środa, 30 marca 2011

Wzory i kolory płytek ceramicznych.

Autorem artykułu jest Twojaplytka

Wzory i kolory płytek ceramicznych

Bogactwo wzorów i kolorów, różnorodność formatów i sposobów wykończenia powierzchni sprawiły, że coraz powszechniej stosowanym materiałem do wykończenia podłóg w salonach są płytki ceramiczne. Przy ich zastosowaniu można wykreować wnętrze w dowolnym stylu od klasycznego, poprzez rustykalny do.


Bogactwo wzorów i kolorów, różnorodność formatów i sposobów wykończenia powierzchni sprawiły, że coraz powszechniej stosowanym materiałem do wykończenia podłóg w salonach są płytki ceramiczne. Przy ich zastosowaniu można wykreować wnętrze w dowolnym stylu od klasycznego, poprzez rustykalny do wnętrz nowoczesnych. Płytki podłogowe: gres, terakota, cotto szczególnie zadomowiły się w salonach domków jednorodzinnych. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w tego rodzaju wnętrzach płytki stały się elementem dominującym, wypierając jednocześnie tradycyjny parkiet drewniany. Za zastosowaniem podłogowych płytek ceramicznych przemawiają bowiem względy praktyczne. Salony w domkach jednorodzinnych, w odróżnieniu od salonów w mieszkaniach znajdujących się w blokach, najczęściej są połączone z holem, a także mają bezpośrednie wyjście na taras, a następnie do ogrodu. Dlatego też materiał podłogowy znajdujący się w takim pomieszczeniu, zdecydowanie częściej, aniżeli mieszkanie w bloku, narażony jest na działanie brudu oraz piasku o właściwościach ścierających, który razem z obuwiem wnoszony jest do pomieszczenia. Tradycyjny parkiet, pomimo tego, że jest materiałem odpornym na ścieranie, to jednak nigdy nie będzie miał takich parametrów, jakimi charakteryzują się podłogowe płytki Opoczno, a gres w szczególności.
Ponadto tym, co zadecydowało o popularności układania płytek w salonach, jest dość powszechne stosowanie ogrzewania podłogowego, dzięki któremu podłoga wykończona płytkami, najczęściej kojarzonymi jako materiał zimny, staje się jednym z cieplejszych elementów wnętrza.
Decydując się na wybór płytek ceramicznych, którymi zostaną wykończone podłogi naszych salonów należy wziąć pod uwagę kilka aspektów związanych z użytkowaniem podłóg. Na posadzkach powinny się bowiem znaleźć takie płytki, które charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną, czyli nie zostaną uszkodzone jeżeli na podłogę spadnie jakiś ciężki przedmiot, czy też wówczas, gdy po podłodze będziemy chodzić w butach na szpilkach. Ważne jest także to, by były to płytki odporne na ścieranie, czyli wnoszony do pomieszczenia piasek nie spowodował zniszczenia płytek ceramicznych. Jeżeli chodzi o klasę ścieralności to wyróżnia się 6 klas, od 0 do 5. Do salonów najbardziej będą się nadawały płytki oznakowane 3 lub 4 klasą ścieralności, czyli takie które są przeznaczone do układania w pomieszczeniach o średnim i normalnym natężeniu ruchu (hole, korytarze, salony, kuchnie). Płytki ceramiczne, które znajdą zastosowanie w naszym domu powinny być także odporne na działanie powszechnie stosowanych w gospodarstwie domowym środków chemicznych, które nie spowodują ich trwałych przebarwień. Do wykończenia podłóg można zastosować płytki różnego rodzaju: terakotę, gres porcelanowy, klinkier. Jednak i w tym przypadku należy wziąć pod rozwagę nie tylko względy estetyczne, bowiem poszczególne płytki różnią wzornictwem, kolorystyką, ale także względy praktyczne. Spośród wymienionych rodzajów płytek podłogowych najsłabszymi parametrami charakteryzuje się terakota i z tego też względu nie jest polecana jako materiał wykończeniowy podłóg w salonach, czy też holach. Z kolei cotto, czy gres porcelanowy, który może być zarówno szkliwiony, jak i nie szkliwiony, w odróżnieniu od terakoty, charakteryzują się większą wytrzymałością mechaniczną, a także małą nasiąkliwością. Spośród wszystkich dostępnych rodzajów płytek podłogowych najlepsze parametry ma gres nieszkliwiony techniczny, który pod względem twardości porównywany jest z granitem. Jednak m.in ze względu na ograniczoną kolorystykę gres techniczny rzadko jest stosowany w domach. Często wykorzystuje się go do wykończenia podłóg w obiektach użyteczności publicznej.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz