Jak dbać o baterie i krany?
Współczesne baterie i krany produkowane są z różnych materiałów i charakteryzują się różną trwałością. Łączy je jednak rodzaj wykończenia powierzchni - zdecydowana większość z nich jest chromowana. To, czy jest to prawdziwy chrom, czy też plastikowa imitacja zależy od ceny baterii - w obu przypadkach warto jednak o tę powierzchnię zadbać.
Bateria ma ciągły kontakt z wodą. Oznacza to wieczne zachlapanie, a w konsekwencji osadzanie się kamienia i powstawanie plam. Pierwsza podstawowa zasada utrzymania baterii w czystości to częste wycieranie do sucha. Najlepiej miękką, suchą szmatką, bez dodatków jakichkolwiek środków chemicznych. Usunięcie z powierzchni kranu wody zanim zdąży ona odparować jest najlepszym sposobem na utrzymanie czystości. Jest to jednak sposób dość uciążliwy. Jeśli nie mamy tyle samozaparcia, żeby po każdym użyciu wycierać kran, a mimo to zależy nam na czystości, trzeba sięgnąć po inne rozwiązania.
Plamy z kamienia możemy usunąć z baterii dwoma sposobami - wykorzystując nowoczesną chemię lub korzystając z mądrości ludowych. Decydując się na chemię, pamiętajmy o unikaniu środków żrących, a więc wszelkiego rodzaju wybielaczy. Najlepiej użyć środka dedykowanego do pielęgnacji powierzchni chromowanych. Nie używajmy przy tym twardych gąbek lub szorstkich ściereczek - bateria jest bardzo wrażliwa na zarysowania. Z tego też powodu rezygnujemy z wszelkiego rodzaju proszków do czyszczenia.
Jeśli wybierzemy domowe, "babcine" sposoby to musimy zaopatrzyć się w ocet, mąkę lub popiół (wersja dla palaczy). Ocet najlepiej przed użyciem rozcieńczyć wodą, natomiast mąki używamy do wytarcia kranów na sucho. Osoby posiadające w domu popielniczki mogą zamiast mąki wykorzystać popiół, który powinien nadać bateriom blasku.
Czyszczenie to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że bateria się zużywa - dobrze jest co jakiś czas zerknąć pod umywalkę (jeśli jest taka możliwość) i sprowadzić czy uszczelki nie przepuszczają wody. Na początku będą to pojedyncze krople, jednak w którymś momencie może skończyć się sporą kałużą wody. Niewskazane jest też szarpanie kranem. Warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza w domu, w którym są małe dzieci. Często myją one ręce kręcąc kranem (wylewką) na wszystkie strony i używając przy tym nadmiernej siły. Powoduje to przyspieszone zużycie gniazda baterii i uszczelek - w tańszych modelach może się to nawet skończyć oderwaniem wylewki.
Stopka
Tylko dobre artykuły www.domitp.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz