czwartek, 31 marca 2011

Aranzacja ogrodu.

Autorem artykułu jest Feng Shui

Aranżacja ogrodu

Obecnie wiele architektów terenów zielonych współpracuje z konsultantami w trakcie aranżacji ogrodu. Niektórzy jednak uważają sztukę feng shui za zabobon i to w dodatku pochodzący z odległego kraju a inni wolą jednak czerpać naukę z tej starej wiedzy.


aranżacja ogroduZgoła dziwne podejście reprezentują ludzie do jakiejkolwiek dziedziny wiedzy która odstaje od typowej naukowej lub racjonalnej nauki lecz w chwili zagrożenia chętnie po nią sięgają. Tak samo jest i z aranżacją ogrodów z wykorzystaniem sztuki feng shui gdzie sztuka projektowania na zabobonach nie jest oparta lecz na racjonalnym podejściu. Umiejętne nasadzenie roślin w odpowiednich miejscach nasłonecznionych lub zacienionych biorąc pod uwagę ich charakter oraz możliwości rozrostu trudno jest brać za jakikolwiek zabobon tym bardziej że każdy typowy architekt terenów zielonych taką wiedzę posiada. Tak samo adaptacja posesji pod nowy ogród lub renowację starego jest normalną pracą konserwatorko-adaptacyjną którą wykonuje każdy z architektów przed podjęciem nasadzeń. Jedyna różnica polega jedynie na tym że aranżacja ogrodu pod względem feng shui opiera się na pewnych zasadach które są mało zrozumiane chociaż nie oznacza to że jest ona pilnie strzeżona. Wprost przeciwnie. Jest na wyciagnięcie ręki a jedynie to co pozostaje, należy po nią sięgnąć. Projektowanie ogrodów według zasad feng shui wymaga między innymi drobiazgowej oceny warunków na działce, przeanalizowania daty budowy domu oraz określenia wpływu otoczenia na miejsce w którym dom się znajduje. Tutaj należy podkreślić jedną bardzo ważną rzecz a mianowicie aranżacja ogrodu jest podyktowana przede wszystkim zdrowiem mieszkańców oraz umiejętnym wkomponowaniem go w otoczenie. Przebywając w ogrodzie mieszkańcy powinni się czuć swobodnie i bezpiecznie a kwestia szczęścia bądź powodzenia jest drugorzędna. Oczywiście to co znajduje się w bezpośredniej bliskości domu ma wpływ na jego mieszkańców lecz nie oznacza to ze na każdej posesji musi być oczko wodne, staw czy nawet kaskada wodna. Oczywistym jest że jeśli ktoś sobie tego nie życzy to nie można na siłę zmuszać go do podjęcia decyzji jakiej nie akceptuje. Charakter ogrodu w styli chińskim to przestrzeń w której znajduje się niewielki akcent małej architektury oraz roślin ponieważ zbytni przesyt burzyć może jakoś energetyczną dlatego lansowane ogrody o dużej ilości roślin, krzewów czy drzew to kombinacja różnych trendów architektury ogrodu. Czy mowa jest wówczas o ogrodzie feng shui? Ogrodem feng shui może być każdy teren zieleni gdy spełnia pewne zasady kreowania przestrzeni.
W sztuce feng shui wyrastającej swoimi korzeniami z taoizmu jednym z zasad jest wzajemna wymiana energetyczną pomiędzy żywiołami rozumiana jako harmoniczna lecz nie jest to tak zwana harmonia pomiędzy pierwiastkami jin i jang lecz wzajemna wymiana energetyczna. Gdyby doszło do harmonii jaką niektórzy rozumieją cały układ wzajemnej wymiany, przenikania uległby zniszczeniu ponieważ tam gdzie jest taki sam ładunek energetyczny dochodzi do stagnacji i zaniechania działań. Tak samo podczas aranżacji ogrodu jedna energia (kształt rośliny, kwiatostan) wpływa na inną dzięki czemu cały układ żyje i rozwija się. Harmonia postrzegana przez wschodnią kulturę różni się od pojęcia zachodniego gdzie wszystko powinno być poukładane, pod jedną linijkę i równych odstępach. Przeprowadzając aranżację ogrodu równowagę, harmonię uzyskujemy poprzez dodanie elementu równoważącego żywioł dominujący reprezentowany przez kształt, kolor, odpowiedni gatunek roślin lub drzew w odpowiednim miejscu. Typowy teren zieleni płaski jak stół uważany przez ludzi zachodu jako odpowiedni nie jest tym który można uznać jako ogrody feng shui. Teren ogrodu zgodnego z filozofią feng shui powinien przedstawiać wycinek naturalnego krajobrazu na którym występują wzniesienia, różnice terenu, część "dzikiego" ogrodu oraz meandry ścieżek które reprezentują przepływ i wodę. Mała architektura ogrodu jest tylko dodatkiem który powinien komponować się z resztą aranżacji.

Biuro projektów feng shui to odpowiednia aranżacja wnętrz przy ścisłej współpracy a architektem wnętrz, dekoratorem. Tworzymy wnętrza zdrowe o nowoczesnej architekturze.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz