czwartek, 19 stycznia 2012

Wentylacja sauny

Autorem artykułu jest Matrus2



Dobrze działająca wentylacja jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania sauny. Która metoda wentylacji jest najlepsza? Artykuł zawiera porównanie trzech popularnych metod.

Z tym wszyscy się zgadzają. Ale jak to osiągnąć w praktyce? Tu fachowcy mają różne zdania. Są trzy główne warianty rozwiązań.

Według metody klasycznej wlot powietrza powinien być pod piecem (zwykle zawieszanym na ścianie), a wylot przez wywiewnik takich samych rozmiarów, umieszczony wysoko na ścianie po przekątnej pokoju. W przypadku tego klasycznego rozwiązania uzyskuje się duże różnice temperatury. Temperatura nastawiona na sterowniku pieca, np. 80°C, panuje mniej więcej w połowie kabiny. Powyżej będzie 10-15°C więcej, na niższej ławie tylko 45-50°C, a przy podłodze jeszcze trochę chłodniej. Może to dobrze.? Kiedy cała rodzina kąpie się razem, jest to oczywiście korzystne z uwagi na dzieci.

Drugim rozwiązaniem jest instalacja nawiewnika na suficie lub wysoko na ścianie, a powietrze jest odprowadzane przez wentylator umieszczony blisko podłogi. Uzyskuje się mniejsze różnice temperatur: 77°C przy suficie i 68°C przy dolnej ławie.

Trzecie rozwiązanie bazuje na ciągu naturalnym, tak jak metoda klasyczna. Powietrze napływa pod piecem i wypływa przez wywiewnik na wysokości drugiego rzędu ław, tj. około 60-80 cm nad podłogą. Także ten wariant daje mniejsze różnice temperatur w porównaniu z metodą klasyczną.

Wybór należy do użytkownika. Jeżeli chce mieć wyraźną różnicę między temperaturą wysoko w saunie i nisko przy podłodze, to dobrym rozwiązaniem będzie metoda pierwsza. Jeżeli temperatura ma być równomierna w całej saunie, należy zastosować warianty drugi i trzeci. Rada dla przyszłego użytkownika jest taka: aby wybrany piec do sauny dostosować zarówno do systemu wentylacyjnego, jak i do wielkości sauny, należy zawsze zasięgnąć opinii producentów odpowiednich urządzeń.

Wybór właściwego systemu wentylacyjnego jest istotny również z uwagi na to, że wentylacja powinna zabezpieczać przed przegrzewaniem się elementów wewnątrz sauny, np. zapobiegać zmianom zabarwienia ścian. Ten, kto buduje sauny fińskie samodzielnie, powinien dokładnie poznać różne systemy wentylacji oraz zasięgnąć rady fachowca w tej dziedzinie. Dodatkowo wszystkie instalacje elektryczne powinny być zawsze wykonywane przez uprawnionych elektryków!

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz