czwartek, 31 marca 2011

Oczka wodne w ogrodach.

Autorem artykułu jest Oase

Oczka wodne w ogrodach

Oczka wodne i ogrodowe stawy są coraz popularniejsze wśród miłośników ogrodów. Przyjemność płynąca z odpoczynku wśród bujnej zieleni i szmeru wody, potrafi zrekompensować wszelkie czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne.


Oczka wodne i stawy w ogrodach. Do intensywnej pracy nad zakładaniem tych małych zbiorników wodnych zachęca też zapierający dech w piersiach efekt oraz powstały dzięki obecności wody korzystny mikroklimat.Aby wodna enklawa cieszyła oko przez długie lata, należy zadbać o to, żeby nie popełnić przy budowie błędów trudnych potem do usunięcia. Ważny jest aspekt prawny - na budowę obiektu powyżej 30m2 trzeba mieć zezwolenie. Oczko wodne nie musi być duże (od 10m2). Jego optymalna głębokość powinna oscylować w granicach 50-100cm, aby woda mogła zachować równowagę biologiczną. Brak takiej równowagi powoduje, że jest ona mętna, brudna i tworzy się w niej idealne środowisko dla glonów. Glony rozwijają się także w miejscach dobrze nasłonecznionych, dlatego zbiornik wodny musi znajdować się w częściowo zacienionym miejscu, do którego światło dobiega 5-6h dziennie. O odpowiednie zaciemnienie oczek lub stawów ogrodowych można zadbać poprzez zasadzenie dookoła nich krzewów i wysokich bylin. Na stan wody źle wpływają także spadające jesienią liście, dlatego odradza się zakładanie sadzawek w bliskiej odległości od drzew. Po wybraniu dogodnej lokalizacji, warto się zastanowić nad sposobem wykonania zbiornika - nierozerwalnie związanym z możliwościami finansowymi. Najprościej jest kupić gotowy zbiornik o określonym kształcie. Ci, którzy chcą mieć wpływ na ukształtowanie swojego oczka, decydują się na inne środki: wykładziny elastyczne (nowoczesną, bardzo wytrzymałą geomembranę; bentonit; średnio trwałe wykładziny z PCV lub najtańszy polietylen); laminaty, które umożliwiają pływanie, idealne także do stawów pełniących funkcję dekoracyjną; bardzo tanią glinę, która doskonale nadaje się do formowania wymyślnych kształtów oraz metodę najtrudniejszą, najdroższą, ale i najbardziej trwałą: betonowanie z podkładem z folii EPDM.

Budując sadzawkę wedle własnego projektu, należy pamiętać o wyodrębnieniu 3 stref: wody głębokiej, wody płytkiej oraz strefy bagiennej. Na przeźroczystość wody mają bowiem wpływ odpowiednie proporcje lustra względem strefy bagiennej. Musi ją porastać wilgociolubna roślinność, która jest naturalnym filtrem oczka. Innym sposobem filtracji wody są napowietrzacze i lampa UV, która eliminuje glony. Co do roślin, warto zapytać fachowca, które gatunki dobrze czują się w wodzie głębokiej, a które w płytkiej lub w strefie wilgotnej. Zaleca się nie sadzić więcej niż trzy okazy na 1m2 lustra wody. Ryby i inne stworzenia wpuszczane są dopiero po ustabilizowaniu się równowagi biologicznej, czyli mniej więcej po miesiącu od napełnienia zbiornika wodą. Odbijające się w niej światło przyciąga ptaki i ważki, które powodują miło brzmiący w uszach plusk. Zadbane i wypielęgnowane otoczenie sadzawki jest nie tylko wspaniałą, naturalnie wyglądającą dekoracją ogrodu - bliskość natury przyczynia się również do pełniejszego wypoczynku i lepszego samopoczucia.

Oczka wodne OASE - sklep internetowy
http://www.sklepoase.com

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz