Koszty ogrzewania i wody należą najczęściej do największych wydatków, jakie ponosimy przy eksploatacji domu. Dlatego przy wyborze systemu grzewczego zwracamy uwagę nie tylko na koszt samej instalacji, ale również jej dalszego użytkowania.
Coraz wyższe ceny gazu, oleju opałowego i energii elektrycznej skłaniają użytkowników do wybudowania w swoim domu kominka. Nie mówiąc o praktycznej stronie takiego rozwiązania, kominek przy okazji pełni funkcję dekoracyjną. Ponadto, dym powstający podczas spalania drewna jest znacznie mniej zanieczyszczony.
Najlepszym rozwiązaniem może okazać się kominek z płaszczem wodnym, ponieważ w tym przypadku większość ciepła dostaje się do pomieszczenia zamiast ulatniać się przez komin. Taki kominek jest powiązany z tradycyjnym systemem z grzejnikami, a spaliny nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, ale znajdującą się w instalacji wodę.
Z zewnątrz taki kominek z płaszczem wodnym nie różni się od tego tradycyjnego. Może mieć jednoczęściowe albo dwuczęściowe drzwiczki z różnego rodzaju szybami. Różnica polega na odmiennej budowie korpusu wkładu. Jego ścianki są podwójne, a przestrzeń między nimi wypełniona jest wodą.
Ta przestrzeń to właśnie płaszcz wodny, otaczający palenisko z każdej strony, z wyjątkiem frontu z drzwiczkami. Woda pobiera ciepło od kominka, a potem to ciepło wędruje do instalacji grzewczej. Niektóre modele wyposażone są w wężownicę służącą do bezpośredniego ogrzewania wody na użytek domowy.
Minusem takiego rozwiązania jest ograniczona możliwość sterowania wydajnością kominka. Intensywność możemy regulować ręcznie, na przykład ograniczając dostęp powietrza lub przymknięcie przepustnicy spalin. Można też zastosować regulację półautomatyczną; osiągnięcie określonej temperatury spowoduje wyłączenie lub włączenie się pompy.
Autor: Housecore Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz