Każdy marzy o tym, by w domu zawsze, niezależnie od pogody za oknem, była idealna temperatura. W lecie powinno być chłodno, a w zimie ciepło i przytulnie. Jednak przy tradycyjnym ogrzewaniu (np. ogrzewanie gazowe), nie zawsze jest to możliwe. Jednym ze sposobów ogrzewania w domu jest pompa ciepła. Niestety, jest to wyłącznie propozycja dla osób mieszkających w domu jednorodzinnym, a nie w bloku. Chyba, że cała spółdzielnia zgodzi się na tego typu ogrzewanie.
Pompa ciepła jest to urządzenie, które wymusza przepływ powietrza odwrotnie niż jest to w naturze. Czyli, pobiera ciepło o niższej temperaturze, ociepla je energią elektryczną, skrapla i dostarcza do pomieszczenia o wyższej temperaturze (w tym przypadku jest to dom).
Pompy ciepła mogą mieć wiele źródeł energii cieplnej. Najbardziej znane z nich to grunt, słońce, woda i powietrze. Grunt jest o tyle dobrym sposobem ogrzewania, ponieważ przez cały rok ma mniej więcej tą samą temperaturę. Na głębokości 2 m temp. waha się od 7 do 13°C. Im głębiej, tym temperatura jest wyższa. Po pobraniu ciepła z gruntu musi się ona ogrzać, by dopiero później ocieplać mieszkanie. Ociepla się za pomocą słońca (na głębokości 1,8,), wodą deszczową itp. Inną metodą ogrzewania jest kolektor gruntowy. Pod ziemią wkopany jest układ rur, w których płynie woda.
Podczas ciepłych pór roku woda ogrzewana jest słońcem, w jesieni przez wody opadowe. Ciepła woda jest magazynowana i wystarcza później zimne okresy czasu. Najlepiej jest, by wokół domu było wtedy dość dużo miejsca. Im więcej miejsca, tym więcej rur i ciepłej wody. Jeszcze innym sposobem jest uzyskiwanie ciepła z powietrza. Jest to stosunkowo najtańszy sposób ogrzewania pompą. Powietrze zasysane jest przez akumulator na zewnątrz, wysyłane do pomieszczenia i ogrzewane przez grzałkę elektryczną, kotłem gazowym lub olejowym.
Często słyszy się, że pompy ciepła to najtańszy sposób ogrzewania domu. Rzeczywiste koszty są bardzo różne. Przy zastosowaniu pompy solanka/woda, czyli pompy, która pobiera wodę z gruntu, we wrześniu koszt wynosi ok. 1000 zł. Cena waha się od tego, co chcemy ogrzewać w domu – wodę bieżącą, podłogówkę. Zależy też od wielkości mieszkania, ilości mieszkańców, pory roku i wielu innych czynników.
Pompa ciepła jest naprawdę dobrym sposobem ogrzewania. Nowoczesne pompy są przystosowane do ekstremalnych temperatur, od najwyższych, do tych najniższych. W Polsce uznawane są za niezawodną, przyjazną dla środowiska i oszczędną metodę ogrzewania. Instalacja jest wygodna w obsłudze. Pompa może posłużyć nawet do 50 lat, jeżeli będą robione nie chwilowe przerwy w używaniu sprzętu.
Autor: Amo Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz