czwartek, 31 marca 2011

Swiatło w ogrodzie.

Autorem artykułu jest Feng Shui

Światło w ogrodzie

Aby korzystać z ogrodu poza godzinami, gdy panuje naturalne światło dzienne, potrzebne jest sztuczne oświetlenie. Oświetlone powinny być wszystkie drogi, które są uczęszczane nocą.


Lampy na noc mogą być włączane za pomocą zainstalowanego czujnika. Ważne jest dobre oświetlenie na obszarze wejściowym ogrodu a szczególnie przy pojedyn­czych stopniach gdy mamy do czynienia z kilkoma poziomami. Światło jest też potrzebne obok drzwi do domu i wyjścia do ogrodu oraz aby czytelny był numer domu. Potrzebne są ponadto źródła światła na tarasie lub przy miejscu do siedzenia, gdzie w ciepłe wieczory moglibyśmy jeszcze usiąść ze znajomymi lub sami w ciszy i spokoju odpoczywać. Oczywistym jest aby zachować umiar w oświetleniu. Nie powinno być ono za słabe i nie powinno oślepiać, ani być zbyt monotonne. Oprócz oświetlenia czysto użytkowego w ogrodach zakłada się ponadto efektowne oświetlenie dekoracyjne. Daje ono zawsze świa­tło przytłumione oświetlająca daną część ścieżki lub wysepki kwiatowej a są to najczęściej źródła światła umieszczone tuż nad ziemia. Wszystko zależy od tego jaki zamysł nam przyświeca podczas aranżowania ogrodu. Oświetlenie może uwypuklać najważniejsze miejsca w ogrodzie lub skupiać światło na widoczne oczko wodne lub kaskadę gdy taki widok lubimy oglądać z okna lub tarasu. Z pomocą światła można również pobudzić przepływ energii w ogrodzie lub wypełnić miejsce którego nam brakuje w kształcie posesji. Właściwa iluminacja nie jest sztuką samą dla siebie. Może ona zmienić zwyczajne przedmioty w prawdziwe dzieła sztuki. Dajmy na to zwykła owalna gliniana donica z posadzonym w nim kwiatem nabierze innego charakteru, uroku gdy zostanie odpowiednio oświetlona. Szczególnie efektownie wygląda ogród, gdy oświetlone poszczególne jego elementy ogrodu są widoczne z wnętrza domu. Powinieneś wiedzieć wykonując projekt ogrodu że światło przyciąga wzrok na zewnątrz dlatego szczególnie zimą widok oświetlonego ogrodu z widocznymi krzewami zielonolistnymi będzie zapierał dech w piersiach i pobudzał do działania.

Kierunek wiatru w ogrodzie

Kierunek wiatru jest bardzo ważny szczególnie zimą ponieważ niektóre rośliny w ogrodzie będą potrzebowały ochrony przed nim w postaci płotu lub innej osłony. W Chinach idealnym rozwiązaniem było zwracanie się frontem na południe dlatego ogród który powinien być z tyłu domu był na północy. Na Zachodzie przyjęło się ustawiać dom frontem na północ dlatego ogród jest w sezonie letnim najbardziej wystawiony na operację słoneczną. Niektóre rośliny które potrzebują mniej światła i gorących podmuchów wiatru powinny być zacienione przez odpowiednie nasadzenia drzew lub większych krzewów albo osłonięte przegrodami. Ważne jest również zapewnienie roślinom osłony przed głów­nymi kierunkami wiatru. I tak na półkuli północnej z kierunku północno-wschodniego wieją wiatry zimne i suche, oraz południowo-zachodni, przyno­szący wiatr ciepły i wilgotny. Na półkuli południo­wej zimne wiatry wieją z południowego wschodu, a ciepłe i wilgotne - z północnego zachodu. Jest to bardzo ważne ponieważ feng shui to wpływ wiatru i wody w środowisku w którym żyje człowiek. Wiatry mają wpływ nie tylko na rośliny w ogrodzie ale również na nasze zdrowie.

Biuro projektów feng shui to odpowiednia aranżacja wnętrz przy ścisłej współpracy a architektem wnętrz, dekoratorem. Tworzymy wnętrza zdrowe o nowoczesnej architekturze.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz