda, jasnota, sasanka.

Natomiast gdy mówimy o glebach, które nie zawierają wapnia to wówczas występują takie rośliny jak: mech torfowiec, kostrzewa owcza, wełnianka, szczaw, rzodkiew świrzepa, bażyna czarna, kolcosit europejski, borówka brusznica, borówka czarna, skrzyp.

Jeśli w naszym ogrodzie występują jednak gleby kwaśnie wówczas wskazują na to rośliny: borówka brusznica, borówka czarna oraz skrzyp. W przypadku gleb, które mają obojętny odczyn wówczas możemy spotkać takie rośliny jak: podbiał, rumianek pospolity, przytulia czepna.

Natomiast jeśli chodzi o zasadowy odczyn gleby to wówczas na niego wskazują następujące rośliny: przylaszczka i bodziszek łąkowy. Jeśli chodzi o niedobór azotu w glebie to wówczas w ogrodzie możemy spotkać takie rośliny jak: skrzyp, sity, wiosnówka pospolita, złocień polny, arnika, rumianek, drżączka, fiołek trójbarwny.

Gdy spotykamy w naszym ogrodzie gleby zasobne w azot możemy zaobserwować takie rośliny jak: pokrzywa, barszcz, jasnota biała, komosa biała, łoboda rozłożysta, mniszek pospolity, gwiazdnica pospolita oraz wiechlina. W przypadku gdy w glebie znajduje się nadmiar wody wówczas możemy spotkać następujące rośliny: mech torfowiec, trzcina pospolita, wierzba, olsza, pełnik, rzeżucha łąkowa, knieć błotna.

Natomiast jeśli chodzi o niedobór wody w naszej glebie w ogrodzie wówczas na takie zjawisko wskazują: posłonek, pięciornik, przetacznik, ukwap, janowiec, dziewanna, krwiściąg mniejszy, przelot pospolity.

---

M&J http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Balkon – kwiatowy ogród

Balkon – kwiatowy ogród

Autorem artykułu jest M&J



Pięknie ukwiecony balkon to duża satysfakcja i radość dla jego właściciela także miejsce odpoczynku wśród przyrody szczególnie w dużych miastach. Dobrze urządzony balkon powinien stać się przedłużeniem mieszkania.

Zaprojektowanie roślinności na konkretnym balkonie zależy od wielu czynników, a mianowicie od ilości miejsca jakie możemy przeznaczyć na zieleń, od wystawy naszego okna i przewidywanego nasłonecznienia roślinności, którą posadzimy i nasłonecznienia naszego mieszkania.

Okno wychodzące na balkon nie powinniśmy zastawiać od wewnątrz, ale udekorować od zewnątrz żeby kwiaty zaglądały do mieszkania. Przystępując do urządzania naszego ogrodu na balkonie musimy się zastanowić jakie rośliny posadzimy: i tak na balkony od strony północnej musimy dobierać rośliny znoszące zacienienie, rośliny na balkonach z wystawą południową, wymagają dobrej opieki polegającej na regularnym podlewaniu, gdyż ziemia pod wpływem słońca szybko wysycha. Najlepiej dobierać rośliny na stronę południowo-zachodnią i południowo-wschodnią, dobra jest wystawa wschodnia i zachodnia.

Oto niektóre rośliny lubiące cień na balkonie: Begonia bulwiasta, Niecierpek, Niezapominajka, Powój wilec. Roślinny znoszące duże nasłonecznienie to: Cynia, Aksamitka, Groszek pachnący, Dalie, Fasola, Stokrotka, Bratek. Dzięki dużej różnorodności barw i kształtów roślin nadających się na balkony i do skrzynek, możemy wybrać najbardziej dekoracyjne gatunki roślin, które zarazem będą pasowały do otoczenia. Ważną rzeczą jest ładny dobór kolorystyczny kwiatów posadzonych w skrzynkach. Najprostsze zestawienia barwne i niezawodne to 3 podstawowe kolory : czerwień, żółć i niebieski. Natomiast czerń i biel to kolory pasujące do wszystkich pozostałych. Połączenie czerwieni z żółcią daje kolor pomarańczowy, niebieski z czerwienią – fiolet, żółć z niebieskim daje zieleń.

Istnieje jeszcze dobór kolorystyczny oparty na zasadzie barw ciepłych i zimnych. Do barw zimnych zaliczamy kolor niebieski we wszystkich odcieniach. Do barw ciepłych zaliczmy żółć i czerwień, we wszystkich odcieniach aż do brązu. Dokonując wyboru roślin nadających się do uprawy na naszym balkonie, należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka niezbędnych warunków, które muszą spełniać:

- dużą wartość dekoracyjną;

- długotrwałość kwitnienia

- dostosowanie do naszego okna,

- łatwość przystosowania do życia w trudnych warunkach,

- możliwość łatwego rozmnażania.

Dla ludzi z małą ilością czasu, mających mało miejsca na balkonie i z małą wiedzą o uprawie, najodpowiedniejsze będą rośliny nie mające wygórowanych wymogów, łatwe w uprawie i długo kwitnące. To przede wszystkim rośliny siane wiosną do skrzynek na balkonie: Smagliczka, Nasturcja, a z pnączy: powój trójbarwny i fasola wielokwiatowa. Mogą to być także rośliny, których rozsadę można kupić gotową np. Aksamitka, Szałwia, Niecierpek oraz Dalia. Dla osób, które mają zamiłowanie ogrodnicze i poczucie piękna, istnieje jeszcze nieskończona możliwość kompozycji.

---

M&J

http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Mały kącik dla dziecka w ogrodzie

Mały kącik dla dziecka w ogrodzie

Autorem artykułu jest M&J



W dzisiejszych czasach prawo do obywatelstwa zyskały kąciki dla dzieci zarówno w prywatnych ogrodach jak i dużych wspólnotach mieszkaniowych.

Miejsce zabaw dla dzieci powinno być zorganizowane w ogrodzie w takim miejscu, które będzie nieco oddalone od tarasu czy miejsca wypoczynku, ale w odpowiednim miejscu tak by "mieć oko" na nasze pociechy.

Kącik zabaw dla dzieci powinien być odpowiednio zaprojektowany i zaaranżowany. Miejsce to powinno być co najmniej z jednej strony osłonięte od wiatru, ale z drugiej strony powinno być również odpowiednio nasłonecznione tak by dzieci w czasie upału nie przebywały zbyt długo na prażącym słońcu.

Odpowiednia aranżacja takiego miejsca zabaw dla dzieci to podstawa. Przy projektowaniu takiego miejsca trzeba wziąć pod uwagę wiek dzieci, które posiadamy tak, by każde z nich znalazło coś dla siebie. Dla najmłodszych dzieci może to być piaskownica, jednak dla dzieci nieco starszych możemy już pomyśleć o skonstruowaniu bądź umieszczeniu huśtawki albo równoważni.

Bardzo ciekawym zjawiskiem w naszym ogrodzie, w którym urządzamy kącik dla najmłodszych mógłby być basen - brodzik. Basen nie musi być wielki może mieć nie wielkie wymiary np. 4-10 m3 , zaś jego głębokość może wynosić zaledwie od 30 do 50 cm, sądzę, że są to wystarczające wymiary basenu przeznaczonego do kąpieli i zabaw dla najmłodszych naszych pociech.

Ten basen nie musi koniecznie stanowić ozdoby miejsca zabaw dla najmłodszych można go umieścić na trawniku co spowoduje, że stanie się dodatkową ozdobą naszego ogrodu. Gdzieś w pobliżu kącika zabaw dla dzieci można urządzić nieco starszym już dzieciom grządki by obserwując rodziców mogły również zacząć uprawiać warzywa bądź rośliny co uczy dzieci odpowiedzialności i samodzielności, prawie tak jak opieka nad zwierzakiem.

Dobrym pomysłem jest umożliwienie dzieciom pracowania w ogrodzie razem z nami, bo dzięki takim czynnościom jak grabienie, pielenie czy podlewanie, rozwijają nasze dzieci fizycznie, a dzięki temu dziecko jest zadowolone, że może pomóc rodzicom i czuje się potrzebne w pracach w ogrodzie.

Jednak przy urządzaniu miejsca dla dzieci trzeba brać pod uwagę fakt, że miejsce to trzeba będzie zlikwidować w momencie gdy nasze pociechy już dorosną.

---

M&J http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Hortensja

Hortensja

Autorem artykułu jest M&J



Znana nam jest przede wszystkim jako roślina, która rośnie w doniczce. Hortensję rzadko spotyka się jako ozdobę mieszkania mimo to, że jest bardzo efektywnym kwiatem.

Pochodzi z Japonii, a dawno temu uprawiana była w krajach dalekiego wschodu. W Europie pojawiła się dopiero pod koniec XVIII w. W Polsce najbardziej znaną i uprawianą odmianą hortensji jest hortensja ogrodowa zwana Hyndrngea macrophylla.

Kwiatostany tej rośliny często złożone są z kwiatów dwojakiego rodzaju. Jedne z nich te bardziej niepozorne wytwarzają nasiona pozostałe decydują o urodzie każdej z odmian bo to one kształtują podobne do płatków, ogromne wielobarwne działki kielicha. Pozostałe elementy tego kwiatu ulegają redukcji dzięki czemu kwiaty są płonne i niezdolne do zawiązywania nasion. Natomiast u niektórych odmian występują one nielicznie na obrzeżach baldachowo spłaszczonego kwiatostanu. Najczęściej jednak zdarza się tak, że wypełniają one cały kulisty i okazały kwiatostan, który może osiągnąć średnicę nawet do 20 cm.

Odmiana hortensji, która występuje w Polsce czyli hortensja ogrodowa rzadziej kwitnie na biało, częściej natomiast na różowo bądź niebiesko. Istnieją również odmiany o różnych kombinacjach kolorystycznych między innymi: ciemna czerwień z zielenią oraz purpurowe. Bardzo ciekawym zjawiskiem, który możemy zaobserwować w tych kwiatach to zmiany barwy z różowej na niebieską i odwrotnie. To zjawisko przyczynia się do tego, że na Podbeskidziu kwiat ten otrzymał nazwę "kawalerskiego serca".

Z czym związane jest to zjawisko zmian koloru? Otóż z tym, że jeżeli gleba ma silny odczyn zakwaszenia to hortensja przybiera barwę niebieską, natomiast w przypadku gleby o mniejszym zakwaszeniu kwiat przybiera barwę - różową. Ogrodnicy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat mają możliwość manipulowania barwami poprzez stosowanie odpowiednich ściółek i nawozów.

Ważną rzeczą by utrzymać kolor lekko błękitny tego kwiatu jest podlewanie jej roztworem ałunu lub też preparatem, który ma w swoim składzie siarczan glinu. Jednak w przypadku hortensji o kolorze białym stosowanie tych wszystkich zabiegów nie spowoduje wywołania koloru.

W ogrodach hortensje często kwitną od czerwca lub lipca, aż do jesieni, Hortensja jest rośliną mało odporną na niskie temperatury, powinna być również bardzo często podlewana oraz wymagają odpowiedniego cięcia. Zaletą tej rośliny jest możliwość jej zasuszania, jednak nie jest to łatwe i nie każdemu może sie udać. Głównym błędem jest zbyt duża niecierpliwość w przy wyborze momentu ścinania kwiatostanu. Odpowiedni momentem na ścinanie kwiatostanów jest sytuacja, w której kwiaty już dobrze rozwiną i wybarwią. Kwiat ten po ususzeniu wspaniale zachowa kolor i kształt, jednak w przypadku żywych kwiatów, które są zbyt wcześnie ścinane zawijają się i kurczą, co powoduje, że trącą bardzo dużo ze swojego uroku.

---

M&J http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Alergik i ogród - czy to dobra para?

Alergik i ogród - czy to dobra para?

Autorem artykułu jest Ola Kowalska



Wielu z nas nie wyobraża sobie, by w piękną pogodę, słoneczny majowy czy czerwcowy dzień, siedzieć w domu. Dla alergików natomiast okres wiosenny i wczesnoletni to jedne z najgorszych dni w roku.

Kichanie, katar, ból głowy i ogólnie złe samopoczucie to dal osób uczulonych tzw. norma. Nawet ci, którzy mieszkają w domkach jednorodzinnych wolą raczej unikać zieleni i przebywania w swoim ogrodzie. Ale alergia to nie wyrok, mimo wszystko będąc nawet uczulonym na trawę lub pyłki roślin, można spędzać chwilę w swojej altanie lub na leżaku z gazetą w ręku. Jak to zrobić?

Ogród dla alergika to dość specyficzne miejsce. Przestrzeń zielona, którą dysponujemy, powinna być wyjątkowo starannie zaplanowana, a najważniejszym aspektem są rośliny. Ten element dotyczy wszystkich ogrodów i odgrywa w nich równie ważne role, jednak w przypadku ogrodu projektowanego z myślą o alergikach, nie zastanawiamy się nad tym, jakie rośliny posadzić, tylko jakich się wystrzegać. Występowanie choćby jednego egzemplarza silnie uczulającej rośliny może mieć zły wpływ na osobę uczuloną.

Roślin tego typu nie ma na szczęście dużo. Chodzi tutaj oczywiście o silnie uczulające drzewa jak brzozy, leszczyny czy olchy, nie wskazane będą również w takiej przestrzeni egzotyczne trawy. Ich natura bardzo utrudnia koszenie i czyni z nich mocny alergen. Ze względu na opadające na ziemię kwiatostany topoli, również tego gatunku powinniśmy się wystrzegać w antyalergicznym ogrodzie. Struktura kwiatów może sprzyjać nasileniu objawów alergii.

Sprawa tradycyjnej trawy nie wygląda tak czarno, jak sie pozornie wydaje. Trawa i alergik będą mogli żyć w idealnej symbiozie, jeśli tylko zieleń ta będzie odpowiednio często pielęgnowana, w tym przypadku regularnie koszona. Zabieg pielęgnacyjny wykonywany raz w tygodniu przez niemal pół roku, poczynając od kwietnia, zapobiegnie zbyt dużemu rozrostowi zieleni. Należy przy tym pamiętać, że siano również silnie uczula, prawdopodobnie więc samym koszeniem i zbieraniem tego materiału powinna zajmować się osoba zdrowa, a miejsce składowania powinno być oddalone od miejsca zamieszkania.

W zasadzie wszystkie inne rośliny są dla alergików przyjazne. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o warzywa czy owoce. Również kwiaty czy krzewy ozdobne nie powinny szkodzić osobom uczulonym. Projektując jednak taki wyjątkowy ogród powinniśmy unikać pozostawia dużych, zacienionych przestrzeni pod drzewem, zwłaszcza w pobliżu oczka wodnego. Dlaczego? Parująca ze zbiornika woda w niezbyt nasłonecznionym miejscu nie tylko orzeźwia, ale tym samym zwiększa wilgotność powietrza, co z kolei wpływa pozytywnie na mocno uczulającą pleśń.

Powyższe uwagi mogą być dla nas inspiracją do stworzenia praktycznego i przyjemnego miejsca w pobliżu naszego domu. Mogą być atrakcyjną przestrzenią zarówno dla zdrowych dzieci, jaki i uczulonych dorosłych. Jedni i drudzy będą mogli w miły sposób spędzić czas w ogrodzie, gdy tylko odpowiednio zaplanują projektowanie ogrodu. Wtedy hamak, altana ogrodowa lub huśtawka staną się dla alergików synonimem przyjemności, nie katuszy.

---

Altany ogrodowe


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Urocza Aksamitka

Urocza Aksamitka

Autorem artykułu jest M&J



Roślinę tą częściej można spotkać na skalniakach i trawnikach miejskich, niż w ogrodach przy domowych, ze względu na to, że nie wszyscy lubią jej, dość intensywny zapach.

Aksamitka zasługuje na uznanie, ze względu na to, że jest łatwa w uprawie i nie wymaga zbyt długiej i częstej pielęgnacji. W ostatnim czasie nawet wyhodowano odmianę bez zapachową dlatego już nic nie szkodzi na przeszkodzie na jej rozpowszechnianiu. Aksamitka ze względu na swoje intensywne barwy może tworzyć bardzo efektowne plamy.

W Polsce uprawiane są trzy odmiany tej rośliny: Pierwszą z nich jest aksamitka drobna. To roślina o małych pojedynczych kwiatach o pomarańczowych lub żółtych barwach, rosnące do wysokości 30 cm. Rośliny te często hoduje na obwódki i rabaty.

Kolejną odmianą jest aksamitka rozłożysta. Rośliny te najczęściej posiadają kwiaty o pojedynczych lub pełnych żółtopomarańczowych z purpurowo-brązową plamą u nasady płatków. Często też jest spotykana o kwiatach brązowych z żółtym brzegiem. W Polsce zazwyczaj występują odmiany karłowe, często wykorzystywane na obwódki i rabaty.

Ostatnią odmianą hodowaną w Polsce jest aksamitka wysoka. Roślina ta rośnie do wysokości 80 cm. Aksamitka wysoka najczęściej występuje o kwiatach pełnych pomarańczowych lub żółtych w różnych odcieniach. Kwiaty te przeznaczone są do tworzenia grup, a przede wszystkim wykorzystywane jako kwiat cięty. Roślina ta w wodzie utrzymuje się bardzo długo.

Wszystkie odmiany aksamitki w Polsce kwitną od lipca aż do późnej jesieni. Rośliny te można sadzić na wszystkich rodzajach gleb, w miejscach słonecznych, a nawet w półcieniu. Rośliny te bardzo dobrze znoszą upały i kilku dniowe susze, dzięki temu może spokojnie sadzić je w naszych ogrodach.

---

M&J http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zachwycające kaliny

Zachwycające kaliny

Autorem artykułu jest M&J



Kalina jest bardzo pięknym krzewem, dlatego uważam, że nie powinno zabraknąć jej w naszym ogrodzie. Najczęściej hodowaną odmianą w ogrodach jest kalina koralowa.

Charakteryzują ją prześliczne białe kuliste kwiaty, swoim kształtem często przypominają pompony. Często kwiaty osiągają średnice nawet 20 cm.

Kalina przyjmuje bardzo ciekawą formę jesienią, ze względu na to, że jesienią nie zawiązuje owoców, natomiast jej liście przybierają bardzo ładny purpurowo-czerwony kolor. Często się zdarza, że piękne kwiaty kaliny zamieszkiwane są przez mrówki, a wraz z nimi przychodzi kolejny szkodnik jakim jest mszyca. Można próbować walczyć z nimi metodami ekologicznymi, jednak gdy to nie pomoże należy sięgnąć po środki chemiczne.

Skuteczną metodą jest zwalczanie mszycy roztworem z sody. Młode drzewka kaliny wymagają zabezpieczenia przed mrozem i wiatrem. W Polsce kwitną również inne odmiany kaliny m. in. : "Dawn", "Burkwooda", japońska, angielska, koreańska, sztywno-listna oraz hordowina.

Odmiana "Burkwooda" jest pięknym krzewem o białoróżowych pachnących kwiatach. Roślina ta nie jest łatwa w uprawie i nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Natomiast kalina japońska "Popcorn" jest rośliną bardzo wrażliwą i delikatną. Roślina ta zachwyca nietypowymi liśćmi, które są bardzo mocno unerwione. Liście te zmieniają na jesień swą barwę. Zachęcam do odkrywania uroków tych krzewów w sowim ogrodzie. Krzew ten na pewno ożywi nasz ogród, a jego kwiaty swoim pięknem będą nas zachwycać i "cieszyć" nasze oczy.

---

M&J http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak zapewnić sobie komfortowy wypoczynek w ogrodzie?

Jak zapewnić sobie komfortowy wypoczynek w ogrodzie?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Chyba każdy właściciel przydomowego ogrodu docenia walory wypoczynku na świeżym powietrzu. Bo tylko roślinność jest w stanie dać nam cień, który przyniesie ukojenie po ciężkim, upalnym dniu.

Żaden klimatyzator czy wiatrak nie zastąpi człowiekowi zalet relaksu w ogrodzie. Któż nie docenia zalet kontemplacji pośród gąszczu traw w zacienionych alejkach ogrodów? Czy jest coś co lepiej koi skołatane nerwy niż szum wody w fontannie czy świergot ptaków? Czy znajdzie się ktoś, kto wzgardzi tymi dobrami, które dostaliśmy od natury? By jednak móc korzystać z pełni tych drób musimy postarać się o to by nasz ogród stał się właśnie taką oazą odpoczynku.

Dobrze zaplanowany ogród pozwoli nam wykorzystać go w taki sposób by był jednocześnie funkcjonalny a zarazem jego estetyka przykuwała uwagę naszą oraz naszych gości i sąsiadów. By zapewnić sobie komfort wypoczynku warto jest rzetelnie przemyśleć zakup mebli ogrodowych. W obecnych czasach dostępne są zarówno pojedyncze meble do ogrodu jak również całe serie mebli ogrodowych. Dokonując wyboru zwróćmy szczególną uwagę na to w jaki sposób są one wykończone, z jakiego materiału są wykonane, w jaki sposób zostały zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi no i oczywiście na fakt czy będziemy mogli na nich wygodnie wypoczywać. W ostatnich latach niezwykłą popularność zyskują meble ogrodowe wykonane z drewna egzotycznego. Są to przede wszystkim takie gatunki jak teak, merbau czy rattan. Kupując meble z drewna egzotycznego możemy liczyć na, że będą one trwalsze od mebli wykonywanych z rodzimych gatunków- oczywiście pod warunkiem, że zostaną one właściwie zabezpieczone.

Meble z pewnością mogą być doskonałym przyczynkiem wygodnego relaksu, jednak same meble ogrodowe nie wystarczą. Warto jest zadbać o zapewnienie sobie w ogrodzie miejsca do relaksu. Jeżeli powierzchnia ogrodu nam na to pozwala, możemy wydzielić miejsce, które w całości przeznaczymy do relaksu. Doskonałym elementem do wydzielenia takiego terenu może być trejaż lub pergola. Obsadzone pnączami zapewnią nam zarówno cień w upalne dni jak również wrażenie odosobnienia. Akcentem, który z pewnością wpłynie pozytywnie na stan naszego układu nerwowego będzie element wodny. Może to być zarówno niewielkie oczko wodne jak również mała kaskada czy fontanna. Oprócz kojącego działania wody elementy, które ją wykorzystują będą wspaniałą dekoracją ogrodu.

Planując zagospodarowanie ogrodu warto zostawić trochę miejsca na oazę spokoju, gdzie będziemy mogli udać się w chwilach odpoczynku.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Techniki oświetlenia ogrodu

Techniki oświetlenia ogrodu

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Oświetlenie ogrodów nie jest sztuką łatwą, nie mniej jednak dobrze wykonane potrafi sprawić, że nasz ogród rozbłyśnie zarówno w przenośni jak i dosłownie.

Umiejętne operowanie światłem w ogrodzie zapewni nam możliwość bezpiecznego poruszania się po nim nocą jak również odmieni jego oblicze. Aby nasz ogród zalśnił pełnym blaskiem warto przeczytać kilka wartościowych wskazówek, dzięki którym nauczymy się tricków pozwalających na umiejętne, praktyczne i niezwykle estetyczne oświetlenie ogrodu.

W większości ogrodów stosuje się kilka różnych źródeł światła i kilka różnych technik podświetlania. Jednym z nich jest oświetlenie od dołu. Tą technikę stosuje się przede wszystkim podczas podświetlania roślin i niektórych elementów architektury ogrodowej. Tą metodą możemy doskonale wyeksponować takie elementy jak żywopłoty, krzewy oraz drzewa. Robimy to zwykle używając niewielkich reflektorków o niskiej iluminacji. Co w prostym tłumaczeniu znaczy tyle, ze dają one niewielka ilość światła, wystarczającą do podświetlenia rośliny od dołu. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać niecodzienny efekt, gdyż liście zostaną podświetlone w inny niż zwykle sposób a cienie będą skierowane do góry. Warto pomyśleć o takim oświetleniu, kiedy chcemy wyeksponować niektóre rośliny warte szczególnej uwagi nawet nocą.

Inną często spotykaną techniką jest podświetlanie od góry. Jak sama nazwa wskazuje, w tej metodzie źródło światła ustawione jest powyżej podświetlanego elementu w taki sposób by światło spływało po danym elemencie z góry do dołu. Przy pomocy tej techniki, możemy także spróbować przy pomocy kilku punktów zawieszonych na pewnej wysokości uzyskać tak zwany efekt księżycowy. Kierujemy wówczas punkty świetlne na jeden element np. koronę drzewa. Przy metodach wykorzystujących oświetlenie od góry stosuje się przeważnie reflektory.

Niezwykle ciekawą wizualnie techniką jest oświetlanie nie samego przedmiotu lecz jego tła. Wykorzystuje się w tym celu plafoniery lub kinkiety, które częściowo osłonięte rozpraszają światło po ścianie będącej tłem dla roślinności. Wówczas widzimy zarysy elementów na jasnym tle, co daje ciekawy efekt całej kompozycji. Nie jest to metoda pozwalająca oszczędzać energię, gdyż urządzenia służące do wykonania omawianej ekspozycji zużywają dość pokaźne ilości prądu.

Te kilka wymienionych technik to tylko niewielka część możliwości operowania światłem w ogrodzie. Temat ten jest niezwykle szeroki, gdyż przy pomocy dostępnych obecnie akcesoriów oświetleniowych jesteśmy w stanie wykonać każdą aranżację, która tylko przyjdzie nam do głowy.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jakie meble ogrodowe wybrać?

Jakie meble ogrodowe wybrać?

Autorem artykułu jest Maciej Zubilewicz



Ogród bez chociażby jednej drewnianej ławki czy kilku plastikowych foteli sprawia wrażenie niekompletnego. Meble są nieodłącznym elementem każdego ogrodu i działki. Ich wybór jest ogromny, dlatego zanim wybierzemy się do sklepu, warto zastanowić się, jaki rodzaj mebli doda uroku właśnie naszemu ogrodowi.

Meble plastikowe

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych mebli ogrodowych zajmują te wykonane z plastiku. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim są one najtańsze spośród wszystkich rodzajów mebli ogrodowych. Są odporne na deszcz i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych – wystarczy je od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką, a większe zabrudzenia usunąć można np. mleczkiem czyszczącym. Meble plastikowe są bardzo lekkie, więc bez problemu mogą być przenoszone nawet przez dzieci czy starsze osoby. Do wad należy z pewnością duża podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz niewielkie walory estetyczne.

Meble drewniane

Bardzo popularne są także drewniane meble ogrodowe. Mogą być wykonane między innymi z drewna dębowego, bukowego, świerkowego bądź sosnowego lub z egzotycznych gatunków, np. z drewna drzewa teakowego. Meble drewniane są o wiele trwalsze niż meble plastikowe, wymagają jednak regularnej konserwacji. Coraz chętniej kupowane są meble ze wspomnianego drewna teakowego, są bowiem o wiele bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Choć meble drewniane są dość drogie, to przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przetrwać wiele lat, dlatego inwestycja na pewno się opłaca. Do tej kategorii mebli zalicza się również meble z bali drewnianych, czyli tzw. meble biesiadne.

Meble metalowe

Z jednej strony meble metalowe reprezentowane są przez masywne i dekoracyjne meble żeliwne, z drugiej natomiast do kategorii tej należą lekkie i ascetyczne meble aluminiowe. Meble żeliwne nie będą pasować do każdego ogrodu. Najczęściej są bardzo ozdobne, więc wymagają odpowiedniej „otoczki”. Zaletą mebli żeliwnych jest z pewnością trwałość, nie ma konieczności chowania ich na zimę. Wystarczy przykryć pokrowcem. Raz na jakiś czas potrzebują odnowienia – wówczas ścieramy starą farbę szczotką drucianą i nakładamy nową warstwę. Wadą jest z pewnością ich znaczny ciężar.

Meble aluminiowe są o wiele lżejsze. W przeciwieństwie do mebli żeliwnych cechują się bardziej surowym, wręcz ascetycznym wyglądem. Dlatego też nie każdemu ogrodowi dodadzą uroku. Zaletą jest możliwość szybkiego i łatwego wyczyszczenia wodą.

Meble wiklinowe i rattanowe

Coraz częściej zobaczyć można w ogrodach i na działkach meble wiklinowe lub rattanowe. Pasują one do większości ogrodów, choć najlepiej wyglądają na tarasie w otoczeniu bujnych rabatek kwiatowych. Są nieodporne na wilgoć, lecz przy odpowiedniej konserwacji mogą nam służyć przez wiele lat. Alternatywą mogą być meble wykonane z technorattanu, tworzywa sztucznego imitującego rattan. Takie meble bez obaw mogą być pozostawione na deszczu.

---

Artykuł jest propozycją dla portalu ogrodniczego www.ogrodowo.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Cięcie krzewów ozdobnych

Cięcie krzewów ozdobnych

Autorem artykułu jest Monika Gancarska



Cięcie krzewów, przycinanie roślin to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o którym każdy ogrodnik wiedzieć powinien. Zadbane rośliny są podstawą pięknego ogrodu.

Większość gatunków roślin, zarówno krzewów ozdobnych, drzew i innych wymaga przycinania od czasu do czasu do dobrego wzrostu bądź kwitnięcia. W Internecie są dostępne kalendarze, w jakich miesiącach powinniśmy przycinać poszczególne gatunki. Ważna jest również pogoda w dniu, który wybierzemy do tych zabiegów. Latem ważne jest, aby nie przeprowadzać tego zabiegu w upale, natomiast jesienią i wiosną należy to zrobić w ciepły, słoneczny dzień. Warto zwrócić uwagę, że dobrze wykonane cięcie może zdecydowanie polepszyć zdrowotności krzewów kwitnących oraz wydobyć najważniejsze efekty dekoracyjne. Poprzez systematyczne usuwanie niektórych pędów można stymulować wzrost innych części i powodować zwiększone kwitnienie.

Do przycinania niezbędny nam będzie sekator oraz parę innych dodatków takich jak piłki, noże oraz substancje przyspieszające goje ran. Narzędzi powinny być dobrze naostrzone, oraz zdezynfekowane, na przykład przy pomocy denaturatu. Cienkie gałęzie zawsze przycina się nad pąkiem - najlepiej sekatorem. Do cięcia grubszych gałęzi używa się piłki, tnie się tuż przy zgrubieniu u nasady lub pozostawiając kilkucentymetrowy kawałek (w zależności od rośliny).

W każdej szkółce krzewów uzyskacie Państwo informację na temat przycinania oraz opieki nad swoimi roślinami od profesjonalistów. Warto o tym pamiętać jeśli zdecydujemy się oprócz trawy posadzić jakieś ozdoby w swoim ogrodzie. Zadbany ogród może być dumą jego właścicieli.

---

Szkółka krzewów - A. Pudełko


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Architektura w ogrodzie

Architektura w ogrodzie.

Autorem artykułu jest Grzegorz Pawelec



Ogród jest przestrzenią i zawsze połączony był z architekturą. Ważne aby elementy architektoniczne ogrodu były jego ozdobą i dopełniały swoja formą całość zamysłu projektanta.

ALTANA

We współczesnych rozwiązaniach projektowych coraz wyraźniej widać połączenie ogrodu z architekturą. Ogród staje się przedłużeniem salonu. Często tworzy dodatkowe "zielone" wnętrze na zasadzie zewnętrznego, żywego pokoju. Jak w każdym salonie również w ogrodzie znajdują się różnego typu meble ogrodowe. Często pojawia się także architektura ogrodowa. Klasycznym przykładem jest altana, która po przejściu długiej drogi, pierwotnie jako element architektury budowlanej, obecnie kojarzona jest głównie z ogrodem.

Jak każda forma, również altana zmieniała się. Na przestrzeni czasu istniały różne jej rodzaje, czasem altany tworzyły drzewa a sklepieniem były odpowiednio formowane i zaplecione gałęzie koron. Altana zawsze pełniła funkcję użytkową w ogrodzie, ale niemniej ważną jest estetyka. Tak było kiedyś. A obecnie? Czy jesteśmy skazani na jednakowe i podobne do siebie formy "gotowych" modeli? Czy jedynie funkcja użytkowa ma znaczenie? Czy na pewno nie ma wyboru? I najważniejsze pytanie czy nie można tego zmienić?

Odpowiedź jest łatwa. Nie tylko można ale wrecz jest to wskazane. Ogród jest przestrzenią gdzie odpoczywamy, myślimy, szukamy natchnienia i spokoju. Ważne jest zatem to, aby ta przestrzeń była dobrze zaprojektowana a znajdująca się w ogodzie architektura była indywidualna, estetyczna i dostosowana kompozycyjnie do wnętrza ogrodu. Jest to nie tylko wskazane ze wzgledów estetycznych ale również ekonomicznych.

Nowoczesne altany mają formy architektoniczne. Dominuje minimalizm i harmonijna kompozycja. Naturalny, ciepły materiał jakim jest drewno, łączy się z zimnymi elementami stalowymi czy aluminiowymi. Konstrukcję są modułowe a dopełnieniem są ażurowe ściany z drewna lub tkaniny. Stosuje się także elementy z nowoczesnych tworzyw zastępujących szkło, które są lżejsze i odporne na trudne warunki zewnętrzne, co powoduje, że lepiej sprawdzają się jako pokrycie dachu altany. Dominuje prosta forma, naturalny materiał drewniany łączony metalem, dostosowana do indywidualnych potrzeb funkcja użytkowa.

Indywidualny projekt, unikatowa forma w ogrodzie zawsze podnosi jego wartość estetyczną i kompozycyjną. To inwestycja, która zawsze jest opłacalna. Warto w swoim prywatnym "zielonym" salonie mieć niepowtarzalne meble i dobrze zakomponowane formy architektury ogrodowej, które w połączeniu z odpowiednim oświetleniem, będą odrębnym, samodzielnym walorem estetycznym każdego wnętrza ogrodowego.

---

Autor:Grzegorz Pawelec

www.grzegorzpawelec.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak czyścić łazienkę?

Jak czyścić łazienkę?

Autorem artykułu jest krzynka8



Jednym z miejsc w naszych domach, mieszkaniach, miejscach pracy szczególnie narażonych na zabrudzenia jest łazienka. Aby spełniała ona właściwie swoją funkcję, musi być systematycznie i regularnie czyszczona.

Łazienka jest tym miejscem w każdym domu, które szybko ulega zabrudzeniu. O jej wygląd należy regularnie dbać z oczywistych powodów higienicznych.
Toalety muszą być sprzątane codziennie. Należy systematycznie usuwać zabrudzenia z płytek znajdujących się na ścianach i na podłodze zwracając szczególną uwagę na dokładne czyszczenie wszelkich zagłębień, miejsc z pozoru niewidocznych dla oka. Na rynku wiele jest wszelkich detergentów znanych i mniej znanych firm. Wszystkie kuszą wysoką skutecznością w usuwaniu bakterii i zachęcają do zakupu.

Każda łazienka posiada lustro: umieszczone nad umywalką bardzo często ulega zabrudzeniu - osadzają się na nim mydlane plamy. Lustro powinno być czyszczone do połysku specjalnym płynem do szyb. Jeśli go nie mamy można do ciepłej wody dodać amoniaku i tym roztworem umyć lustro. Na uwagę zasługują meble łazienkowe. Można je przetrzeć szmatką nawilżoną w specjalnym płynie lub tylko nawilżoną w wodzie.

Szczególną troską otoczyć umywalkę. Należy czyścić całą jej powierzchnię (również pod zlewem i wewnątrz) i spłukać. Należy też zwrócić uwagę na miejsca, gdzie tworzy się osad kamienny. W tym celu warto skorzystać ze specjalnych detergentów zapobiegających osadzaniu się kamienia, oraz polerujących części metalowe umywalki.

Okna znajdujące się w łazience czyścimy płynem do szkła podobnie jak lustro. Drewniane części należy oczyścić gąbką. Czynność powinna być wykonywana przy otwartym oknie tak, aby uzyskać dostęp do ukrytych zakamarków, w których może znajdować się kurz. Również grzejniki wymagają regularnego mycia. Należy to robić szmatką i wodą z detergentem.

Szczególnej uwagi w czyszczeniu potrzebuje muszla klozetowa. Jest to miejsce wymagające dokładnego czyszczenia. Do wyboru mama masą detergentów, które usuwają brud, zapobiegają kamieniowi i odświeżają zapachowo. Wanna i prysznic są narażone na systematyczne zabrudzenie. W związku z tym trzeba te miejsca często starannie czyścić, nie tylko powierzchnię płytek, ale i pistolet pod prysznicem.
Do czyszczenia wanny można użyć klasycznego produktu lub mieszaniny składającej się z wody (800 ml), 100 ml octu i 5 łyżek sody oczyszczonej i 2 łyżki płynu do mycia naczyń.
Jeśli na wannie są ma plamy rdzy, wapna lub zażółcenie może użyć tej samej ilości soku z cytryny i ocet, soli i detergentu. Pozostawić na 15 minut. Następnie spłukać. Szczotkę do kąpieli dobrze jest umyć produktem do czyszczenia WC.

W łazience często brzydko pachnie. Ponieważ dużo dezodorantów jest toksycznych można zastosować naturalną metodę nadawania zapachu łazience. Należy umieścić kadzidełko, zapalić świeczkę zapachową z olejkiem eterycznym.

---

www.wykonczeniedomu.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czy aby na pewno warunki mieszkalne?

Czy aby na pewno warunki mieszkalne?

Można śmiało stwierdzić, że odwodnienie prysznicowe używane jest raczej w warunkach mieszkaniowych. Przy tym bardzo często się zdarza, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne tak naprawdę są tego rodzaju czynności.

Okazuje się, że w każdej łazience powinno znajdować się coś takiego jak odwodnienie prysznicowe już chociażby ze względów bezpieczeństwa.



W końcu nikt z nas nie chce zalać domu na skutek tego, że nie pomyślał o tym w jaki sposób będzie odprowadzana woda. Warto przy tym dodać, że odwodnienie prysznicowe jest tutaj podstawą do odprowadzania wody w odpowiednie miejsce w kanalizacji. Warto więc zastanowić się, zanim zaczniemy budowę nowego prysznica, jak rozwiązań problem odpływu wody. W końcu nigdy nie może dojść do sytuacji, że nie mamy czegoś takiego jak odwodnienie. Jest ono niezbędne przede wszystkim w warunkach domowych.



Przy tym warto zaznaczyć, że wybierając odpowiednie dla siebie odwodnienie prysznicowe powinniśmy jednak pamiętać o tym, że należy brać pod uwagę odpowiednią przepustowość, która gwarantuje nam spływanie wody w jak najkrótszym czasie. Tylko na tej zasadzie powinniśmy wybierać odpowiednie dla siebie elementy. Człowiek musi się zawsze jednak liczyć z tym, że przecież odwodnienie jest najważniejszym elementem całego prysznica.



Przede wszystkim zapewnia ono bezpieczeństwo wszystkim domownikom, którzy na co dzień korzystają z określonej łazienki w której znajduje się prysznic. Dlatego też o wszystkich tego typu elementach powinniśmy pomyśleć wcześniej.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Wyposażenie łazienek

Wyposażenie łazienek

Wygodne deski sedesowe. Każdy z nas korzysta w toalety i sedesu, sprawmy aby ta czynność były miła i przyjemna. Kupmy takie deski sedesowe, na których będzie można miło spędzić wolne chwile. Wygodne deski sedesowe powodują, że można się skupić na tym co najważniejsze, a przy tym poczytać ulubioną gazetkę czy też napisać do znajomych smsa. Wybierzmy takie deski sedesowe, które anatomicznie będą pasowały do naszej pupy.

Usiądźmy sobie na nich, sprawdźmy jak wygodnie jest, czy nas nic nie uwiera. Deski sedesowe mają wiele rodzajów i kolorów. Niektóre deski sedesowe pokryte są miłym materiałem, który dodatkowo ogrzewa naszą pupę. Deski sedesowe to wyposażenie łazienki, które trzeba umiejętnie dobrać, aby później nie było przykrych niespodzianek.



Dodatki łazienkowe



Gdy wyposażamy naszą łazienkę, bardzo ważne są dodatki łazienkowe. Takie dodatki łazienkowe wieszamy na lustrze, przy wannie czy w innych miejscach. Dodatki łazienkowe to przede wszystkim ręczniki, mydelniczki czy stojak na papier toaletowy. Równie ważne dodatki łazienkowe to dywaniki czy dozowniki do mydła. Dodatki łazienkowe bez których nie można się obejść to szafki w których można schować ręczniki czy przybory kosmetyczne. Dodatki łazienkowe pozwalają urozmaicić wnętrze każdej łazienki. Dodatki łazienkowe tanim kosztem wprowadzą sporo świeżości do każdej łazienki, a przecież tak dużo czasu tam spędzamy, więc musi być miło i przytulnie.



oraz popularniejsze ścianki prysznicowe



Czy to w mieszkaniu czy też w domu, możemy zainstalować ścianki prysznicowe. Ścianki prysznicowe pozwalają na wygodne korzystanie z prysznica nie tylko dla jednej osoby. Ścianki prysznicowe to nowoczesne urządzania, które mają możliwość zamontowania specjalnych natrysków i biczy wodnych. Ścianki prysznicowe to popularny sprzęt łazienkowy, który sprzedaje się ostatnimi czasy jak świeże bułeczki.

--
Stopka

Okazje.info

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Nowoczesny salon

Nowoczesny salon

Każda kobieta marzy o tym, by mieć cudownie urządzony salon.

Nie zawsze jednak stać nas na bardzo kosztowne remonty i na zakup stylowych akcesoriów. Obecnie mamy jesień, więc i doskonały czas na wszelkiego rodzaju promocje i wyprzedaże. W sklepach i marketach z materiałami i akcesoriami wykończeniowymi i dekoracyjnymi możemy znaleźć prawdziwe perełki.



Jeśli komuś się podoba, to może kupić kanapę w kwiatki, w geometryczne wzory, czy nawet czarną tapetę do pokoju. Wszystko uzależnione jest ściśle od naszych upodobań i gustów. Promocja z reguły trwa jedynie przez ściśle określony czas. Warto więc skorzystać z okazji.



Można naprawdę też tanio kupić sobie panele okienne i zawiesić w oknach zamiast firanek. Są one niezwykle popularnym dzisiaj rozwiązaniem. Można również postarać się wymienić stary i zakurzony dywan na zupełnie nowy. Bardzo często można znaleźć wyprzedaż z perskimi dywanami o bardzo cieplutkim i przyjemnym włosiu.



Dzisiaj wiele osób stara się również stawiać na minimalizm. Nie wybierają oni tym samym bardzo dużej ilości akcesoriów do salonu, czyli dzbanków, flakoników, filiżanek i tym podobnych, ale przede wszystkim starają się, by wnętrze było jak najbardziej funkcjonalne. Popularne są w salonach sofy narożne, bujane fotele i duże okna. Nadają one całemu wnętrzu niezwykle przestronny charakter i dają dużo możliwości. Można na przykład kupić woalowe firany i do tego kreszowe zasłonki.



Takie połączenie można również i wykorzystać nie tylko w samym salonie, jednak to właśnie tutaj będzie ono najbardziej wyeksponowane i widoczne. Można również starać się po prostu zmienić wygląd naszych ścian. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o sam kolor, ale przede wszystkim o proporcje. Taki efekt można uzyskać, jeśli połączy się kilka kolorów na jednej ścianie. W niektórych marketach i galeriach handlowych istnieje coś takiego, jak darmowa porada projektanta wnętrz lub też dekoratora. W takim wypadku można bez najmniejszych przeszkód zapytać go po prostu o interesujące nas kwestie i ewentualnie poprosić o jakieś konkretne rozwiązania do swojego salonu.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Dekoracje marynistyczne w wystroju wnętrz

Dekoracje marynistyczne w wystroju wnętrz

Marynistyka coraz większej liczbie osób przywodzi na myśl pozytywne skojarzenia - teraz trafia do naszych domów.

Oryginalnym trendem wyboru elementów dekoracyjnych naszych mieszkań są elementy marynistyczne. Marynistyka nawiązuje do morza, wody, jachtów, a więc czynników związanych z żeglowaniem oraz wypoczynkiem nad morzem. Rozmaite ozdoby marynistyczne to podstawa umeblowania wnętrza w celu nadania mu marynistycznej natury.



Nurt marynarski nie jest jeden i należy go rozdzielić na trend "głęboki" morski oraz styl wybrzeża. Styl głęboki nawiązuje do głębokiego morza, biorą górę kolory granatowe, ciemny niebieski, mahoń (najczęściej spotykany kolor poszycia żaglowców), błyszczący mosiądz (wyposażenie klasycznych żaglowców). Kolejnym wyraźnym wzorcem jest styl plaży. Odnosi się on do lekkich odcieni plaży jak jasne szarości, błękit. Jego składniki to często: muszle, odpowiednio dobrane obrazy marynistyczne, jasnoniebieskie narzuty i pościele w błękitnych odcieniach. Każdemu przedmiotowi wystroju mieszkania możemy nadać morski charakter choćby przez przyczepienie odcinka zwiniętej liny żeglarskiej, małej naklejki lub po prostu malując dany element na niebiesko.



Wyraźne wzorce ozdób w stylu morskim można obecnie znaleźć w specjalistycznych sklepach internetowych. Do upiększenia nadmorskiego pokoju będą służyć różne przedmioty morskie jak koła sterowe, modele żaglowców, statki w butelkach, obrazy morskie i przedmioty z materiału jak ręczniki czy poduszki z ornamentami żeglarskimi.



Dekoracje marynistyczne to także oryginalny pomysł na prezent dla żeglarza. Dzięki nim będzie można wspominać żeglarskie przygody również w jesienne wieczory.

--
Stopka

Piotr Jelonek

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Aby cyrkulacja c.w.u. działała sprawnie i energooszczędnie

Aby cyrkulacja c.w.u. działała sprawnie i energooszczędnie.

Ponieważ stałe podgrzewanie wody krążącej w instalacji powoduje zwiększenie zużycia energii, warto zainwestować w urządzenia, które zoptymalizują działanie instalacji. Sprawnie działająca instalacja recyrkulacyjna znacząco zmniejsza zużycia wody, a co za tym idzie ogranicza ilości powstających ścieków. Zmniejsza także zapotrzebowanie na energię do podgrzania c.w.u.

Warto rozważyć montaż, niezbyt wciąż popularnych, zaworów termostatycznych do równoważenia instalacji c.w.u. Zadaniem ich jest utrzymanie minimalnego przepływu cyrkulującej wody, tak aby miała cały czas żądaną temperaturę. Kiedy woda wystygnie, zawór automatycznie się otwiera, zwiększając przepływ. Gdy temperatura wzrośnie, zawór się przymyka, ograniczając strumień wody.



Zawory te są doskonałą alternatywą dla stosowanych dotychczas kryz dławiących lub zaworów z nastawą wstępną, które ustawiano raz po zmontowaniu instalacji i rozdział wody na poszczególne obiegi pozostawał stały.



Zawory termostatyczne mają tą przewagę nad starym rozwiązaniem, że zmieniają rozdział wody zależnie od warunków w danej chwili (czyli na przykład od tego, które krany są odkręcone). Dzięki temu przepływ ciepłej wody jest zawsze optymalny i można zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody nawet o kilkanaście procent.



Dzięki zastosowaniu zaworów termostatycznych uzyskujemy dodatkowo możliwość zróżnicowania temperatury wody w poszczególnych obiegach, np. innej dla kuchni czy łazienki.



Znaczne oszczędności energii na podgrzanie c.w.u. uzyskuje się dzięki zastosowaniu pomp cyrkulacyjnych sterowanych zegarem. Zegar uruchamia pompę tylko w zadanym czasie, kiedy wiadomo, że instalacja c.w.u. będzie wykorzystywana, oraz wyłączał, kiedy cyrkulacja nie będzie potrzebna, na przykład w nocy.



Doskonałym rozwiązaniem są także pompy cyrkulacyjne sterowane termostatem, który wyłącza pompę po osiągnięciu przez krążącą w rurach wodę zadanej temperatury w przedziale od 35 do 65°C. Po obniżeniu się temperatury wody o kilka stopni termostat ponownie uruchamia pompę cyrkulacyjną.(KM)



Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyazcja.pl

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyazcja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Umeblowanie pokoju dziecka

Umeblowanie pokoju dziecka

Umeblowanie pokoju dziecka nie jest rzeczą łatwą. Wybredne gusta naszych dzieci sprawiają, że trudno je zadowolić. Trzeba szukać kompromisu pomiędzy wyglądem mebli, a ich funkcjonalnością. Na szczęście producenci mebli dziecięcych dostrzegają rozterki rodziców. Dziś na rynku można znaleźć wiele mebli dla dzieci, które są nie tylko ładne i kolorowe, ale również wytrzymałe na wybryki najmłodszych oraz tworzone w trosce o ich bezpieczeństwo.

Umeblowanie mieszkania czy domu to niezwykle ważna kwestia. Meble dziecięce, zdaniem zarówno producentów, jak i kupujących to niezwykle ważna część umeblowania naszego domu, gdyż muszą być one funkcjonalne i bezpieczne dla naszych pociech, szczególnie tych najmłodszych. Rodzice poza tym wymagają, aby meble dla dzieci były wykonane z bardzo trwałych materiałów, dających się łatwo czyścić, gdyż jak wiadomo, nasi milusińscy potrafią mieć zaskakujące pomysły związane z przyozdabianiem swojego pokoju własnoręcznie wykonanymi malunkami. Dlatego producenci prześcigają się wprost w wymyślaniu coraz nowszych wzorów oraz stosowaniu rozmaitych materiałów do produkcji takich mebli.



meble dla dzieciDuże ilości różnego rodzaju schowków, które zawierają niektóre meble dla dzieci, pomagają utrzymywać porządek w pokoju, gdyż umożliwiają schowanie wielu dziecięcych "skarbów&", które zajmują często bardzo dużo miejsca.



Całkiem oddzielną kategorią są tutaj meble młodzieżowe, które bardzo często są projektowane w oparciu o ankiety przeprowadzane wśród młodych ludzi. Dzięki temu można maksymalnie dopasować je do potrzeb nastolatków, którzy chcą, aby ich pokój wyrażał ich osobowość. Klienci twierdzą, ze duża ilość dostępnych na rynku wzorów i kolorów mebli bez problemu pozwala dobrać je do każdego otoczenia, a także dopasować do charakteru i osobowości każdego z nas. Kolorowe i fantazyjne meble dziecięce wywołują radość na twarzy dziecka, co jest chyba najważniejsze dla rodziców.



Teraz meble dla dzieci cieszą nie tylko swym wyglądem, ale również funkcjonalnością. Są tez projektowane w taki sposób, aby nadawały się do pokoju dziecka wraz z jego dorastaniem. Dzięki temu nie musimy martwić się, że gdy nasza pociecha dorośnie, jego pokój trzeba będzie umeblować od początku.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Co to jest DGP - system dystrybucji gorącego powietrza?</

Co to jest DGP - system dystrybucji gorącego powietrza?

DGP to systemem dystrybucji gorącego powietrza. W systemie takim czynnikiem grzewczym jest powietrze. Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste. Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei oddaje to ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu.

DGP to systemem dystrybucji gorącego powietrza. W systemie takim czynnikiem grzewczym jest powietrze. Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste. Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei oddaje to ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu. Powietrze napływa poprzez specjalny kanał nawiewny jak również poprzez szczelinę między obudową a wkładem kominkowym. Powietrze jest również ogrzewane od rury spalinowej odprowadzającej produkty spalania drewna do komina. Ogrzane w ten sposób powietrze jest transportowane za pomocą systemu nawiewu DGP do różnych pomieszczeń w budynku.



Na wylotach przewodów nawiewnych montuje się kratki lub anemostaty z regulacją strumienia powietrza. Powinny mieć minimum taki przekrój jak kanał doprowadzający. Wyloty przewodów montuje się w pobliżu okien lub ścian zewnętrznych w stropie, ścianie, tak aby cyrkulacja powietrza zapewniała prawidłowy rozkład ciepła w pomieszczeniu.



Do wykonania instalacji można używać przewodów wykonanych z blachy stalowej lub przewodów elastycznych odpornych na działanie wysokich temperatur.



Powietrze ogrzane przez wkład kominkowy może być rozprowadzane do innych pomieszczeń, zarówno w sposób grawitacyjny jak i wymuszony. Systemy wymuszone dają dużo większe możliwości w porównaniu do układów grawitacyjnych, jednakże są bardziej skomplikowane i przez to droższe w instalacji.



System DGP najlepiej jest uwzględnić już na etapie projektowania domu. Istnieje wtedy możliwość najbardziej dogodnego usytuowania kominka, zaprojektowania bezkolizyjnego przeprowadzenia przewodów rozprowadzających ogrzane powietrze.



W systemie DGP kominek najlepiej zaprojektować centralnie w budynku, tak aby długości rur rozprowadzających ogrzane powietrze były minimalne i dodatkowo zapewniały właściwy przepływ ogrzanego powietrza.



Oczywiście instalacja systemu DPG w istniejącym domu jest również możliwa. Przeróbki są stosunkowo proste i niezbyt kosztowne.



Najczęstszym zabiegiem wówczas jest zastosowanie podwieszanego sufitu karton-gipsowago w celu ukrycia za nim przewodów. Opracowanie sprawnego systemu DGP wymaga wykonania projektu technicznego. Dlatego wszelkie prace z tym związane należy powierzyć projektantowi a wykonanie doświadczonemu fachowcowi.



Podstawową zaletą systemu DPG jest to, że źródło ciepła ogrzewa bezpośrednio powietrze, a nie wodę w kaloryferze. W efekcie w domu szybko rośnie temperatura. Pomieszczenia jednak szybko się wychładzają, bo powietrze nie potrafi zakumulować dużej energii cieplnej.



Kominek bez systemu DGP (a wyposażony we wkład lub kasetę kominkową) będzie również pełnił funkcje grzewcze i nie koniecznie będą one ograniczone do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje. Ciepłe powietrze unosi się du góry i w przypadku, kiedy kominek znajduje się w pobliżu klatki schodowej możliwe jest dogrzanie również piętra budynku, choć efekty spektakularne nie będą.



Gdzie warto zastosować system DPG?



System DGP nadaje się do zastosowania w każdym domu, jednak należy pamiętać o tym, że im większy dom, tym instalacja jest bardziej kosztowna i skomplikowana.



W przypadku budynków małych najlepiej zdecydować się na prosty system grawitacyjny. Jest on szybki i łatwy w wykonaniu, a przy tym niedrogi. W systemie grawitacyjnym ogrzane powietrze bez żadnego wymuszenia przepływa w górę kominka, a stamtąd do kanałów rozprowadzających. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ono proste, niezawodne i niezależne od zasilania elektrycznego. Jednak warunkiem właściwej pracy systemu jest dokładnie obliczenie długość i liczby kanałów, bo może się okazać, że siła grawitacji jest za mała.



W dużym domu instalacja powinna być wyposażona w elektryczną turbinę wymuszającą przepływ powietrza. Dzięki niej dotrze ono do wszystkich kanałów i pomieszczeń. System ten jednak jest znacznie bardziej skomplikowany i droższy. Zależny jest również od zasilania elektrycznego, które podnosi mam koszty działania instalacji i bywa zawodne.



W bardzo dużym i rozbudowanym domu stosowanie DGP nie ma sensu. Kanały najczęściej okazują się za długie nawet dla systemu z wymuszeniem. W przypadku bardzo rozległych domów nie musimy jednak rezygnować z systemu DGP. Można po prostu ograniczyć jego działanie do kilku sąsiadujących z kominkiem pomieszczeń.



Rady przy projektowaniu systemów DGP



W dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji DGP trasy przewodów powinny być jak najkrótsze i zawierać jak najmniej kształtek. Zastosowane trójniki i kolana powinny mieć łagodne łuki. Aby zapewnić komfort akustyczny i redukcję prędkości powietrza stosować należy elementy pełniące rolę skrzynek rozprężnych. Prędkości przepływu powietrza w kanałach powinna być zw zakresie zakresie 2,5- 4 m/s, nie powinno się natomiast przekraczać wartości 6 m/s; (KM)



Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Czy doprowadzenie powietrza do kominka jest konieczne?</

Czy doprowadzenie powietrza do kominka jest konieczne?

Zapewnienie wystarczającej ilości powietrza do spalania w kominku jest warunkiem bez spełnienia którego nawet najdokładniej wybudowany kominek i odpowiednie drewno nie zagwarantują dobrego działania kominka - zarówno otwartego jak i zamkniętego.

Niedostateczna ilość powietrza do spalania to najczęstsze powody złego funkcjonowania kominków.



Kominki za paleniskami zamkniętymi potrzebują tylko ok. 6-8 m3. Kominek otwarty wysysa w ciągu godziny kilkanaście razy więcej powietrza niż kubatura pomieszczenia, w którym się znajduje, potrzebuje on bowiem dużo tlenu - zużywa ok. 200 - 1000 m3 powietrza w ciągu godziny.



Kominek otwarty podczas palenia zasysa powietrze całą powierzchnią otworu paleniska. Zatem im większe pole przekroju otworu, tym więcej powietrza z pomieszczenia zostaje wciągnięte do komina.



Na ilość pobieranego powietrza wpływ ma wielkość i konstrukcja komory paleniskowej oraz usytuowanie budynku w terenie, obciążenie wiatrem, wysokość i przekrój kanału dymowego w kominie.



Kilkanaście lat temu, kiedy domy nie były tak szczelne jak dziś problem był mniejszy. Pewna ilość świeżego powietrza dostawała się do domu w sposób naturalny - poprzez nieszczelności w drzwiach i w oknach. Powodowało to jednak powstawianie nieprzyjemnych przeciągów.



Obecnie buduje się domy w technologii bardzo szczelnej. I pojawia się poważny problem szczególnie w przypadku kominków otwartych. Wykorzystując tlen z pomieszczenia mogą spowodować powstanie silnego podciśnienia, co z kolei spowoduje problemy z ciągiem kominowym, utrzymaniem ognia a nawet cofaniem się dymu na pomieszczenie. Dlatego też konieczne jest doprowadzenie do kominka świeżego powietrza z zewnątrz.



Pomimo, że zużycie powietrza podczas spalania we wkładach i kasetach kominkowych jest znacznie mniejsze, również w tym przypadku zaleca się doprowadzenie powietrza do paleniska. Coraz częściej urządzenia te są wyposażone we wloty powietrza do paleniska, do których podłącza się powietrze z zewnątrz.



Na miejsce usytuowania czerpni powietrza do kominka istotny wpływ ma kierunek wiatru i jego siła. Budynek, który stoi na drodze wiatru jest poddawany nadciśnieniu i podciśnieniu. Czerpnie powietrza montujemy w nadciśnieniu - powinna być umieszczona od strony dominujących wiatrów. W innych miejscach może wysysać spaliny, utrudniać rozpalenie w kominku, doprowadzić do zadymienia całego budynku. (MK)



Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Konserwacja systemu DGP

Konserwacja systemu DGP

Aby system dystrybucji gorącego powietrza działał prawidłowo i spełniał swoje funkcje grzewcze, wszystkie jego elementy składowe powinny być poddawane co jakiś czas przeglądowi i konserwacji.

I mowa tu nie tylko o przewodach rozprowadzających ciepłe powietrze, ale i o systemie doprowadzenia powietrza świeżego oraz systemie odprowadzenia spalin. Sprawa tak naprawdę wcale nie jest skomplikowana. Pomocy specjalisty wymagać będzie jedynie operacja sprawdzenia drożności przewodu dymowego z kominka i jego wyczyszczenia. Dla formalności tylko przypomnimy, że czyszczenie komina powinno się dobyć przynajmniej dwa razy w roku. Po i przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania systemu DGP jest doprowadzenie świeżego powietrza. Jeśli wykonane jest ono prawidłowo, to jego konserwacja jest sprawą banalną. Nie można jej jednak pominąć. Przed sezonem grzewczym konieczne trzeba sprawdzić, czy przewód doprowadzający jest drożny, czy jego wylot nie został zastawiony drewnem lub innymi przedmiotami. Jeśli wlot powietrza pod kominek został wyposażony w filtr, to należy wyczyścić. Nie można też zapomnieć o czerpni powietrza. Zdarza się, że zanieczyszczenia, liście, pajęczyny, kurz znacznie ograniczą swobodny dopływ powietrza. Kratkę czerpni wystarczy wyczyścić wodą ze środkiem czyszczącym.



Właściwa instalacja DGP jest bardzo prosta w swej budowie, dlatego dużą część prac konserwacyjnych można z powodzeniem wykonać samemu, choć nie da się ukryć, że może to być czasochłonne. Kwestią kluczową jest sprawdzenie drożności wszystkich odnóg systemu. Aby tego dokonać należy załączyć wentylator i sprawdzić jaki strumień powietrza dochodzi do poszczególnych pomieszczeń. Oczywiście nie musimy wykonywać dokładnego pomiaru ilości m3/h. Wystarczy ocenić czy przepływ powietrza przez którąś odnogę systemu nie jest zbyt ograniczony.



Zamykając przepustnicę na poszczególnych odnogach i kierując przepływ powietrza np. do jednej odnogi, można bardzo precyzyjnie sprawdzić jej stan. Najczęściej jest tak, że wszystkie odnogi okazują się drożne, ale w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy przystąpić do sprawdzenia przyczyny niedrożności. Bywa, że czasem kanał ulegnie deformacji lub przypadkowemu uszkodzeniu. Sprawa jest prosta jeśli kanały są łatwo dostępne, np. rozprowadzone po poddaszu. Elementy składowe instalacji nie są połączone na stałe, łatwo je rozłączyć i np. wymienić czy naprawić. Gorzej jeśli kanały rozprowadzające ukryte są za sufitem podwieszanym i nie ma do nich dostępu od góry. Konieczne są wtedy kłopotliwe i kosztowne prace związane z demontażem w konkretnym miejscu sufitu. Po kilku sezonach grzewczych i po dłuższym okresie wyłączenia z użytkowania przewody instalacji DGP mogą być zakurzone.



Najprościej jest przed sezonem grzewczym przewody systemu po prostu rozłączyć i wyczyścić. Ale niestety nie zawsze jest to możliwe ze względu na ograniczoną dostępność do w elementów instalacji. Zresztą w dużych do mach przy rozległej instalacji zajmuje to sporo czasu. Inna metodą jest przedmuchanie odnóg systemu. Niezbędna będzie do tego mała sprężarka powietrza i odkurzacz, który odbierze kurz z elementu nawiewnego. Takie zabiegi przeprowadzają najczęściej wyspecjalizowane firmy posiadające odpowiedni sprzęt. Bardzo ważne jest by oczyścić filtry w nawiewach powietrza do pomieszczeń. To każdy użytkownik systemu DGP może wykonać sam. Jest to bardzo proste, gdyż zarówno kratki, jak i anemostaty są montowane w sposób umożliwiający ich łatwy demontaż.(KM)



Opracowanie:redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

--
Stopka

Opracowanie:redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.