Drzewa i krzewy są nieodzownymi elementami projektu dotyczącego nasadzeń, zapewniają bowiem wysokość i stwarzają wrażenie doskonałości nawet w najskromniejszym ogrodzie. Gdy powierzchnia ogrodu jest ograniczona, posadź w strategicznym punkcie niewielkie pojedyncze drzewo, najlepiej takie, które kwitnie wiosną, ma piękne ulistnienie latem, jest kolorowe jesienią, a jego owoce są interesujące.
Innym rozwiązaniem może być posadzenie pary przystrzyżonych zminiaturyzowanych roślin zimozielonych w donicach po obu stronach schodów lub w miejscu do odpoczynku. Karlowe rośliny iglaste w pojemnikach wokół patia lub w ogrodzie skalnym stanowią zimą ozdobny element. W większych ogrodach można cieszyć się efektami w większej skali.
Łącz drzewa z korzeniami, na przykład brzozy z różanecznikami. Na nasypie lub stromym zboczu, pnąca roślina, taka jak wiecznie zielona jeżyna ( Rubus tricolor ) o lśniących liściach, pomoże związać i ustabilizować glebę. Pod dużymi drzewami o gęstej koronie liści, takimi jak kasztanowiec, gdzie krople deszczu przenikają z trudnością, gleba jest zbyt sucha dla większości roślin. Tu najlepszym rozwiązaniem bywa warstwa kamyków lub kory.
Gdzie indziej można posadzić szybko rosnące rośliny płożące i okrywowe, które dobrze czuja się w półcieniu. Wiosną miejsce pod drzewami wykorzystuje się do barwnej dekoracji z wiosennych roślin cebulowych wśród trawy.
Dobra rada!!! Nie należy umieszczać drzew blisko stawu, gdyż cień i opadające liście powodują zanieczyszczenie wody i pojawienie się glonów.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Beata
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz