poniedziałek, 30 maja 2011

Montaż baterii

Montaż baterii

Montaż baterii łazienkowej (umywalka, wanna) lub kuchennej (zlew) nie jest skomplikowany. Zwłaszcza jeśli chodzi o wymianę starej baterii na nową.

W przypadku pierwszego montażu w nowym domu mogą wystąpić utrudnienia wynikające z niedokładności w wyprowadzeniu zakończeń rur lub niezachowania wymaganego dystansu przy kładzeniu glazury.



Wymieniając baterię nie musimy się tym przejmować - w końcu skoro ktoś przed nami ją zamontował, to i nam się uda. W zasadzie, najtrudniejszym elementem montażu jest... zakup. Chodzi bowiem o wybór odpowiedniej baterii. Wygląd i cena nie są tu jedynym kryterium. Baterie można podzielić na stojące, montowane na umywalce (zlewie, wannie) i ścienne. Oba te rodzaje mogą mieć pojedynczą lub podwójną dźwignię (kurki) mieszacza wody oraz górny lub dolny spust wody (wylewka, kran), który może być ruchomy lub stały. Co to oznacza w praktyce? Bateria z pojedynczą dźwignią wygląda na ogół nowocześniej, ale może utrudniać precyzyjne dobieranie temperatury wody (zwłaszcza tańsze modele). Dolny lub górny spust wody - oprócz walorów estetycznych - może też mieć wpływ na to, czy woda po zamknięciu dopływu jeszcze przez chwilę kapie, czy nie. Spust dolny znajduje się pod zaworem odcinającym, co oznacza, że po zamknięciu zaworu w kranie zostaje pewna ilość wody, która musi się z niego wydostać. Przy spustach górnych - zwłaszcza w przypadku zlewów kuchennych - pamiętajmy, że ich duża wysokość może utrudniać np. otwarcie okna, które często znajduje się nad zlewem. Ostatnią ważną rzeczą jest długość spustu - za długi spowoduje chlapanie wody poza umywalkę, za krótki oznacza niekomfortowy dostęp do wody.



baterie łazienkowePrzed zakupem warto zmierzyć rozstaw rurek z zimną i ciepłą wodą, do których przykręcimy baterię naścienną. Pomimo istnienia pewnych budowlanych standardów (140-160mm), może się zdażyć, że akurat naszą instalacją zajmował się praktykant... Można to wprawdzie skorygować za pomocą odpowiednich krzywek, ale estetyka montażu może na tym ucierpieć.



Sam montaż nie powinien przysporzyć problemów. Baterie na ogół posiadają komplet uszczelek i śrub - jedyne czego będziemy potrzebować to odpowiednie klucze (płaskie lub nasadowe) i teflonowa taśma uszczelniająca, którą możemy obwinąć miejsca połączeń. Warto również zwrócić uwagę na kolejność mocowania uszczelek oraz odpowiednio mocne dokręcenie baterii do zlewu (nie dotyczy ściennych) - ruszająca się bateria będzie wpuszczała wodę do szafki, która stoi najczęściej pod zlewem.



Najważniejszą radą, o której musimy pamiętać przed wymianą/montażem baterii jest: najpierw zakręć zawór odcinający dopływ wody do instalacji! Nikt nie chciałby prostej wymiany baterii zakończyć generalnym remontem łazienki i wojną z zalanymi sąsiadami...

--
Stopka

www.domitp.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz