Przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje skutecznie zbierające, filtrujące i odprowadzające płynne ścieki organiczne, które codziennie wytwarzane są w każdym gospodarstwie domowym. Przydomowe oczyszczalnie są alternatywą i konkurencyjnym rozwiązaniem dla tradycyjnych i wciąż dominujących rozwiązań, jakimi są bezodpływowe zbiorniki na ścieki, popularnie nazywane szambami.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków może obsługiwać tylko jedno gospodarstwo, jednak równie często kilku mieszkających niedaleko siebie posiadaczy działek decyduje się na wybudowanie wspólnej, obsługującej kilka gospodarstw oczyszczalni.
Przydomowe oczyszczalnie można podzielić na 2 typy, różniące się zastosowanymi w nich technologiami:
- oczyszczalnie drenażowe, w których oczyszczona woda odprowadzana jest do gruntu – taki typ przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga zasilania prądem elektrycznym, a wszystkie zachodzące w nim procesy oczyszczania są procesami w pełni naturalnymi i odbywają się bez ingerencji z zewnątrz.
- oczyszczalnie biologiczne, które posiadają reaktor biologiczny, działający na zasadzie tzw. osadu czynnego, dodatkowo wspieranego złożem fluidalnym. Złoże fluidalne musi być stale dotleniane, a wykorzystywane do tego mechanizmy wykorzystują energię elektryczną.
Oba typy przydomowych oczyszczalni ścieków – oczyszczalnie biologiczne i drenażowe – są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają od właścicieli specjalistycznej wiedzy. Nieczęsto ulegają uszkodzeniom, wymagają jedynie okresowych przeglądów.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są instalacjami mniej uciążliwymi niż tradycyjne szamba. Montując oczyszczalnię nie musimy martwić się nieprzyjemnymi zapachami czy problemami związanymi z przeciekającym zbiornikiem. Oczyszczalnie są też rozwiązaniem bardziej ekologicznym – dzięki wysokiej skuteczności oczyszczania uzdatniona w nich woda może być odprowadzana do znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych lub do gruntu.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: mmagd
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz