piątek, 17 czerwca 2011

Rośliny cieniolubne

Rośliny cieniolubne

Przy uprawie w cieniu najważniejszy jest wybór krzewów. Gdy wymagające światła gatunki zostaną posadzone w miejscu zacienionym, staną się one słabe i wyciągnięte, z bladymi liśćmi i jeśli nawet zakwitną, to kwiatów będzie niewiele.

Na przeciętnych glebach w cieniu sprawdzi się aukuba (Aucuba), jak również trzmielina (Euonymus fortunei) i odmiany Euonymu radicans, śnieguliczka (Symphoricarpos), runianka (Pachysandra terminalis) i dziurawiec (Hypericum calycinum). W lekkim cieniu wyjątkowo dobrze rosną formy pstre. Pstrolistna runianka (Pachysandra) to piękna roślina zadarniająca. W żyznych próchniczych, zacienionych glebach znakomicie rosną hortensje (Hydrangea).

Obok popularnych „ kopulastych ” kwiatostanów spotykane są też kwiatostany „koronkowe”, mają one okółek dużych kwiatów płonnych z rozwiniętymi płatkami, otaczający grupę drobnych kwiatów obupłciowych. Gatunki hortensji różnią się liśćmi i kwiatami Hydrangea quercifolia ma podobne do dębu liście i duże zmierzwione, zielonkawobiałe kwiatostany, podczas gdy hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ma białe kwiaty zebrane w stożkowate kwiatostany, a Hydrangea sargentiana ma olbrzymie aksamitne liście i jasno purpurowe „koronkowe” kwiatostany.

Hortensje to jedne z bardzo nielicznych roślin o kolorowych kwiatach, które ożywią cień, sadź je w dużych grupach dla uzyskania lepszego efektu. Wiecznie zielone berberysy są dobrymi roślinami do cienia, nawet na suche gleby. Jedyną rzeczą, której nie lubią jest słaby drenaż.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz