czwartek, 19 stycznia 2012

Odżelazianie, czyli usuwanie żelaza z wody

Żelazo to jeden z pierwiastków ważnych dla naszego życia. Jego braki w organizmie są niepokojące, natomiast z wody staramy się go ze wszystkich sił pozbyć. Problem ten znają głównie Ci, którzy korzystają z wody ze studni. Warto wiedzieć skąd się tam wzięło, dlaczego i jak można prowadzić usuwanie żelaza.

Żelazo w wodzie

Szczególnie w wodach podziemnych to sprawa powszechna. Obecność żelaza jest skutkiem wietrzenia lub rozpuszczania niektórych skał. Częściowo może pochodzić z rozkładu substancji organicznych. Czasem stężenie żelaza może wzrastać podczas dłuższego czasu eksploatacji ujęcia wody, np. z powodu zmiany poziomu wód gruntowych, okresowych odwodnień. Żelazo najczęściej występuje razem z manganem ale w znacznie większych ilościach.

Użytkownicy wody wodociągowej rzadko mają problemy z żelazem, co nie znaczy, że jest to regułą. Zwykle są to raczej produkty korozji lub zerwane osady, które tworzą się z uwagi na niedostateczne uzdatnienie wody przez przedsiębiorstwa wodociągowe lub zły stan rur przesyłających wodę.

Dlaczego trzeba odżelaziać wodę

Zarówno żelazo jak i mangan są niepożądane w wodzie do picia i w tej wykorzystywanej na potrzeby gospodarcze oraz przemysłowe, gdyż wywołują zarastanie sieci wodociągowych, instalacji domowych oraz armatury, a także mogą być przyczyną powstawania barwnych plam na urządzeniach sanitarnych i praniu, problemy technologiczne. Pogarszają właściwości organoleptyczne wody podwyższając barwę i mętność, a przy wyższych stężeniach zmieniając również smak i zapach. Prawdopodobnie niekorzystnie działają na organizmy, kumulując się w wątrobie. To głównie problemy użytkowników wody ze studni.

W odłożonych osadach żelazisto - manganowych w sieci wodociągowej rozwijają się najróżniejsze bakterie, które mogą wtórnie zanieczyszczać wodę - stąd pochodzą problemy przy korzystaniu z wody wodociągowej .

Odżelazianie

Klasyczna metoda usuwania żelaza i manganu opiera się na wstępnym utlenianiu - napowietrzaniu lub za pomocą środków chemicznych. Następnie prowadzi się filtrację na różnego typu złożach piaskowych. W ten sposób rozpuszczone formy przechodzą w wytrącone wodorotlenki, które mogą być usunięte na drodze filtracji. Efektywna praca takich złóż wymaga pewnego czasu, na tzw. wpracowanie.

Bardzo popularną metodą usuwania żelaza i manganu jest zastosowanie tzw. złóż katalitycznych. Nie są to zwykłe materiały filtracyjne, gdyż posiadają właściwości katalityczne - jednocześnie utleniają rozpuszczone substancje oraz zatrzymują je na powierzchni złoża. W zależności od rodzaju złoża katalitycznego, czasem konieczne jest dla zachowania właściwości należy przeprowadzać proces ich regeneracji nadmanganianem potasu (KMnO4) - np. w przypadku filtrów do wody z naprawdę efektywnym złożem Greensand Plus. Takie odżelaziacze mogą być wykorzystywane w zastosowaniach domowych.

Czy woda sprzedawana jako mineralna jest odżelaziona? Czy korzystając z ujęć wody oligoceńskiej pijemy wodę, która zwierała żelazo. Najczęściej, tak! Co prawda można się spotkać z wodami w uzdrowiskach, które są bogate w żelazo i inne, zwykle niepożądane domieszki wody, ale mogą być spożywane tylko przez określony czas. Inna woda podziemna może charakteryzować się tym, że jest zażelaziona i wówczas odżelazianie to naprawdę niezbędny proces.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli zależy nam na bardzo dobrej jakości wodzie pitnej w naszym domu to warto zainwestować w odżelaziacz. Ja swój kupiłem w https://www.dostudni.pl/odzelaziacze,c52.html i teraz już mam świadomość jak wielka różnica jest pomiędzy wodami. radzę każdemu jak najszybciej zdecydować się na taki ruch.

    OdpowiedzUsuń
  3. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno takie rzeczy są dość ważne i moim zdaniem cała instalacja wodna oraz sanitarna musi działać prawidłowo. U mnie całość prac hydraulicznych wykonywał fachowiec z http://hydraulicy.warszawa.pl/ i jestem zdania, że jest to bardzo ważna sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  5. Faktycznie takie działania są ważne, gdyż woda w której jest za dużo żelaza po prostu jest niezdatna do picia. Muszę przyznać, że ja również jak czytałem na stronie https://klasterbudownictwa.pl/jak-zdecydowac-ktora-pompe-zanurzeniowa-kupic/ to także dziś wiem jaką pompę zanurzeniową najlepiej jest wybrać.

    OdpowiedzUsuń