czwartek, 2 czerwca 2011

Instalacja odgromowa czyli piorunochron

Instalacja odgromowa czyli piorunochron

Autorem artykułu jest Mirosław Masztalerz



Czy warto zakładać instalację odgromową budując dom? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy sam indywidualnie w zależności od możliwości finansowych jak i własnych potrzeb bezpieczeństwa.

Budując dom często zastanawiamy się nad doborem materiałów z których zostanie wybudowany, wyborem działki, wyposażeniem czy bezpieczeństwem, lecz mamy na myśli bardziej wszelkiego rodzaju alarmy. Rzadko kto chce wydawać dodatkowe pieniądze na instalacje odgromową która nie jest przecież obowiązkowa przy budowie domu jednorodzinnego chyba że:

a) wymagają tego ubezpieczyciele (tak było w moim przypadku),

b) dom ma więcej jak 500m2 i jest wyższy niż 15 metrów,

c) dom wybudowany jest z materiałów łatwopalnych.

Czy warto rezygnować z tego typu zabezpieczenia? Moim zdaniem nie, ponieważ nie warto oszczędzać, w zależności od instalacji 2000zł i wzwyż, gdy na budowę domu wydajemy 300 tyś. zł lub więcej. Warto natomiast zainwestować w piorunochron którego koszt w stosunku do budowy domy jest znikomy a daje nam poczucie dużego bezpieczeństwa. Jak każdy z nas zdążył zauważyć klimat się zmienia a co za tym idzie przebieg niektórych zjawisk atmosferycznych jest bardzo gwałtowny i mimo, że Polska leży w strefie umiarkowanych wpływów burzowych to i tak słyszymy lub sami tego doświadczamy iż burze często zbierają swoje żniwa czy to poprzez pozrywane dach, podtopienia, czy też o czym mowa w artykule pioruny. Wyładowania atmosferyczne są bardzo gwałtowne i towarzyszy im silny rozbłysk w postaci błyskawicy to wtedy następuje przepływ ładunków pomiędzy ziemią a chmurami. Jako ciekawostkę należy podać iż wyładowanie ma kierunek od ziemi do chmur a nie odwrotnie jak większość do tej pory myślała. Udowodnili to naukowcy stosując ultra szybkie kamery.

Lecz zastanawiając się czy warto założyć piorunochron, czy nie to musi każdy sam indywidualnie odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Dla osób które cenią sobie bezpieczeństwo i swoją ciężką pracę włożoną w budowę wymarzonego domu firmy zajmujące się instalacją odgromową maja dwie propozycje a mianowicie:

a) Piorunochron pasywny czyli tradycyjny, moim zdaniem i części naukowców lepiej zabezpiecza dom przed skutkami wyładowania atmosferycznego. Jego minusem mogą być względy estetyczne lecz za to jest tańszy od piorunochronu aktywnego.

b) Piorunochron aktywny jest dyskretniejszy gdyż jest to jeden maszt który chroni nasz dom na zasadzie kopuły (tyle teorii, w przeprowadzonych eksperymentach laboratoryjnych jest lepszy od swego starszego poprzednika, lecz w środowisku naturalnym niektóre parametry wzięte do obliczeń nie są tak stałe). Estetycznie wygląda lepiej co może być jego dużym atutem zwłaszcza dla osób którzy cenią sobie ten walor za najważniejszy, cenowo natomiast jest nieco droższy.

---

Autor Mirosław Masztalerz

http://domek-mm80.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz