piątek, 17 czerwca 2011

Oczyszczalnie hydrofitowe

Oczyszczalnie hydrofitowe

Jedną z mniej znanych technologii w Polsce stosowanych w przydomowych oczyszczalniach ścieków, jest technologia oczyszczalni hydrofitowych.

Oczyszczalnie te przybyły z Europy Zachodniej, gdzie wciąż są bardzo popularne. Wraz z pozytywnymi ocenami naszych sąsiadów(pomimo zakazu stosowania, ale o tym później), pomału zaczynają być poznawane i chwalone przez polskich konsumentów. Są to oczyszczalnie elastyczne pod względem zastosowania, tanie w obsłudze i nieskomplikowane.

W wielkim skrócie technologia prezentuje się następująco: ścieki trafiają do osadnika gnilnego z koszem filtrującym. Po przefiltrowaniu części stałe zostają w osadniku, a ciecz przepływa dalej aż do filtra żwirowo-roślinnego. Tam dochodzi do oczyszczenia i odprowadzenia oczyszczonych ścieków do gruntu lub ścieku wodnego.

Odprowadzanie oczyszczonej wody

Za ściek wodny może posłużyć oczko wodne, studnia chłonna, a także drenaż rozsączający. Oczyszczona woda doskonale sprawdza się do oczka wodnego, mycia samochodu, czy podlewania ogrodu, nie uwzględniając przy tym spożywczych roślin.

Filtr żwirowo-roślinny

Filtr żwirowo-roślinny jest nieodłączną częścią oczyszczalni hydrofitowych. Jego minimalna powierzchnia czynna (nie całkowita) to 3m2 na jedną osobę. Grubość warstw filtra powinna wynosić mniej więcej 1 m, a w jego skład powinny wchodzić następujące warstwy: warstwa denna drenażu zbierającego, warstwa filtrująca, warstwa wierzchnia drenażu rozsączającego (najczęściej tu służy żwir płukany), warstwa kory. Czyli przynajmniej 4 warstwy. W międzyrzędziach drenażu rozsączającego posadzone są rośliny. Zastosowanie takiego układu daje duża elastyczność, oczyszczalnia ma dużą skuteczność i jest łatwa w utrzymaniu.

Utrzymanie

Eksploatacja oczyszczalni hydrofitowych sprowadza się w zasadzie jedynie do wywozu osadów, przy czym w zależności od wielkości oczyszczalni względem ilości doprowadzanych ścieków jest to okres dwóch lub więcej lat. W porównaniu z innymi technologiami oczyszczalni, oczyszczalnie hydrofitowe są piorunująco proste. Może dlatego w wielu krajach europejskich ten typ oczyszczalni jest zabroniony. Konkretnych informacji na ten temat nie posiadam, ale analizując rynek, w niedalekiej przyszłości można będzie się spodziewać konieczności przeróbki tych urządzeń. Związku z sytuacją zabraniania korzystania z technologii hydrofitowej, popularne stają się przydomowe oczyszczalnie ścieków funkcjonujące w oparciu o bardziej skomplikowane układy, takich jak technologie osadu czynnego czy chociażby technologie złóż biologicznych.

--
Stopka

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz